Kategórie

Predsiene

Predsieň sa považuje za menej dôležitú súčasť interiéru vzhľadom k tomu, že zvyčajne slúži len ako vstupná miestnosť, kde sa prezúvame a odkladáme si kabáty. Na druhej strane je to prvá miestnosť, do ktorej človek vstúpi po príchode domov a tá, ktorú pri odchode z bytu vidíme ako poslednú.

Je to miestnosť, ktorá nás privíta a tým dokáže ovplyvniť našu náladu. To, ako predsieň zapôsobí na hostí, ovplyvní ich dojem z celého bytu. Predsieni sa preto oplatí venovať pozornosť. Prvú vec, ktorú môžete vylepšiť, je udržiavať ju upratanú a bez prekážok.

Nábytok do predsiene

Do predsiene zaraďte vstavanú skriňu, ktorá vám zaručí dostatok priestoru na odloženie kabátov, topánok a iných drobností. Mnohí uprednostňujú uzavreté skrine pred poličkami a to z jednoduchého dôvodu. Je ľahšie udržiavať poriadok, ak veci môžete schovať dovnútra a zavrieť dvierka. V predsieni by nemala chýbať ani skrinka na kľúče a miesto na odloženie tašky.

Myslite na návštevu

Na skriniach je dôležité nechať aj vešiaky pre návštevy, najlepšie z tej vonkajšej časti. Svoje kabáty nechajte zatvorené v skrini a vonku si nechajte len tie najnutnejšie, ktoré práve nosievate.

Vhodným nábytkom v predsieni je stolička, kreslo, lavica alebo iný nábytok na sedenie. Nejedna návšteva túto možnosť ocení. Pre uľahčenie obúvania majte poruke aj obuvák.

Šetrenie priestoru a optické zväčšenie

Predsiene bývajú často rozlohovo malé miestnosti a to najmä do šírky. Šetriť priestorom je teda v mnohých prípadoch nevyhnutné. Aby sa zabránilo preplneniu miestnosti rôznym nábytkom, skúste predsieň zariadiť tak, aby jeden kus nábytku splnil viacero funkcií.

Napríklad skriňa na topánky alebo zásuvky na odloženie maličkostí môžu byť zároveň miestom na sedenie a zrkadlo súčasťou dverí na skrini. Zrkadlo zároveň dokáže opticky zväčšiť miestnosť.

Šetriť priestor môžete aj tak, že skriňa bude siahať až k stropu, čo vám dodá viac odkladacieho priestoru. Tu však treba dávať pozor na to, aby nábytok nepôsobil príliš mohutne a ladil k štýlu, akým je zariadený zvyšok bytu.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)