Kategórie

Tapety

Ak si váš interiér pýta zmenu alebo úplne nový nádych, darujte mu tapetu. Aj len jedna vytapetovaná stena dokáže krásne zútulniť a rozžiariť celú miestnosť. Tapety už nie sú len dekoratívnym papierom na prekrytie stien. Vďaka novým technológiám sú schopné úplne zmeniť atmosféru a charakter aj vášho interiéru.

História tapiet

Vedeli ste o tom, že pôvodne boli tapety vyrábané výhradne z koží? Naši predkovia ich upravovali hlavne tromi základnými technikami, a to maľbou, puncovaním a lisovaním. Od 17. storočia sa na trhu kožené tapety nahradili lacnejšími textilnými a tiež papierovými tapetami.

Ako sa vyberá správna tapeta

Už ste sa rozhodli, že chcete priestory vytapetovať a teraz prichádza na rad dôležitá otázka, aká tapeta bude najviac spĺňať vaše požiadavky. Najskôr si musíte ujasniť, aký by mal byť výsledok vášho tapetovania, aký rozpočet si naň vyhradíte a tiež aký druh steny budete tapetovať. Okrem toho, je dobré, aby ste si spravili prehľad, aké druhy tapiet sa na trhu dajú v súčasnosti zohnať, s čím vám trochu pomôžeme aj my.

Súčasné druhy tapiet

Tapety sa nelepia len na steny, ale aj na podlahy, dvere či rôzne iné kusy nábytku. Na trhu je veľa druhov tapiet, ktoré sú vyrábané z rôznych materiálov a rozlišujú sa aj na základe postupu pri ich aplikácii na vybraný povrch. Môžete si vybrať z týchto druhov:

Papierové tapety

Či už sú farebné, vzorované, hladké alebo razené, ich kvalita sa odvíja od hmotnosti danej tapety. Lepidlo sa na papierové tapety nanáša na zadnú stranu, keďže nemajú trváce rozmery. Ich aplikácia sa radí medzi náročnejšie, no ich cena sa radí medzi najnižšie. Okrem ich hmotnosti, by ste sa mali zaujímať aj o možnosť ich premaľovania, čistenia či ich skladbu (či sú jedno alebo dvojvrstvové), a aká je ich povrchová úprava (hladká alebo štruktúrovaná).

Vinylové tapety

Vyrábajú sa z umelej hmoty a odporúčajú sa lepiť najmä na popraskané, či krivé steny, keďže ich štruktúrovaný povrch dokáže krásne prekryť nedokonalosti stien. Takéto tapety sú vhodné do všetkých miestností, vrátane kúpeľní, vďaka ich možnosti umytia a výbornému odolávaniu vlhkosti. Lepidlo sa na ne nanáša zo zadnej strany tapety a ich životnosť je 10 až 15 rokov.

Vliesové tapety

Sú to špeciálne tapety z netkanej textílie a v súčasnosti patria medzi tie najobľúbenejšie, keďže sa ľahko lepia na stenu, sú odolné a v prípade ich poškodenia sa dajú tiež ľahko opraviť. Sú svetlostále a čiastočne umývateľné. Lepidlo sa nenanáša na zadnú stranu tapety, ale priamo na stenu, čo zaručuje ich ľahké odstránenie. Sú vhodné pre použitie na steny, stropy, podlahy či iné plochy. Okrem toho sa môžu použiť aj na steny s trhlinami v podkladoch, keďže dokážu stabilizovať tlak na ne.

Textilné tapety

Textilné tapety sa radia medzi ťažšie tapety, z obidvoch strán pokryté vinylovým poťahom, ktorý zaručí ich dlhodobú výdrž a zachovanie ich rozmerov. Vyrábajú sa nanášaním textilného vlákna na podkladovú vrstvu. Sú to drahšie tapety, pričom ich aplikácia a údržba je pomerne náročná a je potrebné s nimi zaobchádzať jemne. Sú vhodné najmä na dotvorenie luxusných interiérov, či historických budov.

Špeciálne druhy tapiet

Tapety sa vyrábajú aj z rôznych iných materiálov, akými sú napr. korok, tŕstie, koženky, velúr, sklený závoj, sklené vlákna, drevo a iné.

Zvláštnym druhom sú tiež fototapety, ktorých správnym umiestnením a výberom vhodného motívu dokážeme priestor opticky zväčšiť, presvetliť a dodať dynamickú atmosféru. Rovnako sú v súčasnosti moderným a vyhľadávaním riešením dekorovania stien, aj samlepiace tapety.

Výhody tapiet

  • vydržia dlhšie ako farba,
  • na slnku nezvyknú blednúť,
  • dajú sa ľahko umývať,
  • majú výrazné dekoratívne efekty,
  • umožnia vám rýchlu a radikálnu zmenu,
  • minimálny stavebný odpad a prach.

Výpočet spotreby tapety

Rovnako dôležitý ako výber materiálu, je aj správny výpočet spotreby tapety. Mali by ste sa riadiť pravidlom " trikrát meraj, raz nakupuj a raz strihaj". Štandardný rozmer jednej euro-rolky tapety je 10,05 m x 0,53 m. Rozmer spotreby tapety sa však nepočíta na m2, ako je tomu napr. pri rozrátavaní farby na maľovanie. Výpočet spotreby tapiet závisí od rozmeru/obvodu miestnosti a výšky stien, ale tiež od typu tapety, teda či je so vzorom alebo bez. Okrem toho je potrebné myslieť aj na to, že tapetové pásy treba strihať vždy o 3 až 5 cm väčšie, ako je výška danej steny.

Poznáme tieto postupy výpočtu spotreby tapiet:

  • Výpočet spotreby tapety bez napájania vzoru: ide zvyčajne o jednofarebné tapety alebo tapety s pásovým motívom. Orientačnú spotrebu takejto tapety si môžete vypočítať podľa vzorca: obvod miestnosti x výška stropu / 5 = číslo pre počet rolí tapety (výsledné číslo sa zaokrúhľuje na celé čísla smerom nahor).
  • Výpočet spotreby tapety s napájaním vzoru: tapety so vzormi sa zvyčajne napájajú presadeným, priamym alebo opačným napájaním vzoru. Dôležitý je pritom číselný údaj „raport“, ktorý vám napovie vzdialenosť, po ktorej sa vzory pravidelne opakujú. Toto číslo je potrebné pripočítať k výške stien v miestnosti.
  • Výpočet spotreby tapety pri členitých stenách: v prípade, že si chcete vytapetovať členité steny, šikmé plochy, haly alebo schodištia, môžete si pri výpočte pomôcť prepočtom aj na m2, keďže pôjde o náročnejší výpočet spotreby tapety.

Rada na záver – pri kupovaní roliek tapiet si rozhodne vždy zakúpte o jednu rolku naviac, určite sa vám zíde pri dodatočných opravách a úpravách interiéru, pričom sa vyhnete zbytočným komplikáciám, v prípade, že by ste rovnakú tapetu s odstupom času nevedeli zohnať.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)