Kategórie

Podlahy do miestností

Základom dobrého bývania je naša spokojnosť s našou domácnosťou. Preto je pri zariaďovaní bytu či domu veľmi dôležité, aby sme sa pri výbere jednotlivých položiek rozhodli správne. Už máme omietky, plastové okná, namaľované steny, ale skôr, ako začneme pokladať nábytok, musíme sa rozhodnúť, čo sa pod nim bude nachádzať. Výber správnej podlahy do nášho domova je veľmi dôležitý. Stojíme predsa nohami pevne na zemi, tak nech stojíme na tom, čo je najlepšie.

Z akých typov podláh si môžeme vyberať?

Koberce

Škála farieb a prevedení je obrovská. Navodia v miestnosti pocit tepla, pohody a komfortu. Dokážu tlmiť zvuk, sú príjemné na dotyk a veľmi dobre izolujú teplotu.

Drevené parkety

Pri drevených parketách si môžete vybrať zo širokej škály rozličných drevín a vzorov. Majú svoje nenahraditeľné miesto na trhu vďaka svojej nápaditosti, elegancie a trvácnosti.

Laminátové podlahy

Sú alternatívou pre drevené podlahy. Sú obľúbené kvôli ich jednoduchej montáži a nenáročnej údržbe. Okrem širokej škály farieb sa vyznačujú aj rôznou hrúbkou.

Dlažba

Vyznačuje sa síce studeným povrchom, ale pre miestnosti, v ktorých je väčšia vlhkosť je ako stvorená. Prevedení je niekoľko, farby, vzory i rozmery nám náš výber môžu komplikovať rovnako ako pri výbere ostatných druhou podláh.

Aký typ sa hodí do jednotlivých miestností?

Túto otázku môžeme vyriešiť úplne jednoducho. Do celého bytu či domu môžeme dať rovnaký typ podlahy. Avšak, boli by sme spokojní, keby sme v kúpeľni mali koberec, či v detskej izbe studenú dlažbu? Asi by to až tak celkom nebolo v súlade s naším pohodlím. Preto je výber podlahy veľmi dôležitý. Nie do každej miestnosti sa hodí každý typ podlahy.

Kuchyňa

Kuchyňa je miesto, kde varíme a stravujeme sa. Musíme teda rátať s tým, že na podlahe budú omrvinky, rozsypaná múka či voda od umývania riadu. Vylúčiť preto môžeme hneď koberec. Pod mokrým kobercom sa môžu vytvárať plesne, ktoré doma predsa nechceme a otrusinky sa nevysávajú najlepšie. Dlažba taktiež nie je moc vhodná. Pri vyšmyknutí kuchynského riadu sa môže poškodiť, ba čo horšie, poškodiť sa môže aj dlažba. Najvhodnejšou alternatívou je preto laminátová (plávajúca) podlaha. Ani drevené parkety nie sú zlé, ale drevo pri styku s vodou začne pracovať, môžeme preto časom očakávať vypuklosť parkiet.

Spálňa a detská izba

Keďže v spálni väčšinou len spíme, výber podlahy do tejto miestnosti až taký dôležitý nie je. Vylúčila by som ale dlažbu kvôli jej studenému povrchu, ale či sa rozhodnete pre koberec, laminátovú podlahu či drevené parkety je už len čisto na vás. V detskej izbe sú tieto tri podlahy taktiež vhodné, ak však máte malé deti, ktoré sa často hrajú na zemi, zvoľte do detskej izby radšej teplý koberec. Okrem tepla, ktoré z neho vyžaruje, pôsobí aj upokojujúco a pre svoju ratolesť si okrem rôznej pestrej farby môžete vybrať aj detské obrázky, ktorými sa vyznačujú len koberce. Ocenia to aj vaše deti.

Chodba či predsieň

V takýchto miestnostiach sa zväčša obúvame a vyzúvame a hlavne v zimnom období práve do chodby či predsiene prinesieme snehové topánky. Sneh sa začne pri izbovej teplote topiť. Môžeme teda očakávať kaluž s vodou. V letných či iných mesiacoch môžeme priniesť domov na topánkach blato či hlinu. Koberec a drevené parkety preto opäť do takejto miestnosti nie sú vhodné. Výbornou voľbou je dlažba alebo laminátová podlaha, ktorú jednoducho zotrieme a blato či vodu tak ľahko odstránime.

Obývačka

Tu trávime asi najviac času a preto sa tu potrebujeme cítiť pohodlne a príjemne. A práve koberec, ktorý sa nehodil do kuchyne či do chodby je do obývačky ako stvorený. Pôsobí upokojujúco a hlavne nám odspodu ide teplo, čo ocení aj návšteva. Dobrá alternatíva je aj laminátová podlaha či drevené parkety. Nevhodná je dlažba, pretože je studená.

Kúpeľňa a toaleta

Do oboch miestností sa nehodí nič lepšie ako dlažba. Okrem toho, že bude dokonale ladiť s obkladačkami na stenách, vyšplechnutá voda z vane sa ľahko utrie a zvýšená vlhkosť v týchto miestnostiach takejto podlahe vôbec neuškodí. Laminátová podlaha, koberce či parkety do kúpeľne a záchodu nie sú vhodné.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)