Kategórie

Pletivo | Pletivá

Pletivo je považované za základný druh oplotenia a používa sa na oplotenie prevažne priemyselných areálov, športových ihrísk, záhrad či väčších pozemkov. I keď je pletivo všeobecne označované za jednoduchý typ oplotenia, v súčasnosti sú na trhu už viaceré druhy a modely pletiva, ktoré vkusne zapadnú i ako oplotenia okolo rodinných domov a priľahlých pozemkov. Pletivá sú i cenovo prijateľné, preto sa používajú na oplotenie väčších a rozsiahlejších pozemkov.

Pletivo býva zvyčajne dostupné v šiestich rozdielnych výškach a to 1000, 1200, 1500, 1600, 1800 a 2000 cm. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, aké sú charakteristické vlastnosti jednotlivých druhov pletiva a taktiež vám ponúkneme viaceré tipy a nápady, ako vizuálne zlepšiť a oživiť fádne oplotenie pletivom.

Typy pletív

1. Klasické pletivo

Klasické pletivo sa v súčasnosti vyrába v dvoch variantoch a to dočasné a extra silné. Oba spomenuté varianty klasického pletiva sú vyrábané z pozinkovaného drôtu. Ich priemer je 2 až 2,2 mm a tzv. oko na pletive má rozmery 6x6 cm. Dočasné pletivá sa inštalujú najmä na záhradách, staveniskách a na pozemkoch, ktoré nevyžadujú vysoký stupeň bezpečnosti, ale slúžia predovšetkým ako bariéra a upozornenie pred nepovoleným vstupom (najmä pri staveniskách).

Druhým variantom klasického pletiva je extra silné pletivo, ktorého priemer je 2,5 až 3 mm a rozmery oka na pletive sú 5x5 cm. Vďaka menšiemu rozmeru oka na pletive je zaručená väčšia hustota a pletivo sa tak stáva odolnejšie a tuhšie.

2. PVC pletivo a poloplastované pletivo

Pletivo PVC je vyrábané z kvalitného oceľového drôtu s poloplastovaným povrchom. Vyrobené je z drôtu o priemere 2,8 mm a s okom 5x5 cm. PVC pletivá majú vynikajúcu dlhodobú životnosť, sú bezúdržbové a majú vysokú ochranu pred koróziou. Poloplastované pletivo - už jeho samotný názov prezrádza, že povrch pri druhu pletiva je chránený poplastovaním. Priemer poloplastovaného pletiva býva zvyčajne 2,5 cm a rozmery oka sú 5x5 cm. Okrem bezúdržbovosti a dobrej odolnosti majú dané druhy pletiva i príjemný vzhľad vďaka dobrej povrchovej úprave. Oba spomenuté druhy pletiva sú vhodné na oplotenie záhrad, pozemkov okolo rodinných domov či podnikateľských areálov.

3. Zvárané pletivo

Zvárané pletivo je oproti štvorhrannému pletivu (vyššie uvedené druhy pletiva) pevnejšie a jeho dizajn je modernejší, vďaka čomu nepripomína klasické obyčajné a fádne druhy pletiva. Je vyrábané z pozinkovaného prípadne predpozinkovaného drôtu, ktorý je zváraný v spojoch. Zvárané drôtené pletivo býva mnohokrát potiahnuté plastom a je vyrábané v rôznych prevedeniach a vzoroch, napríklad ozdobné, elegantné, dekoratívne, predpozinkované drôtené, viacúčelové až po pevnejšie a bezpečnejšie zvárané pletivo. Inštalácia – montáž zváraného pletiva je pomerne jednoduchá, dané pletivo sa prichytáva na stĺpiky pomocou nerezových alebo plastových svoriek.

4. Oborové / ohradové pletivo

Ohradové/ zvernicové pletivo známe i ako oborové predstavuje druh špeciálneho pletiva určeného na oplotenie lúk, taktiež sa využíva na oplotenie ohrozených úsekov ciest, diaľnic a železničných tratí, kde dané ohradové pletivo slúži ako zábrana pri prechode lesnej zvery. Ohradové pletivo sa používa v chovateľstve i poľnohospodárstve.

5. Dekoratívne pletivo

Dekoratívne pletivo má svoje miesto najmä v záhradách a parkoch, kde prirodzene zapadnú svojim dizajnom do daného prostredia. Pre tento typ pletiva je charakteristické zahnutie vrchnej strany a zelená farba. Dekoratívne pletivo je vyrobené z oceľového drôtu s pozinkovaným jadrom a pokrytého plastom. Dekoratívne pletivo dostanete kúpiť v dĺžke jednej rolky 10 a 25 metrov. Inštalácia tohto pletiva je pomerne nenáročná.

Pletivo pre záhrady

Záhrada predstavuje rozsiahly priestor, čo to je jeden z hlavných dôvodov, prečo je záhrada oplotená jednoduchým pletivom, druhým dôvodom sú nižšie náklady na pletivo. Na oplotenie záhrady možno použiť z vyššie spomenutých druhov pletív azda každé, či už drôtené, pozinkované, poloplastované alebo zvárané. Pre záhrady je ideálne i zelené dekoračné pletivo, ktoré sa hodí ku kvetinovým záhonom. Pre vizuálne zlepšenie, rovnako i dosiahnutie vyššej ochrany súkromia, je vhodné na pletivo umiestniť tieniacu zelenú plachtu, prípadne okolo plotu z pletiva povysádzať kríky či ihličnany, ktoré po vyrastený vytvoria krásne vyzerajúci živý plot.

Stĺpiky a príslušenstvo pletiva

Ku kompletnej inštalácií pletiva patria i rôzne stĺpiky a ďalšie nevyhnutné príslušenstvo - komponenty. Medzi bežne používané stĺpiky patria kruhové kovové a drevené stĺpiky. Vzdialenosť medzi jednotlivými stĺpikmi býva zvyčajne 2,5 až 3 metre a hĺbka diery na stĺpiky by mala byť cca 0,8 až 1 m, pričom stĺpik sa vsadí aspoň 0,5 m do betónu.

Stĺpiky k dekoratívnemu pletivu nie je potrebné betónovať, ale jednoducho sa vrazia do zeme. Pri montáži drevených stĺpikov je potrebné dodržať iné parametre a to vzdialenosť medzi jednotlivými drevenými stĺpikmi býva zvyčajne 5 až 10 metrov a hĺbka diery až 1 m. Drevené stĺpy sa zasypú a tým pádom zafixujú štrkom, kamením, prípadne zeminou.

Na oporu a stabilitu stĺpikov je potrebné inštalovať vzpery, ktoré sa prichytia v 2/3 výške stĺpiku pod uhlom cca 45 stupňov. Medzi ďalšie príslušenstvo, bez ktorého by oplotenie pletivom nebolo kompletné, patria viaceré viazacie drôty, napináky, rôzne úchyty na stĺpiky, žiletkové či ostnaté drôty. Žiletkové a ostnaté drôty slúžia na dosiahnutie vyššej bezpečnosti oplotenia.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)