Kategórie

Vonkajšie žalúzie

Žalúzie ako také môžu zastávať niekoľko funkcií. Napríklad nám pomáhajú vytvárať súkromie, pretože nikto nechce žiť ako vo výklade. V tomto smere žalúzie na seba v posledných rokoch celkom úspešne berú funkciu závesov, ktoré v modernom interiéri nájdu svoje miesto len zriedka, prípadne plnia skôr dekoratívnu funkciu. Hlavnou funkciou žalúzií je ale tienenie.

Čo sú to žalúzie a aké druhy existujú?

Žalúzie sú systémom lamiel, ktoré sú mechanicky pospájané do funkčného celku. Pod pojmom „žalúzie“ sa mám ihneď v mysli vybavia vnútorné žalúzie, ktoré sú aj v súčasnosti najdostupnejšími a najčastejšie používanými žalúziami. Takého žalúzie môžu byť buď horizontálne, alebo vertikálne (napríklad vertikálne látkové žalúzie – áno, to sú tiež žalúzie).

Vnútorné žalúzie sú najdostupnejšie hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade sú pomerne lacné v porovnaní s exteriérovými žalúziami a ich montáž nevyžaduje stavebnú úpravu. V prípade, že nebojujete s nadmerným prehrievaním priestoru (napríklad orientácia okna v miestnosti na sever), tieto žalúzie môžu byť dostatočným riešením po všetkých stránkach. Vonkajšie žalúzie dokážu splniť rovnaké funkcie ako interiérové, ale ponúkajú ešte o čosi viac.

Výhody exteriérových žalúzií

Vonkajšie žalúzie však majú tú výhodu, že dokážu vytvoriť omnoho kvalitnejšie tienenie ako interiérové žalúzie. Ak sa pýtate prečo, uvedomte si, že vnútorné žalúzie nezabránia prehrievaniu sklenenej okennej vložky. Vonkajšie žalúzie tienia „pred oknom“ a teda nás chránia pred tým, aby sa z našich izieb stával v letných mesiacoch skleník.

Do vonkajších žalúzií sa oplatí zainvestovať najmä ľuďom, ktorí majú okná orientované na juh, juhozápad, alebo juhovýchod, prípadne majú presklené domy, či byty. Cena pri zadovážení je vyššia ako pri vnútorných žalúziách, avšak výsledný efekt v takomto prípade bude rozhodne stáť za to.

Okrem toho, že vonkajšie žalúzie chránia váš interiér pred poškodením zapríčineným pôsobením priameho slnečného žiarenia (blednutie stien, vyprašivenie interiéru, kobercov a pod.), chránia zároveň aj vaše okná pred mechanickým a chemickým poškodením. Napríklad pred zlými poveternostnými podmienkami, alebo pred následkami usádzania prachu, vplyvom kyslých dažďov, snehu podobne.

Žalúzie dodajú stavbe nový rozmer

V poslednej dobe sme si mohli všimnúť rozmach vonkajších žalúzií pri novostavbách. Vonkajšie žalúzie dokážu dodať vašej stavbe „šmrnc“ a povzniesť ju tak minimálne o priečku vyššie v estetickom hodnotení. Áno, vonkajšie žalúzie ponúkajú mnoho typov materiálových riešení a ak ich dokážete zladiť so všetkými prvkami vašej stavby, dokážu jej dať punc skutočného luxusu aj vášmu príbytku.

Nie je pravidlom, že je nutné inštalovať vonkajšie žalúzie do novostavby. To je len výhodou, pretože ich inštalácia zahŕňa stavbárske práce. Je však možné montovať vonkajšie žalúzie aj do starších bytov a domov, a to ideálne pri výmene okien. Ak sa rozhodnete pre montáž vonkajších žalúzií do domu s dávno osadenými oknami, môže sa stať, že pri výbere žalúzií budete značne obmedzení. Práve preto je výhodou novostavba, alebo výmena okien, kedy je jednoduchšie nájsť to správne riešenie, v ktorom vám určite pomôže dobrá firma, ktorej ste sa rozhodli prejaviť dôveru.

Ovládanie vonkajších žalúzií

Existujú tri základné spôsoby ovládania vonkajších žalúzií:

1. Prvým spôsobom je mechanické ovládanie. Ide väčšinou o manipuláciu prostredníctvom kľuky, ktorou sa ovláda mechanizmus zaťahovania a vyťahovania žalúzií, či nakláňania lamiel.

2. Ďalším spôsobom je automatické ovládanie prostredníctvom zabudovaného motora. Toto ovládanie môže byť buď poloautomatické – prostredníctvom spínača, ktorý musíte zatlačiť, aby sa ovládanie žalúzií aktivovalo, alebo ovládanie prostredníctvom diaľkového ovládača. Toto je asi najzaujímavejší spôsob ovládania žalúzií, pretože nevyžaduje od vás ani to, aby ste vstali z gauča a pristúpili k oknu.

3. Existuje aj „inteligentné ovládanie“ žalúzií. Vďaka takémuto ovládaniu si môžete naprogramovať, čo majú žalúzie v nejakom čase „urobiť“. Napríklad viete, že medzi 12:00 – 14:30 slnko hreje s najvyššou intenzitou a keď o pol šiestej prídete domov, obývačka je nepríjemne vyhriata. Preto nastavíte, aby automatické ovládanie v tomto čase zvolilo režim tienenia a žalúzie sa zatiahnu. Existuje však ešte inteligentnejšie ovládanie, ktoré od vás nevyžaduje ani takýto programovací úkon. Ide o automatické ovládanie prostredníctvom senzorov, ktoré dokážu vyhodnotiť intenzitu osvetlenia, teplotu v interiéri a exteriéri, počasie a podľa toho zvoliť správny režim tienenia.

Vonkajšie žalúzie – aké sú ich nevýhody?

Sused má vonkajšie žalúzie a má taký nepríjemný zlozvyk, že ich zaťahuje práve vtedy, keď ležím v posteli a snažím sa zaspať pri otvorenom okne, lenže jeho žalúzie robia strašný rachot. Alebo čo hlučnosť v prípade silného vetra, ak sa rozhodnem pre kovové žalúzie? Nikto predsa nemá záľubu v počúvaní zvuku, ktorý vydáva narážanie kovu o kov! Hlučnosť býva častou námietkou, ktorá môže odradiť od vonkajších žalúzií. Táto námietka pravdepodobne stojí na skúsenostiach so starými žalúziami, prípadne roletami.

Technika však ide dopredu a dnes sa hlučnosti pri žalúziách nemusíte obávať. Teda, rozhodne nie pri tých kvalitných. Tie majú na vnútornej strane lamiel nalisované tesnenia z umelej hmoty, ktoré zabraňujú narážaniu kovu o kov. Pri kúpe žalúzií si na to teda spomeňte a rozhodnite sa radšej pre kvalitné žalúzie, aby ste týmto problémom predišli.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)