Kategórie

Plastové dvere

Dnešný trh ponúka množstvo typov dverí od rôznych výrobcov. Kvalitné dvere však musia spĺňať niekoľko kritérií.

Exteriérové plastové dvere

Vstupné dvere by mali byť v prvom rade dostatočne odolné, aby odolali nepriaznivým vplyvom počasia, teda mrazu, dažďu či horúcim slnečným lúčom. Zároveň by mali byť dostatočne bezpečné, aby ochránili váš domov a v neposlednom rade by mali mať atraktívny dizajn. Plastové dvere spĺňajú spomínané kritéria i vysoké požiadavky na komfort bývania a v súčasnosti sú jedným z najpopulárnejších typov dverí.

Najväčšou výhodou plastových dverí je ľahká údržba, dobré zvukové i tepelnoizolačné vlastnosti a v porovnaní s hliníkovými či drevenými dverami cenová dostupnosť. Plastové dvere je navyše možné dokonale zladiť s dizajnom plastových okien.

Naopak nevýhodou, v porovnaní s drevenými či hliníkovými dverami je nižšia životnosť a vyššia ekologická záťaž pri ich výrobe a likvidácii.

Z čoho pozostávajú plastové dvere?

Plastové dvere sú vyrábané z plastových profilov, ktoré sú vystužené oceľovými, pozinkovanými výstuhami, vďaka ktorým si dvere zachovávajú svoju funkčnosť a tvar.

Dvere pozostávajú z rámu dverí, dverového krídla a výplne. Výplňou môže byť napríklad sklo alebo dekoračný panel s rôznymi reliéfmi či inými ozdobnými prvkami. Dverná výplň je najčastejšie dodávaná v hrúbke 24 mm alebo 44 mm a jej povrch je pokrytý 2 mm hrubou vrstvou PVC materiálu. Jadro týchto výplní môže mať rôzne zloženie. Medzi najčastejšie používaný materiál patrí extrudovaný polystyrén v kombinácii s hliníkovými plechmi, vodovzdornou preglejkou či s MDF doskami. Spomínané materiály sa vyznačujú dobrými izolačnými vlastnosťami, odolnosťou a dostatočne dlhou životnosťou. Vďaka vlastnostiam PVC je možné vyhotoviť plastové dvere v najrôznejších dizajnoch.

Pre tých, ktorí túžia po presvetlení predsiene je sklenená výplň ideálnou voľbou. Rovnako ako pri samotných dverách aj v prípade sklenených výplní je možné vybrať si zo širokej škály tvarov a druhov skla, od číreho až po menej priehľadné mliečne sklo. Populárne sú i zrkadlové fólie, ktoré znemožňujú pohľad do interiéru, ale zároveň prepúšťajú do vnútra dostatok slnečného svetla.

Pre zachovanie akustických a tepelnoizolačných vlastností dverí odporúčajú výrobcovia použiť kvalitné trojsklo. Súčasťou spoľahlivých dverí je i vhodne zvolená kľučka a viacbodový bezpečnostný zámok so zámkovou vložkou vo vyššej bezpečnostnej triede. V súčasnosti sú veľmi obľúbené rôzne ozdobné madlá či gule z exteriérovej strany v kombinácii s kľučkou z interiérovej strany.

Plastové dvere v interiéri

Plastové dvere majú svoje miesto i v interiéri. Sú ideálnou voľbou na oddelenie balkónov či terás od obytných priestorov. Plastové balkónové dvere prepúšťajú do miestnosti veľa denného svetla a vďaka moderným technológiám majú nie len dobré tepelnoizolačné vlastnosti ale i rôzne systémy zabraňujúce kondenzácii vody a následnej tvorbe plesní, ktoré majú nepriaznivý vplyv na zdravie.

Balkónové plastové dvere šité na mieru

Keďže detaily dotvárajú celkový bytový dizajn je i v tomto prípade možné zladiť dekor dverí s oknami a nábytkom. Podľa veľkosti presklených plôch, spôsobu ovládania či ceny je možné vybrať si z viacerých typov dverí.

