Kategórie

Preprava tovaru

Vývoj dejín ľudskej civilizácie a celej spoločnosti je úzko spojený s výmenou a prepravou tovaru, a teda aj vývojom dopravy. Doprava nie je len základnou podmienkou pre zabezpečenie medzinárodného obchodu, ale aj prepravy tovaru v rámci našej krajiny. Doprava je našou dennou potrebou a o to väčšmi, ak potrebujeme prepraviť nejaký tovar.

Aké možnosti prepravy existujú?

Preprava tovaru je možná prostredníctvom viacerých dopravných prostriedkov, akými sú železničné vozidlá a vozne, automobily, prípojné vozidlá, lode, člny, či lietadlá. Okrem toho sa preprava delí na osobnú dopravu, ktorá prepravuje osoby a na nákladnú dopravu, ktorá je schopná prepravovať tovary a tiež hotové výrobky, či už vo sfére výroby (suroviny, materiály), vo sfére obehu (hotové výrobky) alebo vo sfére osobnej potreby (sťahovanie, preprava batožín a iné). My sa budeme venovať preprave tovaru prostredníctvom cestnej dopravy.

Cestná preprava tovaru

Cestná doprava je vhodná na prepravu tovaru na kratšie a stredne dlhé vzdialenosti. V prípade dlhších vzdialeností je cestná preprava tovaru vhodná vtedy, ak si to vyžadujú záujmy prepravcu, s ohľadom na rýchlosť prepravy tovaru, či kvalitu prepravovaného tovaru (preprava tovaru s krátkou životnosťou, preprava zvierat a pod.).

Prečo si vybrať cestnú dopravu?

V prípade, že máte možnosť využiť na prepravu tovaru viaceré druhy dopráv, zhrnieme vám výhody, ktoré so sebou prináša práve cestná doprava:

• Automobilová doprava nie je obmedzená priestorom pri nakladaní, či vykladaní tovaru.
• Pri cestnej doprave sa môžete spoľahnúť na jej veľkú územnú rozptýlenosť.
• V prípade potreby je možné prepravný proces okamžite prerušiť.
• Plusom je aj vybudovaná hustá sieť pozemných komunikácií.
• Pomocou cestnej dopravy ste schopný v prípade kratších vzdialeností ušetriť čas a tiež náklady na prepravu tovaru.
• Automobilová doprava vám dokáže zabezpečiť aj prepravu špecifických druhov tovarov.
• Dokáže sa tiež prispôsobiť času odovzdania tovaru príjemcovi.

Čo zvážiť pri preprave tovaru?

Kde sa nachádzajú výhody, tam musia byť aj určité nevýhody. Zhrnieme vám preto problematické oblasti, ktoré sú spojené s prepravou tovaru pomocou cestnej dopravy:

• Pri zvyšovaní priemernej prepravnej vzdialenosti tovaru sa náklady na prepravu tovaru znižujú pomalšie ako pri iných druhoch dopráv.
• Automobilová preprava má na rozdiel od iných dopráv malú kapacitu ložného priestoru.
• Vylučuje z prepravy určité nebezpečné náklady.
• Cestná doprava je do veľkej miery závislá na dopravnej situácii na cestách a tiež od počasia.
• Pri automobilovej preprave je vysoký počet dopravných nehôd.
• Nákladné automobily si vyžadujú vyšší výkon motora, čo nepriaznivo pôsobí najmä na životné prostredie.

Nezabudnite však, že pred prepravou tovaru by ste mali zabezpečiť jeho dostatočné zabalenie. Prepravovaný tovar je potrebné zabaliť tak, ako si to jeho špecifické vlastnosti vyžadujú. Pri preprave tovaru dochádza najčastejšie k jeho rozbitiu, či deformácii, k poškodeniu obalu a k iným vadám. Tovar je vhodné zabaliť do pevných kartónových krabíc, ktoré je potrebné dobre previazať špagátom, či prelepiť lepiacou páskou. Okrem toho je možné použiť mäkké obálky, bublinkové fólie, potravinárske fólie, rôzne iné škatule a pomôcky na balenie.

Aká je ideálna preprava tovaru?

Preprava tovaru by mala byť rýchla, spoľahlivá, bezpečná, plynulá, pohodlná a prispôsobivá vašim požiadavkám. Treba si však uvedomiť, že:

Rýchlosť prepravy tovaru ovplyvňuje kvalitu prepravy a je podmienená najmä technickými parametrami dopravných prostriedkov (napr. výkon motora vozidla), ale tiež organizáciou a technológiou práce prepravcov, pričom netreba zabudnúť ani na parametre a kvalitu dopravnej cesty.

Bezpečnosť prepravy tovaru je podmienená počtom poškodení, či strát tovaru, ktorú je možné priamo ovplyvniť. Bezpečnosť dopravného procesu však nie je možné priamo ovplyvňovať, keďže nejde len o haváriu samotného nákladného automobilu ale aj o iné havárie, či nebezpečenstvá na ceste.

Kto vám tovar prepraví?

V prípade, že si tovar nemôžete alebo neviete prepraviť sami a nestačia vám na to ani vaši známi či rodina, môžete osloviť profesionálov na prepravu. Možností máte hneď niekoľko. Buď využijete služby niektorej z prepravných, či kuriérskych spoločností alebo Slovenskú poštu.

• Preprava tovaru prostredníctvom Slovenskej pošty – je jednou z najvyužívanejších prepráv na Slovensku. Výhodou je rozsiahla sieť pobočiek pošty, rýchle služby a tiež relatívne nízke ceny za služby týkajúce sa prepravy. Slovenská pošta akceptuje dobierku a taktiež platbu vopred, čo je pre prepravu tovaru značnou výhodou.

• Preprava tovaru prostredníctvom prepravnej alebo kuriérskej spoločnosti – je na Slovensku čím ďalej tým rozvinutejšia. Kvalita poskytovaných služieb a tiež cenové podmienky sú u týchto spoločností spravidla podobné. V rámci Slovenska sú tieto spoločnosti tovar schopné prepraviť zvyčajne do druhého dňa po jeho odoslaní. V prípade, že ceny služieb niektorej z kuriérskych, či prepravných spoločností sú viditeľne vyššie, pôjde o jej rozsiahlejšie a nadštandardné služby, napr. o možnosť sledovania prepravovaného balíka online.

Kvalitu jednotlivých spoločností je možné len ťažko objektívne zhodnotiť. Keďže je preprava tovaru a manipulácia s ním zabezpečovaná ľuďmi, môžeme len veľmi ťažko vyvodzovať závery, ktorá zo spoločností zaobchádza s balíkmi a s tovarom najlepšie. Vhodné je preto vyhľadať recenzie zákazníkov spoločností, požiadať o radu známych, rodinu, či opýtať sa našich používateľov v diskusiách. Určite sa s vami radi a ochotne podelia o svoje postrehy.

Preprava tovaru – cena

Cenu prepravy tovaru nie je možné stanoviť všeobecne. Aby sa mohla vykalkulovať, musíte vedieť aké množstvo balíkov chcete odoslať, aké majú jednotlivé balíky rozmery, váhy a tiež vedieť stanoviť presné miesto ich doručenia. Na základe týchto informácií vám každý prepravca vykalkuluje cenu podľa svojho aktuálne platného cenníka.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)