Kategórie

Vymývaná dlažba

Vymývaná dlažba patrí k špeciálnym druhom terasových dlažieb. Okrem viacerých pozitívnych stránok vyniká aj po tej estetickej. Je vyrobená tak, aby bol jej vzhľad prírodnejší a ladil k okolitému prostrediu. Prevažne sa využíva na verejných priestoroch, no svoje uplatnenie nájde aj na súkromných pozemkoch.

Využíva sa často v záhradách na vydláždenie záhradných terás či záhradných chodníkov. V dome sa hodí na vydláždenie schodov do domu, dvorov, prípadne okolia bazénov.

Nevýhody vymývanej dlažby

Pri výbere vhodnej dlažby sa vždy stretnete aj s akýmisi prekážkami, ktoré váš výber spochybnia. Tu treba postupovať tak, aby výhody hrali čo najviac vo váš prospech a nevýhody vás ovplyvňovali čo najmenej. Ak sa rozhodnete pre vymývanú dlažbu, budete musieť rátať s vyššími cenovými nákladmi, pretože ide o náročnú prípravu podkladu. Vzhľadom k tomu, si príprava bude vyžadovať aj dostatok času.

Náročnosť sa však týka len tejto časti, samotné pokladanie dlaždíc je rýchle. Úpravu špeciálnym zariadením si vyžadujú len dlaždice, ktoré chcete mať vytvarované do rozličných tvarov. Vymývaná dlažba sa využíva v exteriéri, preto budete musieť čeliť problémom, ktoré s tým súvisia. Ide o prirodzené javy, akými je napríklad zarastanie medzier trávou.

Výhody vymývanej dlažby

Spomínané nevýhody sa dajú naopak vyvážiť silnými výhodami, ktoré možno rozhodnú v prospech vymývanej dlažby. Ide napríklad o dlhú životnosť, ktorá vám zaručí, že vašu dlažbu nebudete musieť tak skoro vymeniť. Je pevná, vďaku čomu je vysoká aj jej odolnosť voči poveternostným a iným vonkajším vplyvom, a vysoká je aj jej odolnosť voči obrusu.

Rovnako sa nemusíte báť, že vymývaná dlažba sa pri posypaní posypovou soľou poškodí a navyše je odolná voči šmyku. Má vlastnosti prírodného kameňa, vďaka čomu má dobrú odolnosť a mrazuvzdornosť. Mnohí z vás ocenia pohodlné chodenie po jej povrchu.

V porovnaní s keramickou dlažbou, pri tej vymývanej nie je potrebné lepenie na nosný podklad. Vymývanú podlahu je možné používať hneď po jej nasadení, teda stúpať na ňu môžete už po dokončení práce.

Vymývaná dlažba po estetickej stránke

Čo sa týka jej farieb a prevedení, máte na výber viacero odtieňov. Odtiene či farby vymývanej dlažby môžu byť rôzne a závisia od toho, aký sa použije kameň a prímesy v nášľapnej vrstve.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)