Kategórie

Umývačka riadu

Dnešná doba je uponáhľaná. Viac pracujeme, žijeme rýchlejšie a to spôsobuje, že si chceme ušetriť aspoň nejaký čas pre seba a svoje záľuby. Šetríme kde sa dá, raz na úkor spánku, inokedy tým zasa trpí rodina.

Dnešná doba však zároveň ponúka aj viac spôsobov, ako sa dá tento čas ušetriť. Napríklad, čo také domáce práce? Spotrebiče a kuchynské pomôcky sa dajú kúpiť na každom kroku a každého poteší, keď mu môže byť práca uľahčená. K podobným spotrebičom patrí aj umývačka riadu, ktorá sa stáva čoraz obľúbenejším pomocníkom v domácnosti. Ak sa rozhodnete pre jej kúpu, nezostáva vám nič iné, len si správne vybrať.

Typy umývačiek riadu

Z hľadiska umiestnenia poznáme umývačky riadu vstavané, čiastočne vstavané, podstavné, či voľne stojace. Líšia sa svojím umiestnením v kuchynskej linke a dostupnosťou ovládania. Ovládanie plne vstavanej umývačky riadu sa nachádza na hornej časti dverí a je skryté za kuchynskou linkou. Jej výhodou je, že dokonale splynie s kuchynským nábytkom a nepokazí tak dizajn vašej kuchyne. Takáto umývačka riadu navyše výrazne stlmí hluk.

Čiastočne vstavaná umývačka riadu je taktiež ukrytá za doskou kuchynskej linky, líši sa však ovládaním, ktoré je dostupné na prednej strane dverí. Pri podstavných typoch umývačiek riadu je potrebná demontáž hornej dosky, sú totiž umiestnené pod kuchynskou linkou.
Hĺbka umývačiek riadu je od 55 do 63 cm, výška je od 82 do 85 cm.

Umývačka riadu a jej kapacita

Pri umývačkach riadu sa kapacita meria podľa počtu sád, ktoré je možné umyť na jedno umytie, pričom k sade patria taniere, šálky, poháry, príbor.
Model, ktorý má šírku 45 cm, zvládne osem až desať sád nádob. Tieto modely sú však užšie a bežné modely, ktoré majú šírku 60 cm, umyjú od dvanásť do pätnásť sád.

Výber umývačky riadu teda závisí aj od toho, ako často a aké množstvo riadu potrebujete umývať. Zvyknete doma organizovať posedenia s priateľmi a oslavy narodenín? Ak to tak je, investujte radšej do umývačky v štandartnej veľkosti. Riad môžete do nej šikovne schovať a venovať sa viac svojej návšteve. Stolná umývačka riadu je určená pre jednotlivcov alebo pre páry, pretože jej kapacita je nízka - len šesť súprav.

Programy umývačiek riadu

Program si môžete nastaviť podľa stupňa zašpinenia nádob a času umývania. Bežný program umýva pri teplote od 50° do 70° C a je určený na každodenné umývanie bežne zašpineného riadu. Výhoda umývačky riadu spočíva aj v tom, že umýva pri takej teplote, ktorá nie je pre ľudskú ruku znesiteľná. Vyššia teplota znamená aj precíznejšie umytie.

Bio alebo eko režim je úsporným režimom, ktorý umýva pri teplote 45° až 55° C. Takýto režim trvá dlhšie, no spotrebuje menej energie.

Istotu predstavuje automatický režim, ktorý je schopný sám vyhodnotiť ako dlho by malo trvať mytie a aké teplota je k tomu potrebná.

Na trhu existujú aj umývačky, ktoré majú funkciu polovičnej náplne. Teda môžete umývať riad, aj keď umývačka nie je celkom zaplnená. Z hľadiska úspory sa to však celkom neoplatí, pretože spotreba vody a energie je vyššia ako polovičná.

Čo nepatrí do umývačky riadu

Najdôležitejšie je si pozorne prečítať návod a ak výrobca neodporúča nejaký druh riadu v umývačke umývať, radšej uprednostnite ručné umytie. Všeobecne by sa však nemal dávať do umývačky riad z hliníku, medi a dreva. Pri nádobách so smaltovým povrchom sa treba radšej uistiť u výrobcu, niektoré nádoby tohto typu sa môžu umývať v umývačke riadu, iné zas nie.

Naopak, umývačka riadu dokáže umyť väčšinu typov riadu. Preto v nej bez obáv môžete umývať výrobky z nerezovej ocele (hrnce, príbory, panvice, a iné), porcelán, keramiku, poháre, šálky či rôzne druhy mís. Do umývačky riadu taktiež patria kuchynské predmety z propylenu, silikónu, melaminu a iných plastov.

Treba si však dávať pozor na misy zdobené rôznymi zlatými ornamentami. Čistenie v umývačke riadu môže spôsobiť to, že sa budú postupne vymývať.

Starostlivosť o umývačku riadu

1. Vo filtri sa po viacerých použitiach zvyknú usadzovať zbytky jedál, preto je potrebné ho pravidelne čistiť. Spôsob čistenia je jednoduchý – filter treba vybrať a opláchnuť čistou vodou.

2. Ďalším krokom je použitie špeciálneho čistiaceho prípravku raz alebo dvakrát do roka. Umývačku treba pustiť naprázdno a vďaka pôsobeniu čistiaceho prípravku sa odstránia mastné usadeniny a zredukuje sa pach.

3. Soľ do umývačiek riadu bráni tvorbe a usadzovaniu vodného kameňa vo vnútri spotrebiča, vďaka čomu sa predlžuje jej životnosť a účinnosť. Umývačky riadu na nedostatok soli upozorní sama, vtedy ju treba doplniť.

Čo si všímať pri kúpe?

Väčšina umývačiek riadu, ktoré sa nachádzajú na dnešnom trhu, disponujú určitou kvalitou a váš riad dobre umyjú, opláchnu i vysušia. Samozrejme renomované značky vedia ponúknuť oveľa viac, ako napríklad úsporu energie či vody a špeciálne programy.

V obchode sa zamerajte na kontrolu otváracieho a zatváracieho systému, kvalitu konštrukcie a ľahkosti manipulácie s košmi. Všimnite si veľkosť rozostupov medzi mriežkami. Nemali by byť príliš veľké, v opačnom prípade hrozí prepadávanie sa menších tanierov na dno spotrebiča. Celkovo by mala byť umývačka riadu pevná, schopná udržať väčšie množstvo riadu. Mala by poskytovať možnosť jednoducho usporiadať rôzne druhy riadu. K lepšej manipulácii prispeje aj výškovo nastaviteľný úložný kôš.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)