Najmenej finančne náročný a najčastejšie používaný typ balkónových dverí najmä v bytoch sú klasické otváracie, jeden či dvojkrídlové dvere. Výhodou je prijateľná cena a jednoduché ovládanie. Naopak nevýhodou je potreba dostatočného priestoru na otváranie dverných krídel a limitujúca nosnosť dverí. To znamená, že tento typ nie je vhodný na presklievanie veľkých plôch. Nadmerné zaťaženie dverného rámu trojsklom, by mohlo totiž viesť k rôznym deformáciám.

Priestorovo menej náročné sú posuvné dvere, ktoré sa podľa použitého kovania delia na zdvižno - posuvné a sklopno – posuvné dvere.

Zdvižno – posuvné plastové dvere sú vhodné do všetkých typov stavebných otvorov. Dvere sa pohybujú po súbežnej koľajnici umiestnenej v konštrukcii rámu a efektívne šetria priestor. Konštrukcia umožňuje krídlo dverí jednoducho nadvihnúť a posunúť do strany. Výhodou je taktiež bezbariérový prah a možnosť manipulácie s dverami prostredníctvom diaľkového ovládača.

Sklopno – posuvné dvere môžeme označiť za najmodernejšie riešenie balkónových dverí. Systém ovládania je veľmi podobný zdvižno-posuvným dverám, avšak v tomto prípade sa dvere nepohybujú po súbežnej koľajnici. Pri manipulácii je potrebné pritiahnuť dvere k sebe a následne odsunúť do boku. Výhodou sklopno – posuvných dverí je sklopenie dverného krídla do ventilačnej polohy, čo umožňuje vetranie v miestnosti rovnakým spôsobom, ako je tomu pri klasických oknách. Sklopno – posuvné dvere môžu byť podľa želania vyrobené ako dvoj až štvorkrídlové, avšak v tomto prípade nie je možný bezbariérový vstup na balkón či terasu. Cena tohto typu dverí je nižšia ako u zdvižno-posuvných dverí.

Najzriedkavejším spôsobom ako oddeliť balkón od zvyšku domu sú skladacie dvere alebo takzvané harmoniky. Hlavnou nevýhodou týchto dverí je nedostatočná tepelná izolácia. Naopak výhodou je možnosť zafixovať dverné krídlo v rôznych polohách čiastočného otvorenia a výhľad bez akýchkoľvek pevných rámov či konštrukcii.

Netreba zabúdať na bezpečnosť

Keďže okná a terasové dvere sú pri vlámaniach jedným z najcitlivejších miest, kladú dnešní výrobcovia veľký dôraz na ich bezpečnosť. Na výber je mnoho bezpečnostných kovaní, ktoré niekoľkonásobne zvyšujú odolnosť voči vlámaniu. Podľa toho akým náradím a ako dlho dokážu balkónové dvere odolávať pokusom o vlámanie sú rozdelené do bezpečnostných tried.

Bezpečnosť zvyšuje i použitie bezpečnostných skiel, ktoré sa podľa druhu a odolnosti taktiež radia do jednotlivých bezpečnostných tried.

Najčastejšie používané bezpečnostné sklá sú:

Kalené bezpečnostné sklo, ktoré je odolné voči mechanickému poškodeniu. Požadovaná pevnosť je dosiahnutá zohriatím a následným schladením skla. Kaliť je možné takmer každý druh skla.

Lepené bezpečnostné sklo alebo i takzvané vrstvené sklo. Tieto sklá sú tvorené minimálne dvomi vrstvami skla, ktoré sú zlepené živicovým tmelom. Živicová fólia drží po rozbití sklo pokope a tým výrazne sťažuje prienik cez rozbité okná či balkónové dvere. Viacnásobným vrstvením skiel je možné dosiahnuť nepriestrelné sklo.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)