Ako vybrať vianočný stromček? Veľký prehľad dostupných možností

  • 15.12.2023

Vianočný stromček neodmysliteľne patrí k najkrajšiemu obdobiu roka. Celosvetovo je považovaný za jeden zo základných symbolov Vianoc. Mnohí z nás siahajú po umelých, ale aj živých stromčekoch. Dnes je však na trhu slušné množstvo v obidvoch kategóriách. Ako vybrať vianočný stromček? Poďme si spolu predstaviť dostupné vianočné stromčeky a uľahčiť tak ich výber.

Ako vybrať vianočný stromček
Foto: iStock

Ako vybrať vianočný stromček?

Základnými kritériami, ktoré musíte pri výbere stromčeka zvážiť, sú jednoznačne výška a druh – živý/umelý.

Výšku zohľadňujte v prvom rade podľa toho, aká vysoká je miestnosť, kam chcete stromček umiestniť. Riaďte sa samozrejme aj celkovými priestorovými možnosťami. Rozhodne záleží aj na ostatných rozmeroch stromčeka – hlavne jeho šírke. Nie do každého priestoru totiž vmestíte rovnako široký stromček.

Nezabudnite ani na rezervu, čo sa týka výšky – na vrchu zvykne predsa bývať ozdoba (špic, hviezda, atď.) a na spodku stojan (pri umelých stromčekoch je rozmer väčšinou uvádzaný so stojanom, no pri živom treba vopred myslieť aj na tento aspekt).

Stále neviete, ako vybrať vianočný stromček? Či zvolíte stromček živý alebo umelý, je už na vašich osobných preferenciách. Umelý vianočný stromček je ekologickejší a vydrží veľa rokov. Ak ale bývate napríklad v dome, vhodným nápadom je zakúpiť si živý vianočný stromček v črepníku, ktorý po Vianociach môžete zasadiť.

Zapojte sa do diskusie:

Aký, kde a kedy kúpiť živý vianočný stromček?
živý vianočný stromček v črepníku
Foto: iStock

Živý vianočný stromček

Pri kúpe živého vianočného stromčeka dávajte pozor na to, aby nebol starý. Ako to zistíte? Stačí ním potriasť a uvidíte, koľko ihličia z neho opadne. Vetvičky musia byť čerstvé, nie suché a ihličie nesmie byť nahnednuté, ale sýto zelené a flexibilné. Mal by pôsobiť primerane husto, zdravo a symetricky. Ideálne je kupovať ho tesne pred Vianocami (nie iba z hľadiska čerstvosti stromu, ale i uskladnenia pred ozdobením). Pri kúpe sa opýtajte predajcu na starostlivosť o daný druh stromčeka, aby vám vydržal čo najdlhšie. Odporúčame nekupovať stromček, ktorý je vopred zabalený, aby doma nedošlo k zbytočným nepríjemným prekvapeniam. Doma stromček pred ponorením do vody skráťte cca o 3cm – lepšie potom nasaje vodu.

Zaujímajú vás reálne skúsenosti, rady a tipy?

Zapojte sa do diskusie v našom Fóre: Ako sa starať o živý vianočný stromček?

Typy živých stromčekov:

  • Jedľa – najpopulárnejší typ živého stromčeka. Má trvácnejšie ihličie, býva hustejšia, často s mäkším ihličím a súmerným tvarom.
  • Borovica – je viac-menej opakom jedle – redšia, s dlhším ihličím, ktoré ale tiež patrí s tým trvácnejším. Zároveň má príjemnú, prenikavú arómu, ktorá mnohým vyhovuje.
  • Smrek – charakteristický je príjemnou vôňou a výraznejšou farbou. Obľúbený je pre svoju cenovú dostupnosť. Pozor však na ihličie, ktoré je najmä v teplejších priestoroch, kde sa kúri, náchylnejšie na opadanie.

Medzi najčastejšie typy stromčekov patria: borovica, smrek obyčajný, smrek pichľavý a kaukazská jedľa.

živý vianočný stromček jedľa
Foto: iStock

Prenájom živého stromčeka

Na chvíľu sa vráťme k vyššie spomenutým živým stromčekom v kvetináči. Dnes už totiž rôzne záhradkárstva poskytujú službu prenájmu živého stromčeka v kvetináči, ktorý po Vianociach vrátite späť do predajne, kde sa oň budú naďalej starať, aby mohol o rok opäť poslúžiť niekomu inému.

Koľko stojí vianočný stromček?

