Kategórie

Kuchynské linky na mieru

Kuchyňa predstavuje vo väčšine domácností jednu z najdôležitejších miestností, v ktorej človek chtiac-nechtiac trávi čas každý deň. Pri plánovaní novej kuchynskej linky, alebo pri jej rekonštrukcii, je dôležité začať v predstihu a všetko si dobre premyslieť.

Kuchynské linky na mieru vs hotové z predajne

Dnes už nie je žiadnym problémom prísť do obchodu s nábytkom a odchádzať s novou kuchynskou linkou. Kúpou existujúcej kuchynskej zostavy, prípadne poskladaním kuchynskej linky z jednotlivých štandardných modulov, je možné ušetriť čas aj peniaze. Nevýhodou môže byť, že takéto kuchynské linky majú stanovený rozmer, ktorý nemusí presne zapadnúť do novej modernej kuchyne.

Hoci dizajn a použité materiály už takmer nepoznajú hraníc, predsa len sa môže stať, že hotovej kuchynskej linke z predajne bude čosi chýbať. Lákavá je preto aj druhá možnosť – osloviť stolára, ktorý vyrába kuchynské linky na mieru, presne podľa vašich predstáv.

Plánovanie kuchynskej linky na mieru

Ak sa rozhodnete pre kuchynskú linku na mieru, mali by ste jej plánovaniu a výberu stolára venovať dostatočný čas.
Hneď na začiatku je dôležité odpovedať si na niekoľko otázok:

Koľko času trávite v kuchyni?

Ak človek využíva kuchyňu len vtedy, keď k nemu príde návšteva, ktorej ponúkne kávu, požiadavky na výbavu a priestor kuchynskej linky sa výrazne znížia. Ak je však kuchyňa priestor, v ktorom strávite pár hodín denne, naozaj si zaslúži dostatok vašej pozornosti.

Koľko úložného priestoru potrebujete?

Ak budú obsahom skriniek novej kuchyne najmä poháre na víno a jeden súbor tanierov, môžete si dovoliť zvoliť minimalistický štýl a o vnútorné vybavenie kuchynskej linky sa báť nemusíte. Tiež je dôležité uvedomiť si, či máte v byte alebo dome iný úložný priestor (špajza, komora, vstavaná skriňa), v ktorom plánujete uskladňovať menšie domáce spotrebiče (mixér, odšťavovač) alebo časť potravín.

Aký máte rozpočet?

Pri plánovaní kuchynskej linky na mieru je dobré mať konkrétnu predstavu o vašich finančných možnostiach a určiť si strop, ktorý nesmiete prekročiť. Od neho sa odvíjajú možnosti použitých materiálov, vnútorné vybavenie kuchynskej linky a v neposlednom rade aj výber spotrebičov.

Už viete, koľko času v kuchyni strávite a aký priestor potrebujete, aby zodpovedala vašim predstavám. Treba si tiež veľmi dobre premyslieť rozloženie jednotlivých častí kuchynskej linky, niekedy vás nútene nasmerujú už existujúce prípojky vody, plynu či elektriny (aj keď v súčasnosti ani toto nemusí predstavovať až taký problém). Dobrým odrazovým mostíkom pri plánovaní kuchynskej linky na mieru je porovnávanie. Čo vám vyhovuje, alebo naopak prekáža, na vašej starej kuchynskej linke? Inšpirovať sa môžete aj u rodiny a známych, nehovoriac o neobmedzených možnostiach, ktoré ponúka internet, časopisy či showroomy jednotlivých predajcov. Tvar vhodný pre kuchynské linky na mieru bezpodmienečne závisí od samotného priestoru kuchyne a umiestnenia inštalácie.

Rozloženie kuchynských zón

Dôležitým kritériom pri plánovaní kuchynskej linky na mieru je správne rozloženie jednotlivých kuchynských zón tak, aby šetrili náklady a tiež čas strávený v kuchyni:

Chladenie – chladnička by mala byť ľahko dostupná, priestor pred ňou otvorený, aby vám v manipulácii s potravinami nič neprekážalo. Takisto by nemala stáť vedľa sporáku alebo rúry na pečenie, aby nedochádzalo k zbytočnému nárastu spotreby energie. V prípade moderných riešení vstavaných spotrebičov už ale ani toto nepredstavuje v súčasnosti žiaden problém.

Varenie/pečenie – moderné sú vstavané spotrebiče, takže umiestnenie sporáku/varnej dosky a rúry na pečenie už nie je také jednoznačné, nemusia byť súčasťou jedného spotrebiča. V jednej časti môžete skombinovať vstavanú rúru na pečenie s mikrovlnnou rúrou, v ďalšej môže byť odsávač pár a varná doska napríklad s umývačkou riadu.

