Kategórie

Byty

Bývanie v byte

Kupujeme nehnuteľnosť. Pred týmto dôležitým krokom stoja mnohé rodiny či páry, ktoré už prestalo baviť bývanie v podnájme. Túžia po realizovaní si svojich predstáv vo svojom vlastnom priestore. Tu však prichádza k dôležitému rozhodnutiu, či chcú žiť radšej v byte alebo v rodinnom dome. Ak má každý z partnerov íné názory, sny, predstavy, nebude jednoduché prísť na spoločné riešenie a nájsť kompromisy. Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody, preto sa oplatí investovať čas do dôkladného premyslenia si oboch z nich.

Dom či byt?

Súčasné názory sú ovplyvnené aj tým, ako žili v detstve, o čom snívali, aký vplyv mali na nich rodičia. Zdá sa, že ľudia, ktorí bývali odmalička v dome, by už nechceli meniť. No nie vždy to tak platí. Mnohým sa bývanie v dome spája s vonkajšími prácami, upratovaním väčších priestorov a najradšej by sa vyhli aj prácam okolo domu. Tí, ktorí bývajú v byte zasa naopak vidia možnosť stráviť príjemné chvíľky na terase, ktoré si predtým v byte nemohli dopriať. V byte si zasa nemusíte robiť starosti napríklad s opravou strechy, zateplovaním a podobne. Problémy v bytovkách väčšinou rieši domovník a vašou úlohou je na tieto opravy len finančne prispieť.

Mladí a bývanie

Veľa mladých ľudí sa rozhodne pre bývanie v byte najmä z cenového hľadiska, no aj z hľadiska prístupnosti a menšej časovej nenáročnosti. Svoj voľný čas si namiesto prác okolo domu a v záhrade chcú radšej nechať pre svoje záľuby a priateľov. Investujú teda skôr do bytu v dobrej lokalite, aby navyše nemuseli ďaleko dochádzať a na vlastný rodinný dom si možno počkajú do budúcnosti. Vo všeobecnosti sú byty lacnejšie ako domy, no to neplatí napríklad pri menších domoch na okraji dediny, ktorých cena môže byť o dosť nižšia ako cena bytu.

Nevýhody bývania v byte

Bývanie v byte si vyžaduje dodržiavanie viacerých pravidiel. Obyvatelia bytov musia brať ohľad na susedov a tým pádom aj dávať pozor na nadmerný hluk. Kým pri bývaní v dome vám to môže byť viacmenej jedno, tu musíte dúfať, že natrafíte na dobrých susedov. Nehovoriac o prerábaní bytu. Budete musieť pretrpieť sťažnosti a škaredé pohľady svojich susedov. No rovnako nepríjemné pre vás bude, ak budú prerábať vaši susedia. Budiť sa sa ráno na zvuk vŕtačky nie je zrovna príjemným štartom do nového dňa.

Kupujeme byt

Pri kúpe bytu sa treba zaoberať aj otázkou, či kúpiť holobyt bez zariadenia alebo byt so štandartným zariadením. Holobyt v novostavbe ocenia najmä tí, ktorí majú presnú predstavu ako by mal ich budúci domov vyzerať, prípadne sa neboja si na pomoc zavolať interiérového poradcu. Keď už dlhšiu dobu plánujete zariadiť si svoj byt podľa svojich vlastných predstáv a máte dostatok fantázie a kreativity, oplatí sa vám do holobytu investovať. Väčšinou však platí, že nezariadený byt vás vyjde o niečo drahšie. Samotný zariadený byt je síce drahší, no kúpa výbavy do bytu vás bude stáť nemálo peňazí. Kúpa vybaveného bytu je zároveň celkom bezstarostná. Byty bývajú moderne zariadené a developer na byt poskytuje záruku v prípade a je povinný chybu odstrániť. Zároveň to šetrí čas a vy sa zariaďovaniu môžete venovať postupne a bez časového stresu.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)