Kategórie

Fólie na okná

Spôsobov využitia fólií na okná je viac, ako by ste možno boli predpokladali. V prvom rade slúžia ako protislnečné fólie, ktorých základnou vlastnosťou je lámať svetlo a zabrániť tak prieniku priameho svetla. Pri bežných denných činnostiach si tak už nebudete musieť namáhať váš zrak.

Bezpečnostné fólie

Sklo nie je príliš bezpečný materiál vzhľadom na jeho tvrdosť, krehkosť a rozbitnosť. Preto máte možnosť si zadovážiť aj bezpečnostnú fóliu, ktorá je číra a slúži len ako bezpečnostný prvok. Využíva sa napríklad na oknách telocniční, športových hál či strešných okien, kde je riziko rozbitia vyššie. V domácnostiach ich môžete kombinovať so solárnymi fóliami.

Fólie na okná dávajú zhotoviť napríklad aj rodiny s deťmi. Deti sa radi hrajú, vymýšľajú a obeťou nejednej hry býva aj rozbité okno. Fólia síce rozbitiu nezabráni, no nedovolí, aby sa vaše deti zranili. Dôležitou vlastnosťou bezpečnostných fólií je ich schopnosť zamedziť vlámaniu a tiež ochrániť váš majetok pri živelných pohromách. Sklo sa pri rozbití udrží v celku a tak dokáže napríklad aj dočasne zadržať oheň.

Fólie na plastové okná

Fólie na okná spĺňajú aj účel znižovania tepelných strát, nakoľko samotné sklo má nízke izolačné vlastnosti. Na plastové okno má vplyv vykurovanie, ktoré je výraznejšie v zimnom období. Vtedy sa na skle okna zachytáva vlhkosť, ktorá sa použitím fólie zníži.

Žalúzie či fólia?

Protislnečná fólia je náhradou žalúzií, v niektorých prípadoch aj omnoho lepšou možnosťou. Pri použití žalúzií totiž dochádza k prehrievaniu rámov, skla a aj samotných žalúzií. Ak ste však stále ich zástancom, lepšou voľbou je aplikovať ich z vonkajšej strany okien.

Protislnečná fólia sa aplikuje buď zvnútra na vonkajšie sklo alebo sa použije ako externá fólia. Tieto fólie sú číre s účinným UV filtrom. Certifikované fólie majú oterovú vrstvu, vďaka ktorej nevzniknú škrabance pri umývaní. Vylúčiť však treba kyseliny, rozpúšťadlá či iní agresívne látky. Po 60 – 80 dňoch po inštalácii je možné ich umývať rovnakým spôsobom ako klasické sklené výplne.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)