Kategórie

Fototapety na stenu

Rozhodli ste sa zmodernizovať a skrášliť interiér bytu či domu? Potom máme pre vás jedinečný tip interiérového doplnku na vaše steny. Počuli ste už o fototapetách na stenu?

Fototapety na stenu sú komfortným a šikovným riešením úpravy stien. Moderné fototapety sú skvelou náhradou za klasické nástenné obrazy. Tieto tapety sa vyrábajú v rôznych rozmeroch, preto sa ľahko prispôsobia veľkosti akejkoľvek steny v interiéri.

Fototapety na stenu – praktická interiérová dekorácia

Fototapety určené na steny majú viaceré využitie. Okrem vizuálneho vylepšenia interiéru majú i praktické vlastnosti v podobe optického zväčšenia priestoru. V prípade, ak je vaším prvoradým úsilím dosiahnuť takéto zväčšenie, musí váš výber fototapety na stenu podliehať farebným zákonitostiam.

Vplyv farieb hrá podstatnú úlohu. Farby chladnejších odtieňov ako napríklad modrá, fialová, sivá a niektoré odtiene zelenej priestor rozšíria, naopak teplé a tmavé farby ako červená, hnedá uberajú miestnosti svetlo, čím sa priestor opticky zmenší. Veľkoplošné 3D fototapety prinášajú dokonalé napodobenie reality. Fototapeta scenérie napríklad lesnej cesty a morskej pláže sú obľúbené fototapety na stenu, ktoré vytvárajú optickú bránu do ďalšieho priestoru.

Výber adekvátneho motívu fototapety na stenu pre jednotlivé miestnosti

Fototapety na stenu sa vyrábajú v rôznych rozmeroch, preto sú vhodné na akúkoľvek stenu interiéru. Pestrá ponuka fototapiet umožňuje oživenie steny či už vašej obývačky, spálne, detskej izby alebo kuchyne.

Obývacia izba je priestor, kde sa zdržiavate najdlhšie, hostíte návštevy a trávite svoj voľný čas. Pre svoju reprezentatívnosť si obývačka zaslúži pútavú fototapetu na stenu. Vašich hostí rozhodne zaujme fototapeta scenérie veľkomesta, napríklad New Yorku, Londýna či Paríža. Fototapety na stenu s motívom dreveného alebo kamenného obkladu dokážu prinavrátiť teplo a zútulniť predovšetkým veľké obývacie izby.

Každé dieťa túži po čarovnej rozprávkovej izbičke a vy mu ju môžete dopriať vďaka fototapetám na stenu s motívom rozprávkových postavičiek. Teenagerov potešia fototapety v štýle obľúbenej kapely alebo filmových hrdinov.

Klasické motívy fototapiet na stenu spální sú najmä rôzne ornamenty, geometrické a abstraktné tvary. Niektoré spoločnosti zaoberajúce sa výrobou fototapiet majú v ponuke i fototapety na stenu z vlastnej fotografie.

Fototapety sú tiež skvelým pomocníkom ako oživiť dizajn v kuchyni. Stena pri kuchynskej linke už nikdy nebude fádna vďaka pútavým fototapetám v podobe kvetov, ovocia, zeleniny alebo kávy. Fototapety na stenu sú čoraz častejšou súčasťou i barov, kaviarní a reštaurácií. Práve fototapety v kaviarňach a baroch môžu navodiť tú pravú atmosféru pre relax či zábavu. Výberom adekvátneho motívu tapety dosiahnete ,,šmrncovný“ vzhľad celého interiéru.

Druhy fototapiet na stenu

Fototapety na stenu sú vyrábané z rôzneho materiálu. Jednotlivé typy fototapiet sa rozdeľujú i podľa spôsobu lepenia, respektíve tapetovania na steny interiéru. Rozoznávame štyri základné typy a to latexové, vliesové, vinylové a vodolepiace fototapety. Všetky menované druhy fototapiet sú vodeodolné, odolné voči oteru a hlavne majú trvácne farby.

Latexové a vliesové fototapety na stenu sú dostatočne elastické, čím sa zabraňuje roztrhnutiu pri ich aplikovaní. Vinylové fototapety sú, pri svojej vlastnosti odolávať nadmernej vlhkosti, vhodné na kúpeľňové a kuchynské steny.

Ak nemáte príliš veľké alebo žiadne skúsenosti s aplikovaním fototapiet na stenu, odporúčame vám vodolepiacu fototapetu, pri ktorej nepotrebujete žiadne lepidlo. Tento druh fototapety sa totiž aktivuje pomocou vody. Vliesové a vinylové fototapety na stenu sa lepia bez zakladania, na rozdiel od latexovej, ktorá sa lepí so založením jedného centimetra.

Rady pri aplikácií fototapety na stenu

Prvým dôležitým krokom pred tapetovaním je skontrolovať nepoškodenosť a rozmery fototapety. V prípade, ak je fototapeta určená pre stenu, na ktorej je okno, začína sa smerom od neho a po zaschnutí sa okenný priestor vyreže. Pri lepení okolo vypínačov a zásuviek odmontujte kryt a následne pri vypnutom elektrickom prúde vyrežte pôvodné otvory.

Pri vliesovom type fototapety na stenu sa lepidlo nanáša priamo na stenu, v prípade latexovej fototapety sa lepidlo natiera na tapetu i stenu. Dôležitá je doba nasakovania lepidla, pri vinylových fototapetách na stenu by mala byť okolo 5-tich minút. Ak bude doba vsiaknutia dlhšia môžu sa vinylové fototapety roztiahnuť a stratia svoj pôvodný tvar a veľkosť. Vinylovú fototapetu nie je vhodné aplikovať v prievane a pri otvorenom okne.

Pri aplikácií fototapety zväčša vznikajú vzduchové bubliny, tie sa zvyčajne stratia po zaschnutí lepidla. V prípade, ak by bublinky nezmizli stačí prejsť valčekom na tapety, ktorý fototapetu dovedie k dokonalosti. A dobrá rada na záver, nech ste akokoľvek šikovný neaplikujte fototapetu na stenu sám, skúste zapojiť rodinu alebo priateľov, či známych. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciám, prípadne neželaným úrazom.

Fototapety na stenu majú viaceré pozitíva a sú rozhodne dobrou investíciou. Stráviť každý deň v prímorskej destinácií alebo pri Eiffelovke nebude už problém vďaka jedinečným fototapetám na stenu.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)