Kategórie

Kúpeľne

Mnoho žien túži po krásnej a luxusnej kúpeľni, preto pri zariaďovaní interiéru najradšej investuje práve do jej prestavby. A niet sa čomu čudovať. Kúpeľne sú osobným priestorom, kde si môžeme dovoliť mať chvíľu času len pre seba. Práve horúci kúpeľ evokuje v mnohých ten najlepší relax, aký si môžu v čase oddychu dopriať. Ak sa to ešte k tomu celé deje v kúpeľni zariadenej podľa našich vlastných predstáv, neostáva nám nič iné, ako sami sebe závidieť.

Kúpeľňa snov?

Každý má o kúpeľni snov svoje vlastné predstavy, no vo všeobecnosti si predstavujeme kúpeľňu veľkých rozmerov. Snívať o tom však prestaneme hneď ako si uvedomíme, aké možnosti nám v skutočnosti kúpeľňa v našom byte ponúka. Malé rozmery kúpeľne bývajú problémom vo väčšine bytov, no riešením by mohlo byť jej zväčšenie na úkor iných miestností, napríklad vstupnej haly alebo prechodových chodieb, ktoré nie sú až tak potrebné. O niečo väčšiu výhodu majú v tomto domy, najmä ak máte možnosť určiť si rozmery svojej kúpeľne sami.

Ak disponujete väčšou kúpeľnou, dobrým nápadom by mohla byť samostatne stojaca vaňa postavená do stredu miestnosti, ktorá je v poslednej dobe moderná a obľúbená. Takého vane však vyniknú aj v menších kúpeľniach postavené pri stene.

Nábytok do kúpeľne

Štandardné kúpeľne sú vybavené vaňou, umývadlom, práčkou, košom na bielizeň a skrinkami na odkladanie kozmetiky. Taktiež je dôležité mať dobre vymyslený úložný priestor, aby ste pri rannom ponáhľaní sa do práce či do školy nemali ešte väčší stres a všetko našli na prvýkrát. Ako úložný priestor sa využívajú postranné skrinky, zrkadlové skrinky či skrinky pod umývadlá.

Pri zariaďovaní najprv myslite na to, koľko ľudí bude kúpeľňu bežne používať a či ide o dospelých alebo deti. Tiež zvážte to, či bude v miestnosti umiestnená aj toaleta a či tam chcete dať aj práčku.

Ako na malú kúpeľňu

Kúpeľne bývajú často malé miestnosti, preto pri zariaďovaní treba myslieť na šetrenie priestoru a efektívne rozloženie nábytku. Ak máte kúpeľňu menších rozmerov, možno budete musieť obetovať kúpanie sa vo vani a investovať len do sprchovacieho kúta. Ak sa naozaj nechcete vzdať horúceho kúpeľa, vhodným riešením môže byť vaňa, ktorá je pri nohách užšia, čím zaberie menej miesta. V prípade sprchovacieho kúta, zvoľte kút polkruhového tvaru.

Čo sa týka farieb podlahy a stien, malej kúpeľni prospejú svetlejšie farby, ktoré ju opticky zväčšia. Studené farby miestnosť takisto zväčšujú a tie teplé ju naopak zmenšujú, aj keď zútulňujú. Podlaha by nemala byť v kontrastnej farbe k stenám. Rovnako ako platí aj pri oblečení, že priečne pásiky rozširujú, platí to aj pri kúpeľni. No v tomto prípade to bude pri malej kúpeľni len výhodou.

Doplnky do kúpeľne

Kúpeľňa síce väčšinou patrí k najmenším miestnostiam v byte, no je často využívaná napríklad aj návštevami. Samozrejme nielen preto by mala vyzerať čisto a okrem nábytku obsahovať aj rôzne praktické doplnky do kúpeľne. Nevyhnutnosťou sú vešiaky na uteráky a župany, a stojan na mydlo či kefky, ktoré pri správnom zladení tiež môžu túto miestnosť oživiť.

Zásadou je, aby doplnky boli ľahko umývateľné a podľa možností aj nerozbitné. Ďalšími praktickými doplnkami, ktoré bude zároveň pôsobiť esteticky, sú kúpeľňová podložka či koberec s protišmykovou plochou a závesy do vane. V každom prípade to však s doplnkami neprežeňte. Dosiahli by ste tým iba neharmonický vzhľad vašej kúpeľne.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)