Kategórie

Vyberáme doplnky do bytu

Náš byt by mal byť odzrkadlením nás samých, nášho charakteru, našich snov a zároveň miestom, kde si vieme najlepšie oddýchnuť. Vkladanie vlastného štýlu do zariaďovania zvyčajne prichádza prirodzene a sami si to niekedy vôbec neuvedomujeme. Vtedy prichádza na rad výber doplnkov, prostredníctvom ktorých dokážeme najlepšie ukázať svoju osobitosť. Viete si predstaviť, že by ste vo svojom byte mali len nábytok? Izby by vyzerali chladne, neútulne a neustále by ste mali pocit, že im čosi chýba.

V tom je práve najväčšia výhoda doplnkov do bytu. Dodávajú mu ten pravý „šmrnc“, osobitosť a špecifickosť, ktorá ho odlišuje od iných bytov. Každý z nás chce vedieť zaujať aj návštevu, ktorá príde a vytvoriť príjemnú atmosféru. A povedzme si úprimne, kto by sa nechcel svojím bytom pochváliť? Doplnky do bytu nie sú drahou záležitosťou a preto, ak potrebujete svoj byt niečím oživiť, namiesto nákladnej výmeny nábytku pouvažujte nad kúpou vhodných doplnkov.

Darovať či nedarovať doplnky do bytu?

Doplnky do bytu sa často stávajú aj predmetom daru, čo v mnohých prípadoch nie je veľmi šťastnou voľbou. Bohužiaľ sa stáva, že dostaneme dar, ktorý úplne nevyhovuje nášmu vkusu a nevieme, čo s ním. Ak sa teda rozhodnete niekoho obdarovať doplnkom do bytu, je nevyhnutné vopred zvážiť, či sa daný doplnok bude hodiť k zvyšku zariadenia. Najlepšie je, keď je obdarovaným niekto, koho byt ste už niekedy navštívili a poznáte jeho vkus. V takomto prípade môže byť dar príjemným spestrením bytu obdarovaného a nielen zbytočnosťou, ktorá skončí v skrini alebo na bazári.

Faktory pri výbere doplnkov do bytu

1. Rada odborníkov. Často sa na svoje veci pozeráme z jedného uhlu pohľadu a názor či rada niekoho iného, kto sa v byte nenachádza každý deň, môže len pomôcť. Niekedy je nutné zájsť za interiérovým poradcom a dať si na vzhľade svojho bytu naozaj záležať. Vycvičené oko, vkus a cit pre správnu harmóniu jednotlivých zariaďovacích prvkov je to, čo človek, ktorý sa zariaďovaniu nevenuje denne, jednoducho nikdy nemôže mať na rovnakej úrovni.

2. Naša intuícia a osobitý štýl. Sú to faktory, ktorými sa bežne riadime a často si to ani neuvedomujeme. Nebojte sa nechať prehovoriť vašu intuíciu, často krát je náš vlastný pocit tým najlepším poradcom.

3. Dobrý prehľad. Vybrať si správne doplnky do bytu si vyžaduje výborný prehľad. Dnes je trh omnoho presýtenejší ako kedysi a to nám umožňuje zvážiť viac možností. Treba sa poinformovať a nájsť tú cenovo najvýhodnejšiu a najkrajšiu možnosť.

4. Zvoliť štýl. Moderný, vintage, provensálsky, škandinávsky štýl. To je len zopár príkladov akým spôsobom môžete zariadiť svoj byt. Len pozor na prílišné kombinovanie. Pomôže, ak si svoj výber vopred a dôkladne premyslíte.

5. Farby. Netreba sa báť trochu experimentovať. Skúste napríklad namaľovať len jednu stenu, prípadne použite farebné tapety. No aj tu platí to isté, čo pri štýle - menej je niekedy viac. Prehnané kombinovanie farieb by mohlo vyzerať komicky až nevkusne.

Ručne vyrobené doplnky do bytu

Ručne vyrobené alebo recyklované doplnky do bytu sú tiež jednou z možností, ako si ozdobiť svoj príbytok. Možno doma máte veci, ktoré je vám na jednej strane ľúto vyhodiť, no vôbec ich nepoužívate a v byte len zavadzajú. Skúste využiť svoje šikovné ruky a pustiť sa do recyklácie. Určite budete mať nápad, ako tieto veci využiť iným spôsobom, prípadne ich prefarbiť alebo z nich vyrobiť niečo celkom nezvyčajné. Je to výborný spôsob, ako sa realizovať, byť kreatívny, zaujímavo stráviť voľný čas a zároveň si celkom originálne vyzdobiť svoj byt.

Doplnky do spálne

Spálňa je priestor, ktorý si vyžaduje osobité doplnky do bytu a ich špecifický výber. Doplnky v tejto miestnosti totižto majú vplyv na náš spánok a na to, ako si dokážeme oddýchnuť. Mnohí z nás potrebujú pred spaním ešte trochu zrelaxovať myseľ a tak trávia čas na notebooku, pozeraním televízie alebo čítaním knihy. S tým súvisí aj výber lámp ako doplnkov do spálne. Tie môžu byť položené na stole, alebo vsadené do steny. Dôležité však je, aby sa nám pri čítaní nevytváral tieň, svetlo nebolo príliš silné ani slabé. Priestory spálne pekne dotvoria keramické vázy či iné ozdoby, obrazy alebo štýlové hodiny.

Doplnky do kuchyne a kúpeľne

Kuchyňa je predovšetkým priestor určený na varenie, no ak nemáme v dome aj jedáleň, stáva sa priestorom pre rodinné oslavy a miestom, kde usádzame svoje návštevy. Stolovanie môžu taktiež oživiť rôzne doplnky do bytu, napríklad koreničky, soľničky a stojany na obrúsky v rôznych farbách a prevedeniach. V kuchyni ide hlavne o praktickosť, preto tam isto nebudú chýbať odmerky, misky, taniere, príbory či šálky. No aj tie sa môžu stať zároveň príjemnou dekoráciou.

Kúpeľňa je na tom s praktickosťou podobne. Kúpeľne bývajú často len malé miestnosti a preto si treba dať pozor na jej preplnenie zbytočnosťami. Celkový vzhľad kúpeľne zmenia i maličkosti, ako sú stojany na mydlo, kefky, vešiaky na uteráky. Nevyhnutnou kúpeľňovou dekoráciou sú zrkadlá.

Doplnky do obývačky

Obývačka je väčšinou spoločenskou miestnosťou a zároveň je určená na oddych. Preto ju treba vytvoriť tak, aby sa z nej vašej návšteve nechcelo odísť a na druhej strane, aby ste si aj vy mohli oddýchnuť v čo najväčšom pohodlí. Návšteve, ktorej sa nechce odísť, treba nenápadne pripomenúť, že je už neskoro. Preto sú neodmysliteľným doplnkom v obývačke hodiny. Napriek tomu, že ich hlavným účelom je ukazovať čas, ich vonkajší vzhľad je takmer rovnako dôležitý. Môžete si z rôznych štýlov vybrať práve ten, ktorý sa vám hodí najviac. Do obývačky sú tiež vhodnými doplnkami stojany na časopisy, rôzne lampy a svietidlá.

Najmilšie doplnky do bytu, ktorými dokážete oživiť akúkoľvek miestnosť, sú kvety. Sušené, umelé či lúčne kvety vyčaria v byte atmosféru prírody.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)