Kategórie

Záhradkár

Práca v záhrade je jeho poslaním, hobby i vášňou. O kom hovoríme? Predsa o správnom záhradkárovi. Záhradkár sa aktívne venuje svojej záhrade už počas prvých jarných dní až do jesene, kedy zberá úrodu a záhradu pripravuje na zimný spánok. Starostlivosť o záhradu si vyžaduje kopu úsilia, potu a času, ktorý záhradkár s radosťou a zadosťučinením obetuje.

Záhradkár a jeho činnosti v záhrade

Končiace zimné obdobie a nastupujúca jar je pre každého záhradkára radostný moment, kedy sa začína kolobeh činností v záhrade po dlhom zimnom odpočinku. Prvé záhradkárske činnosti sú spojené najmä s údržbou a následne výsadbou či výsevom. Správny záhradkár venuje dostatočnú pozornosť očiste trávnika, ktorý sa v prvom rade musí vyhrabať, prekypriť, pohnojiť a následne pravidelne zavlažovať. Koncom zimy a začiatkom jari sa vysádzajú i mnohé stromčeky. Orezávaním stromov záhradkár sleduje nie len vizuálne skrášlenie svojej záhrady, ale orezávaním dosiahne zdravú a bohatšiu úrodu. Akýkoľvek typ záhrady si vyžaduje pozornosť záhradkára.

Činnosti záhradkára v úžitkovej záhrade pozostávajú zo sadenia a vysievania úžitkových a najmä tradičných plodín, ktoré je následne potrebné okopávať, kypriť, presádzať a zavlažovať. Žiaden záhradkár sa nevyhne odburiňovaniu. Na výber má mechanické odburiňovanie alebo môže využiť rôzne dostupné chemické postreky, ktoré ho rýchlo a bez námahy zbavia neželanej buriny. Pre bohatú úrodu záhradkári siahajú po rôznych hnojivách či už prírodných, alebo umelých. Nejeden záhradkár je nútený bojovať proti rôznym škodcom pomocou rôznych postrekov. Rozumný záhradkár preferuje hnojivá i postreky založené na prírodnej báze. Prírodné hnojivá a postreky nezaťažia životné prostredie a nie sú ani zdraviu škodlivé voči ľudom i zvieratám.

Starostlivosť záhradkára o okrasnú záhradku je v porovnaní s úžitkovou záhradou menej náročná. Po vysadení okrasných kvietkov, kríkov či stromčekov stačí pravidelne zavlažovať, prípadne na začiatku je vhodné, ak záhradkár podporí rast a kvitnutie okrasných rastlín pomocou hnojív. Živé ploty či iné ďalšie okrasné kríky musí záhradkár pravidelne zostrihávať a formovať.

Dobre informovaný záhradkár

Každý správny záhradkár sleduje trendy v záhradkárstve. Informuje sa o nových druhoch plodín, sleduje i trendy z oblastí šľachtenia a kríženia, zaujíma sa možnosti, ktoré by prispeli k vyššej úrode. Správny záhradkár býva zvyčajne i členom rôznych záhradkárskych spolkov či zväzov, podujíma sa na záhradkárskych výstavách, nie len ako návštevník, ale i ako vystavovateľ či súťažiaci. Každý záhradkár sa rád pochváli svojimi pestovateľskými úspechmi. Dobre informovaný záhradkár číta odborné časopisy a magazíny venované práve problematike záhradníčenia. Okrem mnohých tipov na pestovanie, skvalitnenie a skrášlenie svojej záhrady sa záhradkár dočíta o novinkách kvalitného záhradkárskeho vybavenia.