V závislosti od vašich preferencií (či už ide o druh alebo rozmery) sa ceny živých stromčekov, samozrejme, značne líšia. Najmenšie (do 150cm) sa dajú kúpiť v cene od 20 do 35 EUR. Stromček v obvyklej veľkosti (do 190cm) vás vyjde približne od 25 do 50 EUR a mohutný stromček nad 200cm – vhodný hlavne do vysokých miestností či iných veľkých priestorov – stojí zvyčajne viac než 50 EUR.

Nezabudnite sa však informovať, či je v cene stromčeka aj stojan na vianočný stromček, balenie alebo napríklad preprava.

Umelý vianočný stromček

Okrem toho, že je táto možnosť s hľadiska ekológie výhodnejšia, keďže kvôli vášmu potešeniu nemusí byť vyrúbaný žiadny strom, často je aj praktickejšia. Z umelého stromčeka vám počas Vianoc nebude opadávať žiadne ihličie, no ukrátite sa o typickú „stromčekovú arómu“ ihličia. Kvalitný stromček vám pri vhodnej starostlivosti a správnom uskladňovaní vydrží dlhé roky.

Typy umelých stromčekov:

  • 2D stromček – 2D pojem v preklade znamená, že ihličie má len 2 rozmery. Takýto stromček patrí k lacnejším variantom. Ihličie síce nie je na pohľad úplne autentické, svoj účel samozrejme splní, keďže strom pôsobí súmerne a husto. Na drôtoch (základe vetvičiek) má ploché ihličnaté štetiny z PVC materiálu ako imitáciu pravého ihličia. Popularita 2D stromčekov postupne upadá, no ešte vždy ich predajcovia majú v ponuke.
  • 3D stromček – Takýto stromček pôsobí autentickejšie, skutočnejšie a navyše je celkovo stabilnejší. Ihličie vyrobené z polyetylénu vyzerá realisticky, je pevnejšie, nedeformuje sa a lepšie udrží ozdoby. Vetvy sa vytvárajú odliatkami živých vetvičiek z gumy. PE ihličie býva vo vnútorných častiach dopĺňané PVC ihličím, aby strom pôsobil hustejším dojmom. Farby ihličia sú v rôznych odtieňoch pre docielenie realistickejšieho vzhľadu.
  • Full 3D stromček – Jeho vetvy sú výlučne 3D (bez dopĺňania 2D ihličím), preto pôsobí najautentickejšie. Takýto stromček, ktorý je tým najluxusnejším, čo trh umelých vianočných stromov ponúka, je zárukou kvality (samozrejme za vyššiu cenu). Pôsobí natoľko skutočne, že je na prvý pohľad na nerozoznanie od živého. Kmeň aj vetvy má pokryté drobným ihličím v hnedej farbe, čo zaručuje dokonalý vzhľad. Full 3D vianočný stromček je pevný, kvalitný, odolný a pôsobí majestátne.

Hľadáte dokonalý umelý vianočný stromček?

Opýtajte sa na skúsenosti v najväčšom diskusnom Fóre o bývaní na Slovensku: 3D vianočný stromček – aká je vaša skúsenosť?

Farebné i druhové variácie

Rovnako, ako aj pri živých stromčekoch, umelé si taktiež môžete vybrať podľa druhu. V ponuke e-shopov a kamenných predajcov nájdete smreky, jedle i borovice, hustejšie, aj redšie varianty. V dnešnej dobe sú ale veľmi populárne aj rôzne farebné variácie – a to nie iba v rámci zelených odtieňov ihličia. Obľúbeným je najmä zasnežený vzhľad stromčekov. Pre odvážnejších, ktorí radi experimentujú, sa nájdu aj stromčeky napríklad s fialovou farbou ihličia.

Cena umelého vianočného stromčeka

Priemerná cena umelého vianočného stromčeka klasickej izbovej veľkosti je cca 80 EUR. Cena sa však líši v závislosti od prevedenia či farby. Zasnežené stromčeky bývajú často drahšie, rovnako ako cena stúpa s kvalitou ihličia. Bežný drobný stolový stromček kúpite za cenu od 10 EUR. 3D stromčeky sa pohybujú v cenách nad 150 EUR a za kvalitný Full 3D strom zaplatíte aj vyše 350 EUR. Taktiež ale závisí, či je do stromčeka zakomponované aj LED osvetlenie či nejaké ozdoby.

Tak čo? Pomohli sme vám s výberom? Vianoce sú čoskoro tu, tak šup do toho! 😉

P.S. – Vedeli ste, že Modrú strechu nájdete aj u našich susedov? Navštívte českú Modrú střechu a poraďte sa s ďalšími „strecháčmi“.

Autor článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: iStock, Canva

Diskusie na tému článku