Kategórie

Montované domy

Montované domy sú v súčasnosti populárnou alternatívou ku klasickým murovaným domom. Predstavujú efektívnejšiu voľbu v zmysle rýchlosti výstavby, veľkosti obytného priestoru a v neposlednom rade aj finančných nákladov.

Rýchle bývanie

Montované domy majú v očiach spotrebiteľa jednu hlavnú výhodu a tou je rýchlosť samotnej výstavby. Mnohé spoločnosti, ktoré sa trendu montovaných domov chytili, ponúkajú kompletnú výstavbu takéhoto domu v rozmedzí niekoľkých týždňov. Rýchlosť výstavby v tomto prípade závisí do veľkej miery od prefabrikovanosti jednotlivých komponentov samotného domu.

Ďalším dôležitým faktorom v zmysle času, za ktorý sa dom postaví, je potom aj aplikácia suchých procesov výstavby, keďže tieto domy sa stavajú na betónovú základovú dosku, ktorá by minimálne jeden mesiac mala schnúť. Ďalším časovým faktorom sú potom aj následné elektroinštalačné práce či zavedenie kúrenia, vody, inštalácia okien a ostatné dokončovacie práce, ktoré v konečnom dôsledku môžu predĺžiť nasťahovanie sa majiteľov do montovaného domu. V porovnaní s domom murovaným je však čas výstavby kratší rádovo o niekoľko týždňov, no aj tu platí, že poriadna robota si vyžaduje istý čas.

Ďalšie výhody

Nie je to tak dávno, čo si ľudia pod pojmom montovaný dom predstavili nekvalitné obydlie bez hodnoty, ktoré ľahko odfúkne a ktoré je neudržateľné, čo sa týka vykurovania a ostatných energií. Toto už dávno neplatí, hoci v našich podmienkach sa stále dáva prednosť viac murovaným domom. V súčasnosti sú materiály, z ktorých sa nízkoenergetické montované domy stavajú, veľmi rôznorodé, tak ako to platí pri klasických murovaných domoch, a na trhu je viacero firiem, ktoré sa venujú výlučne výstavbe montovaných domov.

Voľba správneho materiálu a firmy závisí, samozrejme, od finančných možností spotrebiteľa a jeho predstáv o svojom budúcom bývaní. Jednou zo zásadných výhod montovaného domu sú užšie obvodové a vnútorné steny. Tie poskytujú vysoký stupeň tepelnej izolácie. Čo sa dá však považovať za najprínosnejšie je fakt, že ak si vezmeme dom montovaný a murovaný, ktoré majú rovnakú úžitkovú plochu, pri montovanom dome môžeme práve vďaka užším stenám získať niekoľko metrov štvorcových naviac, ktoré nám v konečnom dôsledku môžu ponúknuť takmer jednu celú izbu.

Na čo si dať pozor

Vlastné prehnané očakávania často spotrebiteľov nemilo prekvapia. Montované domy naozaj nevyrastú za pár dní a treba byť trpezlivý rovnako ako pri stavbe klasických murovaných domov. Pri murovaných domoch je navyše často výhodou, že mnohé práce, dokonca aj niektoré stavebné, si dokážeme urobiť sami. Pri montovaných domoch sa takáto svojpomocnosť naopak vôbec neodporúča. Tu je naozaj dôležitá profesionálna skúsenosť stavebníkov spoločnosti, ktorú ste si zvolili. Montované domy sú citlivé na kvalitné spracovanie izolácie a taktiež aj uchytenie ťažšieho nábytku, kotla alebo satelitu je vhodnejšie nechať skôr na odborníka, ktorý vie, v ktorých miestach vŕtať, aby sa nenarušili dôležité nosné body, k čomu by pri laickej manipulácii mohlo prísť veľmi ľahko.

Taktiež niekomu nemusí byť po vôli, že montovaný dom je spravidla kompletný produkt, ktorý si spotrebiteľ objednáva a miera sebarealizácie je tu obmedzená a vlastná vízia bývania tu ide do veľkej miery bokom. Toto je však subjektívne a niekomu to, naopak, vyhovovať môže. Ten, kto myslí viac do budúcna a zvažuje prípadný predaj montovaného domu o pár rokov, môže naraziť na problém. V našich podmienkach väčšina spotrebiteľov stále pripisuje väčšiu cenu murovaným domom. Toto je však len otázka trhu s nehnuteľnosťami, ktorý je pohyblivý a riadi sa trendami, ktoré sú naopak v zahraničí prajné práve takémuto typu bývania.

Prečo montované domy?

1. Montované domy oproti murovaným predstavujú výhodný ekonomický variant. Cena montovaného domu je tak niekde na pomedzí medzi murovaným domom a bytom. Kritérium ceny už nie je len dôležité, ale je rozhodujúce.

2. Výhodou je tiež spomínaná väčšia obytná plocha pri rovnakej úžitkovej ploche.

3. Steny montovaných domov majú dobrý tepelný odpor. Montovaný dom tak ponúka energetickú úsporu, ale aj ekologickú nezávadnosť.

4. Ekologické materiály sú moderné a populárne a veľkým plusom montovaných domov je, že sa stavajú bez použitia chemických spojov.

Ponuka firiem je v súčasnosti u nás už pomerne široká, a tak si stačí len vybrať a prihliadať aj na referencie jednotlivých staviteľov. Po uzavretí dohody nasleduje technická a projektová dokumentácia a dôležité vybavovanie stavebného povolenia. Taktiež je vhodné sa oboznámiť s okolím, v ktorom plánujeme bývať a usilovať sa o finálnu vizualizáciu bývania, ktorá bude korešpondovať s naším susedstvom.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)