Kategórie

Originálne spálne | Nová spálňa

Predtým, ako si spálňu začnete zariaďovať, premyslite si, čo všetko od nej očakávate. Berte do úvahy predovšetkým tvar miestnosti, veľkosť a výšku stropu. Ujasnite si tiež, aké máte požiadavky vzhľadom k vášmu životnému štýlu, nároky na pohodlie, farby, osvetlenie a jednotlivé kusy nábytku.

Spálňa ako miesto, kde načerpáte energiu

Spálňa by mala byť miestom, kde môžete pokojne odpočívať, preto je dôležité, aby ste si ju zariadili podľa svojich potrieb a želaní. Vďaka jej atmosfére by ste mali byť znovu plní energie a vnútornej pohody. Či je už miestnosť, v ktorej si spálňu plánujete zariadiť, priestranná alebo celkom malá, nápadov na jej zariadenie nájdete skutočne dosť. Ak sa zameriate hlavne na prednosti danej miestnosti, dokážete aj zo všedného priestoru vyčariť funkčnú a útulnú spálňu, ktorá bude spĺňať všetky vaše požiadavky. Spálňa je často jedinou miestnosťou, kde nemusíte brať ohľad na požiadavky všetkých členov rodiny, preto si ju môžete zariadiť podľa svojho vkusu. Dôležité je, aby ste sa v nej cítili dobre nielen počas spánku, ale aj pri rannom prebúdzaní, relaxovaní, čítaní i pracovaní.

Spálňa a výber postele

Posteľ je významným prvkom v miestnosti nielen z hľadiska veľkosti, ale aj dôležitosti. Od požadovaného typu vašej postele sa bude ďalej vyvíjať výber ostatného nábytku a dekorácií. Kvalita postele bude mať významný vplyv na váš spánok, preto by ste jej výber rozhodne nemali podceniť. Vzhľad postele v spálni je dôležitý, no myslite najmä na jej kvalitu a pohodlnosť. Pri súčasnom výbere však nebudete musieť robiť kompromisy, ponuka dobrých matracov je skutočne široká.

Vaša posteľ by mala byť aspoň o 15 cm dlhšia než vy a dostatočne široká, aby ste sa v nej vyspali pohodlne a bez akýchkoľvek obmedzení. Ak to rozmery vašej spálne dovoľujú, zaobstarať si môžete aj netypickú posteľ so zložitejšou konštrukciou. Niektorým bude zase vyhovovať polohovateľná posteľ s možnosťou nadstavenia viacerých polôh vhodných napríklad na čítanie alebo sledovanie televízie.

Pri umiestňovaní postele v spálni je dobré dodržiavať isté pravidlá týkajúce sa bezproblémového prístupu. Dôležitá je nielen vzdialenosť postele od steny a nábytku, ale aj od okien a vykurovacích telies, aby boli zachované správne tepelné pomery v miestnosti.

Nočný stolík v spálni

Veľkou výhodou je, ak sa pri posteli nachádza nočný stolík, kde si môžete odkladať rôzne predmety. Jeho výber závisí od toho, aké veci pri sebe najčastejšie potrebujete. Niekomu totiž bude stačiť malý odkladací priestor na lampu a pár kníh, iný si však môže vyžadovať väčší priestor pre rádio, hodiny a dekoračné predmety. V oboch prípadoch by však váš nočný stolík mal byť ľahko prístupný a rovnako vysoký ako posteľ. Najvhodnejšie je, ak je vyrobený z rovnakého materiálu a farebne ladí s posteľou. Rozhodnúť sa môžete pre stolíky, ktoré sú súčasťou postelí, samostatne stojace, stolíky na kolieskach a podobne.

Šatníky a úložný priestor v spálni

Zariadenie spálne sa nezaobíde bez dostatočného úložného priestoru. Ak je vaše bývanie priestranné, môžete si dopriať samostatný šatník. V malých priestoroch to budete mať s usporiadaním skríň o čosi zložitejšie. Vyberať by ste ich mali tak, aby ladili s ostatnými kusmi spálňového nábytku. Šatníky, ktoré sú vyrábané na mieru, dokážu omnoho lepšie využiť priestor, ako samostatne stojace skrine. Ich zaobstaranie nie je síce lacnou záležitosťou, no o to lepšie sa dokážu prispôsobiť rozmerom spálne a tak vyhovieť konkrétnym požiadavkám. Obľúbené sú šatníky s posuvnými dverami, ktoré tvoria akési abstraktné pozadie a ladia so štýlom celej spálne. Samozrejme, ak máte doma ďalšiu nevyužitú malú miestnosť, môžete si z nej urobiť samostatný a veľmi prehľadný šatník. Takúto možnosť má však len málokto.

Samostatne stojace skrine nespĺňajú možno toľko funkčnosti, no rovnako sa môžu stať zaujímavým kúskom v miestnosti. Okrem toho, pri sťahovaní je s nimi oveľa lepšia manipulácia. Rozhodnúť sa teda môžete pre jednoducho premiestniteľné skrine, šatníky vyrobené na mieru i v súčasnosti obľúbené otvorené šatníky. Úložný nábytok v spálni by mal zahŕňať miesto na odkladanie šatstva, osobnej bielizne, ale aj perín a vankúšov. Ak nemáte dostatok miesta na odkladanie, oplatí sa kúpiť vyklápaciu posteľ so zabudovaným úložným priestorom alebo s výsuvnými zásuvkami pod posteľou.

Umiestnenie zrkadiel

V mnohých spálňach sa nachádza toaletný stolík, slúžiaci na úpravu zovňajšku a odkladanie toaletných potrieb. Patrí k nemu predovšetkým zrkadlo, ktoré môže byť súčasťou zostavy alebo samostatne umiestnené napríklad na stene.

Toaletný stolík by ste v miestnosti mali situovať tak, aby vám denné svetlo dopadalo priamo na tvár. Ostatné zrkadlá môžete mať namontované na dverách skriňovej zostavy, či už z vonkajšej alebo vnútornej strany. Všetko záleží len od vášho estetického vnímania a potrieb. V miestnosti s väčšími rozmermi môžete umiestniť aj malé kreslá i pracovný stôl, v prípade, že spálňu zároveň chcete využívať ako pracovňu.

Spálňa a jej farebné kombinácie

Aby ste sa vo svojej spálni cítili skutočne dobre, musíte harmonicky vyvážiť kombináciu farieb podlahy, stien, nábytku, ale tiež vzájomné doladenie s dekoráciami a textíliami. Určite viete, že výber farieb dokáže ovplyvniť pôsobenie celej miestnosti. Výberu farebných tónov preto venujte primeranú pozornosť.

Do spálne sa nehodí prílišná pestrofarebnosť, pretože pocit útulnosti a pohodlia dosiahnete práve tým, že použijete menší počet farieb. Najlepšie urobíte, ak si zvolíte jednu základnú farbu, ku ktorej doplníte odtiene maximálne dvoch ďalších farieb. Ak si chcete v spálni oddýchnuť a načerpať silu do ďalších dní, dávajte prednosť modrej, zelenej, béžovej a prírodným odtieňom. Ak v nej trávite viac času pracovaním či inými aktivitami, môžete zvoliť živšie a sýtejšie farby červenej, žltej alebo oranžovej. Niektorí si pokojnú atmosféru spríjemnia skôr pastelovými farbami doplnenými kvetinovým alebo iným vzorom.

Výber dominantnej farby na stene alebo nábytku prispôsobujte celkovému pôsobeniu spálne. Studené farby pôsobia ustupujúco a priestor zväčšujú, teplé farby miestnosť naopak zútulnia, no zároveň zmenšia. Farba podlahy by mala rovnako zodpovedať farebným pomerom v spálni.

Osvetlenie pre spálne

Osvetlenie v spálni by malo byť dostatočné, zároveň však príjemné a mäkké. Optimálne vyriešenie osvetlenia prispeje predovšetkým k dobrej orientácii v miestnosti a dotvorí atmosféru spálne. Pre celkové osvetlenie miestnosti sa používajú stropné svetlá, ktoré sú zabudované alebo zavesené. Pre väčší pocit intimity však môžete používať nástenné lampy alebo prenosné so stojanom, ktoré nasmerujete podľa svojej potreby.

Prídavné svetlá môžete umiestniť na nočný stolík, zabudovaním do úložného nábytku, k čelám postelí a podobne. K celkovému osvetleniu spálne je vhodné používať mäkké a tlmené svetlo. Svetlo prídavných lámp by zase malo byť kvôli funkčnosti jasnejšie. Pri výbere svietidiel si všímajte jeho intenzitu, rovnomernosť, farbu, tienenie, účinnosť a bezpečnosť. Medzi nábytkom a svietidlami by mala byť určitá optimálna väzba, aby ste dosiahli čo najlepší výsledok osvetlenia.


Fotografie: thinkstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)