Kategórie

Vianočné dekorácie

Nikto z nás si zrejme nevie predstaviť Vianoce bez typickej vianočnej výzdoby. Už od detstva máme vytvorenú predstavu o tom, ako má všetko cez tieto sviatky vyzerať a potom ani v dospelosti nechceme zanevrieť na dokonalú vianočnú atmosféru. Naše stoly zdobí adventný veniec, obrusy s vianočným motívom, sviečky a svietniky a samozrejme nesmie chýbať vianočný stromček.

Čas na kreativitu

Mnohí z nás možno používajú každoročne rovnaké vianočné dekorácie, avšak niektorí si ponechajú priestor na vlastnú kreativitu a k peknej výzdobe si dopomôžu vlastnou šikovnosťou. Inšpirácií na internete je dnes viac než dosť, preto je najdôležitejšie nájsť si čas a odvahu pustiť sa do niečoho nového.

Všetci sa radi obzrieme za krásne osvetleným domom, preto ak aj vy chcete zanechať dobrý prvý dojem, pohrajte sa aj s výzdobou na dome alebo okolo domu. Je na vás, či sa rozhodnete pre vlastnoručne vyrobené vianočné dekorácie alebo uprednostníte ich kúpu, hlavné je, aby ste sa cítili príjemne a sviatky prežili harmonicky.

Chutné vianočné dekorácie

K dekoráciám koniec koncov patrí aj to, čo doma napečieme, vianočné stoly zdobia rôzne druhy zákuskov či ozdobených perníkov. Tie najkrajšie je nám niekedy ľúto vôbec zjesť. Aj tu platí to, čo pri po domácky vyrobených dekoráciách – treba sa nechať inšpirovať a netreba sa báť nechať si poradiť od iných a vyskúšať aj nové recepty.

Aj keď sa možno počas roka nesnažíme o to, aby večera vyzerala dokonale a pokojne nám stačí pocit, že sa môžeme do sýtosti a s chuťou najesť, cez Vianoce musí byť uspokojená aj tá estetická stránka. Zvyčajne vytiahneme príbory a taniere, ktoré používame len počas týchto sviatkov a to opäť robí Vianoce tak výnimočnými.

Čo s vianočnými dekoráciami počas roka?

V januári (prípadne skôr alebo neskôr) prichádza ten moment, kedy treba všetko odložiť a počkať si do budúceho roka. Dávanie ozdôb dolu zo stromčeka deťom už nebude robiť takú radosť ako keď stromček ozdobovali, no čo sa dá robiť. Zvyčajne býva problém veci opäť uskladniť.V tom prípade by bolo dobrou inšpiráciou ozdobiť celý stromček vianočnými salónkami. Sú to najchutnejšie dekorácie, no musia sa kupovať každý rok. Ak chcete mať tento rok celkom netradičné Vianoce, postavte si drevený alebo plastový vianočný stromček, ktorý si vyžaduje minimum ozdôb.

Vianočnými svetlami na stromček môžete počas roka ozdobiť napríklad detskú izbu. Svetlá obviazané okolo postele navodia rozprávkovú atmosféru počas celého roka a môžu slúžiť aj ako doplnkové svetlo.

Živý alebo umelý stromček?

Každý z nich má svoje výhody aj nevýhody. Vôňa ihličia rozváňajúca po celej izbe sa dá dosiahnuť jedine živým stromčekom, no jednoznačne je s ním viac práce kvôli opadávajúcemu ihličiu a nevyhnutnej úprave vetvičiek. Umelý vianočný stromček má tiež svoj stojan, kým ten živý budeme musieť do stojana akosi „napasovať“.

Ak však chcete brať ohľad na životné prostredie, ekologickejšou alternatívou bude prekvapivo práve živý stromček. To z dôvodu, že umelé stromčeky sú vyrábané z nerecyklovateľných plastových materiálov (PVC), pri ktorých výrobe vzniká množstvo nebezpečných látok škodlivých pre životné prostredie. Nevýhodou však je, že sa dá využiť len jeden rok a potom skončí kdesi na smetisku a preto z ekonomického hľadiska je ten umelý lacnejšou alternatívou. Jednorázová kúpa, no dlhodobejšia investícia.

Riešením môže byť práve tretia možnosť – živé stromčeky v črepníkoch alebo umelé vyrobené zo šetrnejších materiálov.

more-photos "vianocne-ozdoby-rzmnjd" "INŠPIRÁCIE VIANOČNÝCH STROMČEKOV"

Tak teda aké vianočné dekorácie sú tie "vaše"?


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)