Vianočná ruža: Základy starostlivosti a pestovania

  • 16.12.2023

Vianočná ruža (lat. Euphorbia pulcherrima) jednoznačne patrí k symbolom Vianoc. Vedeli ste však, že sa dajú šľachtením docieliť aj iné farby tejto krásnej rastliny? Od bielej, cez lososovú až po fialovú – vianočná ruža, ktorá sa u nás nazýva aj Prýštec Najkrajší, je veľmi dostupnou a vyhľadávanou rastlinou, a to nie iba počas vianočného obdobia.

vianočná ruža
Foto: iStock

Vianočnú ružu, pochádzajúcu z tropických krajín južnej Ameriky, uvidíte v ponukách najmä v predvianočnom období, no pestovať sa dá celoročne. Jej cena sa obvykle pohybuje od 8 do 15 eur a patrí k najznámejším a najobľúbenejším zimným izbovým rastlinám. Početne sa využíva vo farmaceutickom priemysle.

Ako vyzerá vianočná ruža

Vianočná ruža má tmavé zelené vajcovité listy (s prípadnými výbežkami). Na vrcholoch stoniek sa tvoria maličké, nenápadné kvety žltozelenej farby. Obklopujú ich však veľké farebné (obvykle sýto červené) listene, ktoré sú pre túto rastlinu príznačnými.

ako sa starať o vianočnú ružu
Foto: iStock

Na čo si dať pozor pri kúpe vianočnej ruže?

Ak sa rozhodnete skrášliť si svoj príbytok nádhernou živou dekoráciou v podobe vianočnej ruže, ideálne je, aby ste ju skontrolovali ešte pred kúpou a zároveň na ňu dozreli počas prevozu domov. Pri výbere vhodnej rastliny dbajte na to, aby neboli jej listy pokrčené alebo suché. Substrát nesmie byť premočený.

Ruža vyžaduje stabilnú teplotu pohybujúcu sa v rozmedzí od 15 do 22 stupňov, preto je veľmi vhodné zabezpečiť jej prevoz, ktorým neutrpí veľký teplotný šok, inak sa z neho nemusí spamätať. Skúste ju preto celú zabaliť napríklad do novín a previezť domov týmto spôsobom, nech je čo najviac chránená.

Vhodná poloha v domácnosti

Chcete, aby vám vianočná ruža bez problémov vydržala minimálne počas Vianoc? Zaistite jej dobrú polohu! Určite by bolo vhodné uprednostniť parapetnú dosku na okne, ktoré je orientované na východ. Ruža totiž potrebuje počas obdobia svojho kvitnutia (november-december) veľa denného svetla. Zároveň ale musíte dohliadnuť na to, aby sa jej listy nedotýkali okna, pretože by sa mohla od nahriateho skla spáliť.

Tiež dajte pozor, aby pod ňou nebol radiátor alebo aby nebola v prievane či zafajčenom prostredí. Všetky tieto faktory ju môžu veľmi negatívne ovplyvniť alebo úplne zničiť. Pre vianočnú ružu je vhodné skôr chladnejšie prostredie (do max. 22 stupňov). Ak ju necháte v prostredí, ktoré je príliš teplé, môže oveľa skôr odkvitnúť.

Starostlivosť o vianočnú ružu

Ružu je vhodné mať v rašelinovej zemine alebo bežnom substráte pre izbové rastliny, pričom na spodku črepníka by sa mala nachádzať drenážna vrstva. Hnojiť ju treba počas obdobia kvitnutia každé 2-3 týždne bežným hnojivom na izbové rastliny, zriedeným v pomere 1:1. Využiť však môžete aj vylúhovaný zelený čaj alebo kávové usadeniny.

Ruži postačí mierna zálievka (2-3x týždenne), no zeminu treba udržiavať stále vlhkú. Pozor však na to, aby v miske nestála voda – mohli by kvôli nej odumrieť korienky. Vhodné je rastlinu pravidelne rosiť. Po odkvitnutí ju stačí polievať aj menej často. Na starostlivosť počas celoročného pestovania je ale celkovo mierne náročnejšia a existujú k nej celkom zdĺhavé manuály, preto ju veľmi neodporúčame úplným začiatočníkom.

Starostlivosť o vianočnú ružu
Foto: iStock

Ako docieliť, aby bola na Vianoce rozkvitnutá?

Ak si plánujete vianočnú ružu zaobstarať dostatočne vopred pred Vianocami a starať sa o ňu tak, aby práve v tomto období ukázala svoju plnú krásu, odporúča sa dodržiavať nasledovný postup:

  • od polovice jesene treba rastline zabezpečiť každý deň počas 14 hodín úplne tmavé prostredie (môžete ju zakrývať večer napríklad krabicou a ráno odkryť)
  • počas tohto obdobia jej treba dopriať zvýšenú starostlivosť – zálievku aj živiny.
  • so zakrývaním prestaňte, keď uvidíte, že sa listene zafarbujú. Ak má vhodné podmienky, zakvitnutá vydrží niekoľko týždňov.

Je vianočná ruža jedovatá?

Výskumy hovoria, že doposiaľ neboli zaznamenané vážne príznaky po otrave touto rastlinou. Treba si ale dať pozor, ak máte doma malé deti alebo domácich miláčikov. Požitie listov tejto rastliny totiž môže znamenať otravu najmä pre menšie zvieratá, hlodavce a vtáky. Mliečna šťava v ich stonkách totiž obsahuje látky dráždiace pokožku a sliznicu. Spozornieť by však mali najmä tí, ktorí trpia alergiou na latex. Vianočná ruža obsahuje bielu tekutinu, ktorá je zložením latexu veľmi podobná a pri kontakte s ňou môže spôsobiť nepríjemnú reakciu.

Zapojte sa do diskusie:

Vianočná ruža – Máte ju doma? Ako sa o ňu staráte?

P.S. – Vedeli ste, že Modrú strechu nájdete aj u našich susedov? Navštívte českú Modrú střechu a poraďte sa s ďalšími „strecháčmi“.

Autor článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku