Kategórie

Elektrické kosačky

Pri výbere kosačky sa riadime väčšinou podľa veľkosti trávnika a funkcií, ktoré požadujeme. Elektrické kosačky, ako už vieme, sa hodia skôr na menšie trávnaté plochy s rovinatým povrchom o rozmere približne 300-600 m2. Pri väčších plochách sa odporúča siahnuť po iných typoch kosačiek.

Výhody elektrickej kosačky

Medzi hlavné výhody elektrických kosačiek môžeme zaradiť hlavne:

- Cena – veľakrát je rozhodujúcim faktorom. Obstarávacie ceny elektrických kosačiek sú väčšinou oveľa nižšie od benzínových. Avšak v poslednej dobe sa môžeme stretnúť aj s elektrickými kosačkami, ktoré sú vo vyššej cenovej kategórii, ale vyznačujú sa vysokou kvalitou a množstvom funkcií.

- Údržba – je veľmi jednoduchá. Po každom kosení stačí odstrániť zvyšky trávy a raz za sezónu si nechať nabrúsiť a vyvážiť sekacie nože.

- Hlučnosť a ekológia – elektrické kosačky vynikajú práve tichým chodom, čo môže byť oceniteľné najmä v radovej zástavbe rodinných domov. Tiež môžete mať dobrý pocit, že pri kosení nedochádza k spaľovaniu pohonných hmôt, čím prispievate k ochrane životného prostredia.

- Váha – pokiaľ plánujete do kosenia zapojiť aj svoju manželku, rodičov, či väčšie ratolesti, určite bude pre vás pri rozhodovaní dôležitá aj váha. Tiež môže tento parameter zavážiť aj v prípade, ak skladujete kosačku v pivnici, odkiaľ musíte vyšľapať 20 schodov. Tu získava bod elektrická kosačka pred motorovou, nakoľko je omnoho ľahšia.

Nevýhody elektrickej kosačky

Ak chceme byť objektívni, musíme sa pozrieť aj na nevýhody elektrických kosačiek. Medzi hlavnú patrí práve napájací kábel a prístup k elektrickej sieti. Ak sa staráte o malý trávnik, nemusíte to považovať za veľký problém. Ak sa však nejedná o súvislú rovnú plochu s tvarom obdĺžnika, či štvorca, ale musíte si poradiť s rôznymi výčnelkami, prípadne výškovo-rozdielnymi plochami, kábel sa môže zasekávať, prípadne obmotávať okolo stromčekov a tým pádom sa zvýši prácnosť.

Pri väčších pozemkoch je možnosť riešiť problém prístupu k elektrickej zásuvke aj predlžovacími káblami, avšak manipulácia sa týmto zhoršuje. Zároveň sa zvyšuje riziko preseknutia kábla a tým aj úrazu.

Výkon elektrickej kosačky

Pri kúpe netreba podceniť tento parameter. Veľmi záleží od toho, akú šírku záberu bude mať vaša kosačka. Pokiaľ zvolíte širší záber a menší výkon, môžete počítať s nekvalitne pokosenou trávou, prípadne aj s chumáčmi tej pokosenej, ktorú vám bude zanechávať na trávniku, pretože ju nestíha zozbierať. Ak si aj vyberiete menšiu šírku záberu, nezaškodí investovať do väčšieho výkonu, pretože sa môže stať, že budete kosiť trávu, ktorá bude vlhká, či mokrá. Na kvalitné pokosenie takejto trávy potrebujete vyšší vztlak v žacom priestore, aby túto trávu vedel nadvihnúť. To si vyžaduje práve silnejší motor. Ten je vhodný aj pri kosení vyššej trávy. Aby sme boli trochu konkrétni, tak napríklad pri šírke záberu približne 37 cm, je vhodný výkon aspoň 1400 W a pri šírke asi 43 cm, aspoň 1700 W. Pri výbere sa môžete poradiť nielen s personálom v obchodoch ale aj s našimi čitateľmi, ktorí sa radi podelia so skúsenosťami v našich diskusiách.

Najčastejšie poruchy elektrických kosačiek

1.Nedá sa rozbehnúť – v tomto prípade môže byť viacero možností. V prvom rade treba vylúčiť chybný prívodný kábel. Môže byť preseknutý, prípade inak porušený a tým pádom aj pre nás veľmi nebezpečný.

Ak sa aj naďalej nedarí rozbehnúť kosačku, ako ďalší problém môže byť chybný rozbehový kondenzátor. Býva to najmä v prípade, ak pri spustení kosačky počujeme tzv. „bzučanie“ elektromotora, ktorý sa nerozbehne. Dobrou správou je, že sa dá vymeniť za zlomkovú cenu kosačky.

2.Ticho po stlačení spínača – tu môžeme vziať do úvahy dve možnosti. V prvom je vhodné vizuálne skontrolovať elektromotor. Ak je na niektorých miestach čierny, prípadne je cítiť zápach spáleniny, môžeme skonštatovať, že nám kosačka doslúžila a môžeme sa zaoberať kúpou novej. Ak však nebadáme žiadne známky spáleniny, môže byť problém v spínači. Ten je tiež možné vymeniť za zlomok ceny celej kosačky, takže ju nemusíme hneď vyhadzovať. Výmena nie je náročná ani pre domácich majstrov.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)