Kategórie

Originálne veľkonočné dekorácie

Veľkonočné symboly

Ako každý dôležitý sviatok, aj Veľkú noc charakterizujú rôzne symboly. Mnohé z týchto symbolov sa používajú aj ako veľkonočné dekorácie na naše stoly. Napríklad vajíčko, ktoré si na Veľkú noc väčšinou spájame s maľovaním, je v kresťanstve symbolom nesmrteľnosti. Okrem maľovania existujú aj iné techniky zdobenia, akými je napríklad voskovanie, plstenie, prípadne háčkovanie či batikovanie.

Veľkonočným symbolom je aj zajačik. Ako symbol má pravdepodobne pôvod v pohanských rituáloch oslavujúcich príchod jari. Ako dekoráciu môžeme použiť aj čokoládových, ktorí sa dajú kúpiť v obchodoch, napiecť perníkových alebo ich kúpiť či vyrobiť z rôznych materiálov a ozdobiť nimi naše stoly či poličky.

Korbáč je dôverne známym slovenským symbolom, ktorý má pôvod v starých pohanských zvykoch. Všetci vieme, že sa využíva na veľkonočnú šibačku a je ozdobený farebnými stuhami a tým sa stáva aj peknou veľkonočnou dekoráciou.

Výroba dekorácií

Veľkonočné dekorácie sú v období pred sviatkami dostupné na každom rohu a nie je ťažké zájsť do obchodu a takéto dekorácie si nakúpiť. No Veľká noc sa spája aj s výrobou vlastných domácich dekorácií.

Ako deti sme sa v škole pred Veľkou nocou učili rôzne techniky zdobenia vajíčok, ktoré sme potom skúšali aj doma. Niektoré z nich sú jednoduchšie a zábavné, iné si vyžadujú viac tréningu. Predtým ako sa rozhodneme vajíčko zdobiť, musíme ho zbaviť obsahu. Vyfukovanie vajíčok nie je ani zďaleka takou obľúbenou činnosťou ako samotné farbenie. Do vajíčka z oboch strán najprv spravíme dierku. Použiť na to môžeme ihlu alebo ostré nožnice, no musíme sa snažiť, aby dierka nebola príliš veľká. Potom sa môžeme pustiť do zdobenia. Kedysi sa vajíčka farbili tým, čo ponúkala príroda, napríklad vývarom z cibuľových šúp, orechových listov alebo šafranu a jelšových listov.

Sladké veľkonočné dekorácie

Ako dekorácie sa používajú aj perníky v tvaroch typických veľkonočných symbolov - vajíčka, zajačika, baránka či kuriatka. Kedysi takéto ručne vyrobené perníky dávali dievčatá svojim šibačom. V obchodoch nájdeme veľkonočné čokoládové figúrky, ktoré sa tiež môžu stať dekoráciou.

Ako sa naučiť dekorovať?

Počas a pred sviatkami existujú rôzne tvorivé dielne, kde sa môžete naučiť pekne dekorovať a stráviť tak príjemné a kreatívne chvíle. Takéto tvorivé dielne môžete hľadať v kultúrnych centrách vo vašom meste alebo v školách. Treba hlavne skúšať a nebáť sa niečo občas pokaziť.

Príroda vo veľkonočných dekoráciách

Výhodou veľkonočnej dekorácie je jarná atmosféra, ktorá bude po peknom a dôkladnom vyzdobení vyžarovať z vášho interiéru. Najkrajšia výzdoba je vždy tá, ktorú nám ponúkne sama príroda. Na jar sa prebúdza a kvety sú v tomto období najkrajšie.

Prineste si ich zopár aj k sebe domov, dajte do vázy alebo do peknej sklenenej nádoby, ktorú môžete pomocou farieb na sklo dozdobiť veľkonočnými motívmi. Do stredu nádoby medzi kvety a trávu položte maľované vajíčka, prípadne veľkonočných zajacov vytvorených z papiera. Namiesto vázy môžete použiť aj menší prútený košík, ktorý jarnú atmosféru vo vašej obývačke alebo kuchyni ešte zvýrazní.

Prečo dekorovať?

Veľkonočné dekorácie nám pripomínajú čaro a význam Veľkej noci. Veľkonočné tradície sa nám s pribúdajúcim vekom už akosi nechce dodržovať, no treba aspoň deťom dopriať tú radosť z kúzla Veľkej noci. Skúste tento rok zapojiť do vyzdobovania celú rodinu a okrem príjemnej atmosféry vo vašom byte sa budete môcť tešiť z utuženia rodinných vzťahov.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)