Vybavenie pre správneho záhradkára

Každý záhradkár si potrpí na upravenú a dobre vyzerajúcu záhradu. Starostlivý záhradkár by mal byť s ohľadom na typ a veľkosť svojej záhrady patrične vybavený množstvom rozmanitého záhradkárskeho náradia. Medzi základné vybavenie každého záhradkára patria rôzne motyky a motyčky, viaceré typy hrabieľ, rýľ, kultivátor či fúrik. Záhradkár rozsiahlej záhrady potrebuje pri záhradníčení okrem väčšieho množstva záhradkárskeho vybavenia i vybavenie spĺňajúce náročnejšie funkcie. V prípade úžitkovej záhrady je záhradník odkázaný na rýľovanie buď klasickým rýľom, alebo využije komfortnejšie vybavenie v podobe motorového alebo elektrického rotavátora.

Rotavátor záhradníkovi nie len uľahčí rozrábanie pôdy, ale i skráti čas práce. Záhradník pri starostlivosti o ovocné stromy a kríky sa nezaobíde bez klasických nožníc na obstrihovanie a ručných pákových nožníc. Potrebnou výbavou záhradkára je i reťazová píla, ktorou záhradkár odstráni zhrubnuté konáre, prípadne zreže staré stromy s cieľom obnovy svojej záhrady. Záhrada so živým plotom potrebuje pravidelné formovanie a strihanie. Na strihanie živých plotov odporúčame používať polostrih či už elektrický alebo benzínový. Neodmysliteľným vybavením každého záhradkára je kosačka, prípadne i krovinorez. Pýchou mnohých záhradkárov je krásny a hustý zelený koberec. Správny záhradkár vie, že údržba a starostlivosť o trávnik nepozostáva iba z pravidelného kosenia. Dôležité je trávnik už začiatkom jari prevzdušniť za pomoci kypriča trávnika, ten trávnik nielen prevzdušní, ale ho i zbaví machu a buriny.

Jednotlivé kusy vybavenia záhradkára majú viacero modelov a typov, napríklad hrable poznáme vejárové, posuvné, hrable na trávu, na lístie, s násadou, rezacie hrable, malé i veľké, kovové či umelé hrable. Ďalšími pomocníkmi záhradkára sú i rôzne drobné náradia, tie záhradkár využíva najmä pri vysádzaní kvietkov, jedná sa o kolík na sadenie kvetinových cibuliek, klasický kolík na sadenie, kvetinovú lopatku, ručný kyprič záhonov, malú kosu atď. Záhradkárske náradie vo veľkej miere záhradkárovi uľahčuje namáhavú prácu i čas venovaný starostlivosti o záhradu.

Záhradkár vo veľkomeste

Pestovanie plodín či kvetov je možné i vo väčších mestách. Záhradkár veľkomesta trávi zvyčajne svoj čas v záhradkárskej oblasti. V súčasnosti začína prekvitať trend zakladania si tzv. komunitných záhrad. Komunitnú záhradu si zakladajú nielen skúsení záhradkári, ale i ľudia, ktorí nemajú veľké skúsenosti so záhradníčením. V každej komunitnej záhradke sa nájde nejeden skúsený záhradkár, ktorý svojimi cennými poznatkami a radami môže naučiť záhradníčiť ďalších členov komunity. Podstatou komunitnej záhrady je sústrediť čo najviac ľudí i záhradkárov začiatočníkov či rodiny s deťmi, ktorí spoločnými silami vybudujú a starajú sa o komunitnú záhradu. Členovia komununitnej záhrady sú odmeňovaní za svoju prácu čerstvými a zdravými ovocnými plodmi, zeleninou, no najmä vedú zdravý a ukážkový príklad trávenia voľného času vo veľkomeste.

Šikovný záhradkár veľkomesta si svoju súkromnú záhradku môže vytvoriť i na balkóne bytovky. Balkónové pestovania je však veľkostne obmedzené a rovnako nie je možné pestovať veľké množstvo druhov plodín. Pre mestského záhradkára je typickejšie využívať svoj balkón na pestovanie byliniek či kvetov. Záhradkár, no najmä záhradkárky si potrpia na množstvo pestrofarebných kvetov, ktorými dokážu doslovne obsypať každý voľný centimeter mestského balkóna a vytvoriť tak hotové kvetinové kráľovstvo.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)