Umývanie – kuchynský drez je dôležitou súčasťou kuchynskej linky, jeho veľkosť závisí od osobných preferencií a jeho umiestnenie je závislé od umiestnenia inštalácie. Umývačka riadu patrí k spotrebičom, ktorých počiatočná investícia má vysokú návratnosť v spotrebe vody, energie a tiež času, ktorý by ste strávili ručným umývaním riadu.

Skladovanie – úložného priestoru nikdy nie je dosť a aj jeho rozloženie v kuchyni by malo byť dôkladne premyslené. Skrinky na potraviny by sa mali nachádzať vedľa chladničky, v prípade vstavanej chladničky by mala byť súčasťou tohto priestoru. Skrinky s hrncami, panvicami alebo plechmi by sa mali nachádzať v zóne varenia a pečenia, aby ste pri manipulácií s nimi ušetrili čas i priestor. Ak sú v domácnosti deti, je dobré umiestniť skrinky a poličky s pohármi a taniermi tak, aby boli v ich dosahu. Existuje tiež veľa rozmanitých triedičov a vnútorných vybavení kuchynskej linky, ktoré však môžu predstavovať nákladnú položku. Dobré na nich je, že sa nemusia kupovať ihneď, môžete ich dokúpiť neskôr.

Pracovná plocha – podľa toho, ako často a akým spôsobom využívate kuchyňu, vyberajte aj vhodnú veľkosť pracovnej dosky. Ak niekto rád pečie alebo varí „vo veľkom“, mala by pracovná doska obsahovať dostatočne veľkú súvislú plochu, na ktorej sa dá pracovať. Zvážte tiež, čo všetko chcete mať stabilne umiestnené na pracovnej doske (kávovar, koreničky, dekorácie, stojan s nožmi...).
V prípade rohových kuchynských liniek je práve roh miesto, ktoré poskytuje veľký priestor, samozrejme len v tom prípade, ak je efektívne využitý. Šikovný stolár iste vyrieši aj túto situáciu.

Dôležité osvetlenie v kuchyni

Pokiaľ kuchynská linka stojí v priamej blízkosti okna, počas dňa vám pri práci v kuchyni môže postačiť prirodzené denné svetlo. Vo väčšine interiérov však takáto dispozícia možná nie je, preto si premyslite, aké osvetlenie kuchyne a pracovnej dosky vyberiete. Samostatné visiace svetlo v strede kuchyne síce priestor osvetlí, ale keďže jeho lúče dopadajú z hora, pri krájaní a manipulácií s jedlom si pravdepodobne budete tieniť.

Jednoduchým riešením je umiestnenie svietidla na spodnú stranu horných skriniek. Svietidlá môžu byť bodové, moderné sú aj svietiace led-pásy alebo podsvietené zásteny. Osvetlenie by ste mali mať premyslené ešte pred samotnou inštaláciou linky. Dodatočné montovanie môže byť náročné (kvôli stiesneným podmienkam) a zároveň budete musieť riešiť estetický problém s elektrickými káblami a zástrčkami.

Štýl a dizajn novej kuchyne

Kuchynské linky na mieru predstavujú nemalú investíciu, a preto by ste pri ich plánovaní a výbere dizajnu nemali podliehať momentálnym náladám a najnovším trendom, ktoré sú často príliš extravagantné a v určitých prípadoch aj nepraktické. Musíte si uvedomiť, že so štýlom kuchynskej linky, ktorý zvolíte, musíte byť spokojní ešte niekoľko rokov. V prípade, ak je kuchynská linka súčasťou obývacej izby alebo kuchyňa plynulo prechádza do inej obytnej časti domu či bytu, mali by ste pri výbere dizajnu zohľadniť aj tento fakt.

Kuchynské linky na mieru si vyžadujú plánovanie ešte skôr, ako navštívite stolára. Jeho nápady môžu byť úžasné, ale len vy najlepšie viete, čo od kuchyne očakávate a aké kritériá by mala vaša kuchyňa spĺňať. Dobrý stolár takisto ocení, ak ho v jeho práci usmerníte a poviete mu konkrétnu predstavu vašej budúcej kuchynskej linky na mieru. Niektorí stolári vypracujú okrem tradičného návrhu kuchyne aj 3-D návrh. Ten dodá vašej budúcej kuchyni reálne kontúry a poskytne priestor pre doladenie detailov.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)