Kategórie

Záhradné altánky

Záhradnú pohodu v podobe relaxu a oddychu si môžete dopriať i vďaka altánku. Záhradné altánky popri terasách predstavujú ideálne miesto, kde sa môžete skryť počas horúcich slnečných dní, kde môžete usporadúvať večerné posedenia s rodinou či priateľmi. Altánok predstavuje dominantnú záhradnú stavbu a svojim dreveným dizajnom pôsobí v záhrade veľmi prirodzene a dekoračne.

Umiestnením altánku vo vašej záhrade nielenže získate relaxačné miesto, ale ju i zatraktívnite. Dokonca do altánku môžete inštalovať vonkajší krb, ktorý zvýši možnosti využívania letnej pohody v altánku. Pokiaľ sa záhradný altánok ešte nenachádza vo vašej záhrade, nemali by ste nad jeho kúpou či vybudovaním otáľať.

Záhradné altánky – všeobecne podmienky umiestnenia

Altánok sa zvyčajne umiestňujú do záhrad či už úžitkových, alebo okrasných. Avšak i tu musia platiť isté pravidlá a podmienky pre jeho správne umiestnenie. Vo všeobecnosti platí, že záhradný altánok je stavbou, ktorá musí byť umiestnená na pevnom a rovnom povrchu, aby bola zaistená stabilita a bezpečnosť. Záhradný altánok by mal stáť skôr v okrajových miestach záhrady, aby sa záhrada nenarušila akýmsi predelením (pokiaľ to naopak nie je vaším cieľom) a pri takomto umiestnení šetríte celistvosť plochy, ktorú môžete využiť napríklad ako políčko na sadenie úžitkových plodín.

Ďalšou podmienkou umiestnenia je súkromie. Užívanie si pokoja a príjemného posedenia v altánku nie je možné, ak sa altánok nachádza pri rušnej ceste, prípadne nie je zabezpečená dostatočná úroveň súkromia. V prípade, že sa váš altánok nachádza v blízkosti plota z bežného pletiva je dobré, aby ste vytvorili istú bariéru, ktorá by bola nie len funkčná, ale i esteticky ladila so záhradným prostredím. Vhodné je napríklad vysadenie kríkov či stromov, ktoré po čase vytvoria živý plot.

Záhradné altánky by mali byť budované na záveterných stranách ,ak je to možné. Ak dispozičné riešenie nedovoľuje umiestniť záhradný altánok v závetrí, môžete si pomôcť výsadbou kríkov a stromov v blízkosti altánku. Takýmto jednoduchým spôsobom zabránite, aby prievan kazil vaše pohodlie v záhradnom altánku.

Záhradné altánky – dizajn a materiál

Záhradné altánky by mali ladiť s prostredím, do ktorého budú situované. Ich dizajn by nemal pôsobiť rušivo, ale práve naopak mal by byť kompatibilný so záhradou. Niektoré záhradné altánky pôsobia až romanticky. Dizajn nepriamo ovplyvňuje i materiál, z ktorého sú záhradné altánky vyrobené. Konštrukčný materiál záhradných altánkov je najčastejšie smrekové drevo či borovica. Drevo samo o sebe je prírodný materiál, ktorý skvele zapadne do záhrady. Ďalším materiálovým variantom sú altánky vyrobené z kovovej konštrukcie, resp. zo železného pozinkovaného profilu. Na rozdiel od drevených altánkov sa pri kovových používa na strechu LKW plachta, známa ako kamiónová plachta.

Ako si svojpomocne postaviť záhradný altánok?

V prípade vlastnoručnej výstavby záhradného altánku musíte mať v prvom rade jasnú predstavu o celkovom výzore, veľkosti altánku a taktiež musíte nájsť vhodné miesto na umiestnenie podľa vyššie uvedených podmienok. Pokiaľ vaša záhrada nemá dostatočne rovný povrch je potrebné, aby ste povrch buď zarovnali navezením zeminy, alebo odkopaním zarovnali. Základy altánku nesmú byť položené na mieste, kde hrozí podmočenie zeminy, ktorá by sa tak stala hrozbou pre stabilitu altánku. Spodnú časť, resp. podlahu altánku môžete vysypať drobným kamenivom, prípadne plochu vybetónovať.

Náročnejšími a komplikovanejšími variantmi podlahy sú drevená palubová podlaha či zámková dlažba. Altánky sa zvyknú vyrábať v rozmeroch: 3x3 m, 3x4m, 4x4m a jedná sa zvyčajne o klasické štvorstranné záhradné altánky. Väčšie rozmery, resp. priemer majú šesťstranné altánky a to od 3 do 6m.

Ďalšou časťou konštrukcie altánku sú drevené stĺpiky. Drevené stĺpiky altánku je dobré ukotviť do kovových konzol, ktoré sú osadené v betóne, takto sa zaručí ich pevnosť a stabilita. Aby sa zaistil čo najmenší kontakt drevených stĺpov – pilierov s dažďovou vodou mali by byť kovové konzoly osadené čo najvyššie od zeme. Alternatívou drevených stĺpikov sú stĺpiky z betónových kvádrov - tvárnic. Bočné steny by mali poskytovať istú ochranu pred vetrom a súkromie. Finálnym krokom pri výstavbe záhradného altánku je zastrešenie. Konštrukcia zastrešenia altánkov sa realizuje pomocou drevených krovov. Veľmi dôležitý je výber strešnej krytiny na altánkoch.

Záhradný altánok – výber vhodnej strešnej krytiny

Výber vhodnej strešnej krytiny dokáže poznačiť celkovú estetickú stránku záhradného altánku. Kvalitná krytina záhradných altánkov musí byť odolná voči silným dažďom, slnečnému žiareniu, vetru, krupobitiu atď., okrem toho by strešná krytina po čase nemala zmeniť pôvodnú farbu, olupovať sa či praskať. Inými slovami kvalitná strecha altánku je maximálne vodotesná, odolná voči UV žiareniu a taktiež zvládne mierne až stredné mechanické poškodenia. Niektoré strašné krytiny je potrebné natierať ochrannými nátermi, čo vyžaduje pravidelnú starostlivosť o záhradné altánky. Medzi klasické typy strešnej krytiny patrí pálená škridla, štiepané drevené šindle či lepený šindeľ.

Záhradné altánky so stavebnicovým systémom

Kúpa hotového altánku predstavuje najjednoduchší spôsob, ako si zaobstarať záhradný altánok. Pred kúpou záhradného dreveného altánku sa informujete u predajcu, či daný altánok bol ošetrený impregnovaným ochranným náterom a o možnostiach opravy vrátane záruky.

Cena záhradných altánkov sa pohybuje v závislosti od jeho veľkosti i materiálu, z ktorého je altánok vyrobený. Jednoduchšie modely drevených záhradných altánkov a pohybujú od 1 200€ do 4 000€, o niečo lacnejšie sú kovové altánky približná cena je 1 300€ až 1 500€. Samozrejme výška ceny sa z roka na rok mení. Výhodnú kúpu môžete realizovať počas sezónneho výpredaja či počas akcií u konkrétneho predajcu záhradných altánkov.

Doplnky do záhradných altánkov

Do altánku je vhodné umiestniť záhradný nábytok - lavičky, stoličky a stôl. Pokiaľ je váš záhradný altánok väčších rozmerov je možné v ňom vybudovať i záhradný krb. Na osvetlenie môžete použiť i lampáše, ktoré nielenže daný priestor osvetlia, ale sú aj zaujímavým dekoračným prvkom. Takto vybavený altánok je pripravený na užívanie si letnej pohody.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)