Kategórie

Drevený nábytok

V dnešnej dobe je neuveriteľný počet predajcov a výrobcov nábytku. Jeho cena sa samozrejme odvíja od jeho kvality a použitého materiálu. Ak naše finančné prostriedky nefigurujú veľkými možnosťami výberu nábytku, zväčša sa zameriame na lacný drevotrieskový nábytok, ktorý ponúkajú rôzny predajcovia, ktorí nábytok objednávajú hlavne z neďalekého Poľska. Jeho kvalita však nemusí spĺňať naše očakávania. Aby ste ukojili svoju potrebu, zamerajte sa skôr na nábytok z dreva, ktoré je prírodným materiálom a jeho prednosťou je rozhodne jeho kvalita.

Pre aký druh dreva sa rozhodnúť?

Určite uvažujete, aká drevina je pre váš nábytok tá správna. Vybrať si vhodnú drevinu je veľmi dôležité, pretože každý druh dreva ovplyvňuje životnosť, dizajn a funkčnosť nábytku.

Základným rozdelením drevín je na ihličnaté a listnaté. Najpoužívanejšie ihličnany na našom trhu sú smrek, červený smrek a borovica. Sú relatívne mäkké, preto je dôležité zvážiť, pre ktorý nábytok sú vhodné. Často sa používajú ako obkladové materiály podláh, stien a stropov, ale i záhradných domčekov, prístreškov, okien, i detských preliezačiek či postelí. Vyznačujú sa nižšou cenou, nižšou hmotnosťou, ľahkým opracovaním, ale zároveň aj dostatočnou pevnosťou v porovnaní s tvrdým drevom.

Na našom trhu z listnatých drevín sú najpoužívanejšie dub, buk, jaseň a orech. Dubové drevo patrí medzi najobľúbenejšie a najbežnejšie. Vyrábajú sa z neho okná, dvere, skrine či schody. Bukové drevo je tvrdé, pevné, ale málo pružné. Používa sa na ohybný nábytok, stoličky či postele. Jaseňové drevo sa používa na interiérový a záhradný nábytok, orech sa taktiež používa na interiérový nábytok, ale i na schody.

Aký nábytok môže byť z dreva?

V dnešnej dobe nám naše technológie dovoľujú vyrobiť z dreva čokoľvek, načo si len zmyslíme. Či už zariaďujete byt, dom či záhradnú chatku, nábytok z dreva, z masívu je tou najlepšou voľbou. Okrem kvality disponuje aj vysokou trvanlivosťou. Dať si spraviť či kúpiť nábytok môžete ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Obľúbené sú drevené postele, vitríny, obývacie steny a zostavy, komody, konferenčné stolíky, kuchynské linky, detský nábytok, kúpeľňový nábytok, kancelársky nábytok, stoly či stoličky.

Najväčšou výhodou dať si vyrobiť drevený nábytok je to, že pri výrobe môžete použiť vašu vlastnú fantáziu, podľa ktorej sú výrobcovia schopní vyrobiť vám nábytok podľa vašej požiadavky. Rozmery, materiál, farba, prevedenie, sú hlavné parametre, ktoré od vás výrobcovia budú požadovať. Sú vám samozrejme k dispozícii, ak sa neviete rozhodnúť a potrebujete sa poradiť. Pomôžu vám vybrať si vhodný druh dreva, poradia vám farbu. Ak však už svoju jasnú predstavu máte, vyrobia vám na mieru nábytok presne podľa vašich požiadaviek.

Ako ošetrovať nábytok

Ak chcete, aby vám váš nábytok vydržal čo najdlhšie, musíte sa oň starať. Typ, kvalita materiálu a spracovania majú vplyv na jeho životnosť. Ak chcete, aby váš nábytok aj po rokoch vyzeral pekne, musíte ho pravidelne udržiavať.

1. Nábytok čistite jemne vlhkou handričkou s troškou saponátu.
2. Nábytok udržujte v suchu, rozliate tekutiny utrite handričkou do sucha.
3. Nepoužívajte drôtenku ani iné drsné špongie, žiadne ostré predmety, ktoré by mohli drevený nábytok poškodiť.
4. Ošetrite nábytok vhodnými prípravkami na drevo, ktoré zakúpite v drogériách či u predajcov a výrobcov nábytku.

Všetky tieto typy dajú vášmu drevenému nábytku nový dych, zvýšia jeho životnosť a rozžiaria vaše miestnosti, v ktorých sa nachádzajú.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)