Kategórie

Skrinka pod umývadlo

Skrinka pod umývadlo je súčasťou kúpeľnového nábytku, ktorý je neustále vystavený vlhkému prostrediu. Je preto nevyhnutné dbať na výber kvalitného materiálu, ktorý bude spĺňať určité požiadavky. Malo by ísť predovšetkým o vodeodelný materiál, ktorý ani pri dlhodobom vystavení vode, nenasiakne. Z hľadiska praktickosti je výhodné, ak je jeho povrch ľahko udržiavateľný a vyžaduje si nízku starostlivosť.

Je potrebné sa vopred rozhodnúť, na akú dlhú dobu plánujete nábytok kupovať. Od toho sa budú odvíjať požiadavky na kvalitu a životnosť materiálu. Na trhu sa totiž nachádzajú rôzne druhy skriniek pod umývadlo – od menej kvalitných a lacnejších až po najkvalitnejšie a teda aj cenovo náročné. Vopred zvolené požiadavky vám výrazne zjednodušia výber.

Na čo myslieť pre kúpou?

Skrinku pod umývadlo sa odporúča vyberať súčasne s umývadlom. Pokojne sa totiž môže stať, že k už kúpenému umývadlu správnu skrinku nedostanete.

Skrinka pod umývadlo sa delí na dva hlavné typy, stojace a závesné. Stojace sú podporené nožičkami alebo základňou. Tento typ sa odporúča uprednostniť, ak je nosnosť priečky nízka, napríklad v prípade sadrokartónu. Závesné skrinky sa totiž montujú priamo na stenu pod umývadlo. Problém s nízkou nosnosťou sa dá riešiť inštaláciou nosnej oceľovej priečky do steny pod sadrokartón. V niektorých prípadoch nájdete nožičky aj na závesnej skrinke, vtedy však plnia len dekoračnú funkciu.

Dostupná voľba - laminátová drevotrieska

Laminovaná drevotrieska je jedným z materiálov, ktoré sa na výrobu nábytku používajú najčastejšie. V mnohých domácnostiach ich nájdete už len z dôvodu jej nízkej ceny a dostupnosti v rôznych prevedeniach. Z drevotriesky sa vyrába aj skrinka pod umývadlo, povrch však musí byť kvalitne upravený tak, aby bol vodeodolný. Skúsenosti s takýmto materiálom sú však rôzne, môže totiž sklamať svojou krátkou životnosťou. Vo viacerých prípadoch totiž po určitom čase napriek svojej pôvodnej vodeodolnosti nasiakne vodou.

Ak však hľadáte skrinku do menej využívanej kúpeľne, prípadne sa chystáte nábytok po krátkom čase vymeniť, môže byť pre vás drevotrieska vhodnou voľbou. Používa sa v kombinácii s ABS hranami, ktoré sa pripevnia k nábytkovej doske vodeodolným lepidlom. ABS hrana je pásik z hliníka, plastu či nerezovej ocele, ktorý zvyšuje odolnosť voči mechanickému poškodeniu a zabezpečuje tepelnú aj farebnú stálosť.

Čo sú to MDF dosky?

MDF dosky sú drevovláknité dosky, ktoré sa zvyčajne vyrábajú z odkorenených ihličnatých stromov a ich povrch je na oboch stranách brúsený. Ich výhodou je, že disponujú odolnosťou voči ťahu a tlaku, pričom táto odolnosť je značne vyššia ako u bežných drevotrieskových dosiek. Ich vlastnosti sú porovnateľné s masívnym drevom. Ich štruktúra je homogénna a ide o prírodný materiál, ktorý sa dobre tvarovo spracuváva.

MDF dosky sú vhodné aj ako materiál na výrobu kúpeľnového nábytku, pretože sú opatrené vysokotlakovou fóliou, lakom či laminátom, ktoré chránia plochy aj hrany. Výhodou je, že okrem vodeodolnosti sú odolné aj voči oderom. Skrinka pod umývadlo z tohto materiálu sa ľahko čistí, udržiava a vyrába sa aj v prevedení imitujúcom drevo.

Drevo vo vlhkom prostredí

Drevo môže na prvý pohľad pôsobiť ako materiál, ktorý do kúpeľne nepatrí, no súčasné trendy nás presviedčajú o tom, že opak je pravdou. Do kúpeľne sa hodia viaceré druhy dreva, no treba myslieť na ich pravidelnú starostlivosť. Drevo je totiž prírodný materiál, ktorý prirodzene pracuje a vplyvom zmeny vlhkosti a tepla môže meniť svoju veľkosť a tvar. Dôvodom, prečo v našich domácnostiach len málokedy vidíme drevený kúpeľňový nábytok, je jeho vysoká cena. Súčasným trendom je napríklad aj drevená vaňa, ktorá sa vyrába z mastného a tvrdého exotického dreva odolného voči vode. No aj o takéto kvalitné drevo sa treba starať pravidelným voskovaním a netreba zabudnúť na časté vetranie miestnosti.

O niečo lacnejšou voľbou sú dyhy dreva, ktoré sú takmer na nerozoznanie od masívneho dreva. Dyha je tenká vrstva odrezaná z masívneho dreva, má však nižšiu odolnosť ako masív. Aby sa mohla použiť ako povrchový materiál pre skrinku pod umývadlo, musí byť ošetrená vodeodolným lakom.

Iné materiály

Dostatočne vodoodolným materiálom je plast. Skrinka pod umývadlo sa z neho však vyrába menej často, vzhľadom k jeho nižšej estetickej hodnote. Výrobca a návrhár však majú pri výrobe viaceré možnosti tvarovania a plast je výborný vďaka svojej nenáročnej údržbe.

Kompozitné materiály v podobe rôznych pomerov živíc a rozomletého kameňa vytvoria nenasiakavú štruktúru. Ide o jednoliaty vodoodolný povrch, ktorý je vďaka spájaniu bez škár ľahko čistiteľný a vysokohygienický.


Fotografie: isifa / Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)