Kategórie

Pekné bývanie

Vytvorte si pekné bývanie

Nemáte pekný byt a neviete čo s tým alebo je váš dom starý, chladný a nemoderný? Sledujete nové trendy a vaše bývanie už nespĺňa vaše požiadavky? Kúpili ste holo byt alebo ste postavili novostavbu a došla vám inšpirácia na rozvrhnutie a dotvorenie interiéru? Pekné bývanie si môžete vytvoriť z akéhokoľvek priestoru, postačí vám k tomu trocha inšpirácie, fantázie a snahy.

Pekné bývanie

Domov je miesto kde trávime najkrajšie chvíle nášho života, trávime v ňom náš voľný čas a prežívame okamihy, na ktoré spomíname po celý náš život. Preto by sme si mali dať záležať na tom ako a kde budeme bývať, ako sa v našom dome, či byte budeme cítiť a tiež to, či náš domov je ukážkou toho, čo si predstavujeme pod pojmami harmonické a pekné bývanie.

Na začiatok si vysnívajte štýl

Na začiatok si svoje nové pekné bývanie vysnívajte. Určite si štýl, v ktorom budú ladené vaše miestnosti, napr. vintage, moderný štýl, rustikálny štýl v spojení s drevom a pod. Premyslite si rôzne farebné kombinácie, ktoré by ste chceli pri premene alebo zrode vášho bývania použiť. V prípade, že nie ste stály typ a máte radi zmeny ako základ môžete použiť bielu a svetlo šedú farbu. Táto farebná kombinácia je nadčasová a dá sa využiť vo viacerých dizajnérskych štýloch. Vďaka rôznym doplnkom vo farbách váš štýl len podčiarknete, použiť môžete rôzne farebné obrazy, závesné dekorácie, tapety a pod.

Doplnky ako súčasť pekného bývania

Po výbere štýlu zariadenia vašej domácnosti, ktorý vás najviac vystihuje, môžete prejsť k výberu rôznych doplnkov v ňom. Doplnky totiž majú moc vytvoriť z každého bytu úplne iný priestor. V byte stačí zmeniť pár drobností a hneď naberie nový nádych a iný štýl. Pekné bývanie by malo v sebe zahŕňať okrem dekorácií akými sú rôzne obrazy, kvety, svietniky a iné, aj dekorácie s praktickým využitím akými sú vankúše a vankúšiky v rôznych veľkostiach, svietidlá, vázy a pod. Pekné bývanie tiež môže byť doladené malými dokonalými detailmi, ktoré vytvoria dokonalý celok. Ide o drobnosti, ktoré nám uľahčujú život a umožňujú vytvárať poriadok v našich veciach, ide o rôzne poličky, háčiky, držiaky a pod. Pri zariaďovaní však nezabudnite akceptovať priestor, ktorý vám byt ponúka.

Steny ako najväčšia plocha bytu

Najväčšou plochou každého bytu, či domu sú steny, ktoré môžeme tiež premeniť na nepoznanie, či už za pomoci rôznych farieb alebo tapiet. Pre harmonické a pekné bývanie je lepšie voliť lomené a tlmené farby, ktoré na stenách pôsobia prirodzene. Sýtym farbám je lepšie sa vyvarovať, nie len že opticky zmenšujú priestor, ale nie veľmi priaznivo pôsobia aj na psychiku. V prípade, že sýtu farbu naozaj chcete, je vhodné ju dať len na jednu stenu a ostatné steny vymaľujte jemnými odtieňmi. V jednej miestnosti zvoľte maximálne dve až tri rôzne farby, no buďte s nimi opatrní. Aj v tomto prípade platí, že menej je viac.

Pekné osvetlenie pre pekné bývanie

Vaše bývanie nemusí byť pekné len za slnečných dní, ale aj pri sychravom počasí, či v noci. Stačí, aby ste sa pohrali s osvetlením. Okrem centrálnej lampy, lustra alebo ak chcete stropného osvetlenia môžete použiť aj rôzne iné osvetlenia priestorov. Ako sú nočné lampičky, nástenné lampy, petrolejové lampy, či stojacie lampy. Stále obľúbenejšími sú aj led pásiky, ktoré sú vhodné ako dekorácia, do ktorejkoľvek miestnosti v byte.

Nechajte si poradiť od odborníka na pekné bývanie

Nemáte dostatok času, fantázie alebo zručnosti? Nevadí, našťastie máme na trhu odborníkov na pekné bývanie. Zvykne sa hovoriť, že a architekt je kľúčom pre pekné bývanie. Architekti zvyčajne poskytujú všetky architektonické činnosti, akými sú návrh, dizajn a tiež konštrukcia budovy. Vzájomnou spoluprácou s ním by ste mali dôjsť k výsledku a návrhu, ktorý bude reprezentovať nie len vás ale aj vaše predstavy, zvyky a vkus, čím interiér bude odrážať vašu osobnosť a potreby rodiny.
Každý má dostatok peňazí na pekné bývanie

Vravíte, že nemáte dostatok peňazí na nové pekné bývanie a zariadenie bytu? V súčasnosti stále viac prichádza do popredia štýl do it yourself (skr. DIY) = „urob si sám“. Prelakovať nábytok, vytvoriť si rôzne dekorácie, či už z prírodných materiálov akými sú listy, kvety, drevo a pod. alebo za pomoci obľúbenej servítkovej metódy dokáže každý. Stále častejšie sa ako ozdoby do bytov používajú aj recyklované kúsky. Ide o rôzne materiály a veci, ktoré sa stali nepotrebnými. Pre niekoho sú len haraburdami, no iní v nich dokážu objaviť krásu a dať veciam s minulosťou druhú šancu. Ide o rôzne starožitné kusy nábytku, vybavenia kuchýň a pod. Zo starého okenného rámu si môžete spraviť krásnu ozdobu na stenu. Z drevených paliet si môžete vyrobiť nábytok od výmyslu sveta a to nemusíte byť ani žiaden odborník, či odborníčka. Celková obmena tak nemusí byť vôbec drahá a ani priveľmi náročná. Nezabúdajte však, že harmonické a pekné bývanie nie je len o veciach, ale aj o ľuďoch a zážitkoch v ňom.

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)