Kategórie

Mobilná klimatizácia

Leto, teplo, horúce počasie, obdobie na ktoré sa tak veľmi po zime tešíme a keď príde, máme ho plné zuby. Rozdiel však je, či sedíme pri vode alebo sme doma v prehriatom byte, či dome za sporákom. Pri vysokých letných teplotách sa zvyčajne nedokážeme sústrediť na prácu, relax, či dobrý spánok. Riešení, ako ochladiť byt, či dom je hneď niekoľko, najúčinnejším však je klimatizácia. V tomo článku sa budeme venovať najmä mobilnej klimatizácii – jej výhodám, nevýhodám a iným podstatným skutočnostiam ohľadne výberu a kúpy mobilnej klimatizácie

Mobilná klimatizácia vs. ventilátor

Dilemou viacerých z nás je, či si kúpiť ventilátor alebo klimatizáciu. Zvyčajne u väčšiny ľudí vyhráva lacnejšie riešenie, ktorým je ventilátor. Zoženiete ho už od približne 10 €. Najväčším rozdielom je, že teplý vzduch v miestnosti len rozprúdia, ale neochladia. Za mobilnú klimatizáciu si musíte trochu priplatiť, zvyčajne sa ich cena pohybuje od 200 €, no vzduch naozaj ochladzujú.

Mobilná klimatizácia vs. pevná klimatizácia

Z praxe je známe, že účinnejšou je pevná klimatizácia. Nevýhodou pevnej klimatizácie je však jej inštalácia, keďže napr. v panelákoch je nie vždy možné uskutočniť stavebné úpravy. Ide najmä o to, že časť pevnej klimatizácie sa montuje na vonkajšiu stranu steny, čo znamená minimálne prevŕtanie steny a tiež zmenu vonkajšieho vzhľadu paneláku. Ďalšou nevýhodou kvalitnej pevnej klimatizácie je aj jej cena, ktorá sa pohybuje od 2 000 €.

Práve mobilná klimatizácia je rýchlejším a lacnejším riešením na odstránenie neznesiteľného tepla v domácnosti. Ako už vyplýva zo samotného názvu, mobilná klimatizácia sa môže premiestňovať podľa potreby medzi miestnosťami v domácnosti.

Druhy klimatizácií na trhu

Okrem pevnej a mobilnej klimatizácie sa na trhu môžete stretnúť aj s delenými klimatizáciami tzv. Split systémami, ktorými sú stredne výkonné pevne zabudované klimatizácie, vhodné najmä do rodinných domov a kancelárií, a tiež s tzv. Multisplit systémami, ktoré sú výkonné a taktiež pevne zabudované, vhodné najmä do administratívnych budov.

Mobilná klimatizácia

Mobilná klimatizácia sa predáva v rôznych kompaktných vyhotoveniach a s oddeleným kondenzátorom s chladiacim výkonom od 1,8 kW do 3,5 kW chladu. Vďaka možnosti jej premiestnenia je vhodná aj do prenajatých priestorov a tiež tam, kde nie sú možné rozsiahle úpravy alebo tam, kde je nutné zariadenie často premiestňovať. Kompaktná mobilná klimatizácia býva vybavená ohybnou hadicou, ktorá odvádza ohriaty vzduch z klimatizovanej miestnosti mimo ňu.

Nevýhodou je, že v miestnosti nevieme vytvoriť vzduchoprázdno, takže pri odvedení vzduchu do vonkajšieho prostredia nám do klimatizovaného priestoru vnikne teplý vzduch z neho. To má za následok aj zvýšenú spotrebu elektrickej energie. No na druhú stranu výhodou je, že mobilné klimatizácie nevyžadujú odbornú údržbu. Mobilná klimatizácia sa vyznačuje aj tým, že je hlučnejšia, čo je do istej miery tiež jej nevýhodou, práve preto sa neodporúča najmä do spální. Inštalácia a zapojenie mobilnej klimatizácie je rovnako jednoduché, ako u ktoréhokoľvek iného elektrického spotrebiča.

Čo riešiť pred kúpou mobilnej klimatizácie?

Výber vhodnej klimatizácie ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov, na ktoré treba myslieť ešte pred jej kúpou. Najskôr je potrebné, aby ste zvážili, na aký veľký priestor mobilnú klimatizáciu potrebujete a tiež aká plocha je zabratá oknami. Predídete tak kúpe slabého alebo naopak zbytočne výkonného prístroja. Ďalej si musíte uvedomiť, kde ju chcete mať umiestnenú, keďže najmä kvôli hlučnosti nie je mobilná klimatizácia vhodná do spálne.

Premyslieť by ste si tiež mali, aké filtre by mala Vaša mobilná klimatizácia obsahovať. Niektoré spĺňajú funkciu čističky, či zvlhčovača vzduchu alebo pohlcovača pachov zo vzduchu. Okrem finančného rozpočtu, ktorý máte vyhradený na klimatizáciu, by ste si mali uvedomiť, na ktorú svetovú stranu máte orientovaný byt a tiež aká je jeho dispozícia. Zohľadniť však treba aj spotrebiče, ktoré sa v miestnosti nachádzajú a ktoré taktiež produkujú teplo.

Výber mobilnej klimatizácie

Mobilné klimatizácie sa líšia predovšetkým výkonom a komfortom ich ovládania. Mobilná klimatizácia môže byť vybavená displejom alebo diaľkovým ovládačom, vďaka ktorému je jej používanie oveľa praktickejšie. Pri jej výbere je dôležitá aj jej cena, no nie najdôležitejšia. Investíciou do nekvalitnej mobilnej klimatizácie nedocielite žiaden alebo len veľmi malý úžitok.

V prípade, že si chcete byť istý, že si vyberiete tú najvhodnejšiu klimatizáciu, môžete o pomoc požiadať odborníka. Odborník na klimatizácie vám dokáže priamo na mieste zhodnotiť, aký typ klimatizácie je pre váš byt alebo dom najvhodnejší. Špecialista vypočíta tepelnú záťaž, ktorá je v miestnosti a do úvahy pri tom bude brať, koľko ľudí sa zvyčajne zdržiava v daných miestnostiach, aké elektrospotrebiče sa v nich nachádzajú a zohľadní tiež počet okien a ich plochu.

Náklady na mobilnú klimatizáciu

Mobilná klimatizácia pri svojej prevádzke spotrebuje približne 1 000 W/h, čo predstavuje približne 0,19 € na hodinu. Mesačné náklady na mobilnú klimatizáciu sú v priemere 22,80 €, pričom sme vychádzali z predpokladu, že bude využívaná 4 hodiny denne. Náklady na údržbu nie sú žiadne, keďže mobilná klimatizácia je bezúdržbová.

Pár praktických rád na záver

• mobilná klimatizácia by sa mala používať len na krátky čas, približne na 4 hodiny denne,
• jej optimálne nastavenie je 24 stupňov,
• pamätajte na to, že teplota v klimatizovanej miestnosti sa má líšiť od vonkajšej teploty maximálne o 7 stupňov,
• v prípade, že vaša klimatizácia obsahuje úsporný režim, používajte ho najmä v noci, tento režim je oveľa úspornejší a zároveň menej hlučný,
• prúd chladného vzduchu vychádzajúceho z mobilnej klimatizácie je dobré nastaviť do stropu a nie na seba, keďže práve tak sa dá docieliť klesanie chladného vzduchu, ktorý tak ochladí väčší priestor.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)