to je super sietka hehe ona sa velmi dobre ohyba, dobre sa snou pracuje a ma peknu farbu co? to je od denbraven.. okolo okient sa snou bude vyborne robit, ja mam tie uhly.. tie biele su moc tvrde..
svoraaa@mio23 ..uz len kvoli tej cervenej farbe by som ju brala - robis si to super, ako vzdy!!!!! a je fajn, ze vsetko si vies urobit sam, hoci, ako si tvrdil, pre rokom si mozno nemal o nicom ani sajnu... ale musis byt aj velmi zrucny, inak by ti to tak urcite neslo! ...hodnoty ti vyjdu urcite skvele!!!!!
@svoraaa No farba sietky je velmi dolezita hehe hlavne ked fotis a potom uz po farbe ani chyyru ani slichu ) s oknami je babracka. Zatial sa nevzdavam neponahlam a neplasim a nepodcenujem to co mam v plane. a dik
@mio23 Gratulujem, vidno, ze ta to bavi a klobuk dole, ze si ochotny obetovat tolko volneho casu tomu, aby si sa o svoje skusenosti aj podelil na internete. Kazdy subjektivny nazor je cenny a pomoze ludom vytvorit si co najobjektivnejsi obraz o veci.
Vsimol som si tento fotoblog este pred mesiacmi, vtedy ked bol zalozeny, vyslovene ma tesilo, ze to bude dobra ukazka toho, ze energeticky pasivny dom moze vyzerat aj uplne tradicne, cize moze to inspirovat aj tych, ktorym sa trebars nepacia moderne tvary. (..."nizkoenergeticke domy", ktore su clenite ako nejaky "chladic"... no comment...) . Vtedy som sa ale pozastavil na jednej veci, a to ze budu na tomto dome fakt male okna a to este osadene vo velmi hrubom mure... a bal som sa, ze to ludi odradi, budu sa obavat, ze nebude v miestnostiach dost svetla a podobne... Ale vidim, ze si to nepodcenil. Zosikmene ostenia a nadprazia je urcite velkym prinosom v tejto veci.
Drzim palce aj nadalej, nech vsetko ide podla planu.
JF
malydomzvazujem svojpomocnu stavbu chatky niekde na samote - ratam s mizernym pristupom. chcem nieco v com sa bude dat existovat aj v zime ale zaroven chcem lahku a jednoduchu konstrukciu. videl som jeden eko dom - nosna drevenna konstrukcia na zakladovych patkach, oplastena z vonku dlazkovicou, na nej karton - proti prefukaniu vetrom, a na tom slamenne baliky. okna a dvere boli predsadene pred dlazkovicou - uchytene v takych drevennych kastlikoch. celkom zaujimave riesenie. len ta slama - netusim kde zohnat kvalitnu a ako stym pracovat. preto ked vidim tento tvoj dom napadlo ma pouzit namiesto slamy neopor. cize len drevenna nosna konstrukcia, na nej dlazkovica a potom uz len neopor + obklad alebo omietka. rozvody el ani vody nebudu. a koli akumulacii by sa jedna stena vymurovala. co si o tom myslis?
@malydom ak to bude len chata, zlep neopory ale podlahove, tie su tvrdsie o seba tak, ze asi cca v 1 metrovych usekoch by som v nich vyrobil diery z hora dole, dal roxory a beton... Ani by som nemuroval ... okna si nejako vymyslis, kde budu okna budu dva taketo piliere pri sebe, mediz nimi jeden preklad pod okno a jeden nad okno.. Ked budem robit garaz alebo nejaku takuto miestnost, kolnicku, tam chcem urobit nieco take na swedsky sposob.. hore veniec ktorym to uzatvoris sleduj:
malydom@mio23 - dik za video. moc zaujimavy system.
ako by to bolo stym neoporom a rosenim/plesnami. kde by bol rosny bod?
ten system som myslel konkretne tento - len namiesto slamy dat neopor
@malydom K tej slame som zabudol.. Zozenies ju tusim SENOHRADY obec.. ale slama sa musis asi vybrat kvalitna a musis byt rok dva odstata a znej sa vyselektuje zdrava? neviem.. je to narocne na cas.. ale je to zaujimave..
malydom@mio23 slama by bola super ale ... presne ako pises, musi odstat a treba kvalitnu a to v tejto republike moc riskovat nebudem. polystyren je docela lacny a hlavne tam neni moc co dovrzat. a da sa nosit aj v rukach - co sa asi aj bude. ytong alebo tehlu by som na chrbte niekam do kopca nosit nechcel.
stefancabakAhoj Mio,
potreboval by som radu odbornika Mam 3 otazky:
1. Ako napravit chybu, ked sa pomurnica polozila priamo na zelezobetonovy veniec a nie na XPS, heraklit alebo nieco podobne?
2. Kondenzat z okien ti cez vyrobene kanaliky v XPS bude tiect na fasadu alebo ako?
3. Kde zozeniem rezacku na EPS, hrubka od 12 do 20 cm? Odporucas odporovy drot alebo mechanicke delenie?
Inak, tento fotoblok je jednym obrovskym prinosom, dakujem!
@stefancabak podla toho ale kay dom stavias, ci ned alebo pasiv, alebo nieco viac.. k 1. ti neviem poradit, mozno aj zbytocne riesit ak neriesis extremy ako ja.. k 2. urobim kanaliky 2cm budu vytrcat pod parapetou.. nebude stekat po stene.. 3. odporovy drot urcite, mechanicky nikdy by som to neriesit, velky bordel, vsade gulicky.. http://www.prometal-system.sk/rezacka-polystyrenu.php
stefancabakVdaka. K tomu kondenzatu - super, ked to nepojde po fasade, aj ked ho nebude vela. Za tip na rezacku dakujem. Zmenil som prave nazor na to, ci zateplit, povodne som chcel Nobasil FKD-S (U=0,036), no sedy polystyren (U=0,032 - 0,030) a PU lepidlo bez kotvenia sa mi ale fakt zda lepsou alternativou. Diky za dobry tip. PU lepidlo ma vsak slabu pociatocnu prilnavost, ako si to riesil najmä hore v stitoch? Mam pocit, ze na prvych 20 min. treba platnu niecim zboku pritlacit...
@stefancabak ja som to preistotu pritlacal.. neviem ci PU ma slabu prilienavost.. klasicke lepidlo suche po 3 dnoch este odlepis.. toto po 10-20min uz mas problem... ja som s pacidlo daval dole jedno EPS a som mal co robit.. ak by som ho nenadrezal tak asi to ani neodtrhnem.. eps ostalo aj na mure.. sa to odtrhlo..
@stefancabak na betonove tvarnice co mam ja ma asi secko najlepsiu prilienavost.. to sa stavim. nechvalim ale je to tak, je to porovite, drsne, fajne.. keby som to pacil z ytongu tak asi odtrhnem aj kus ytongu.. alebo pasky okenne, ked by som potiahol tak porfix a ytong sa odlomia.. su slabsie jak lep..
stefancabakMyslel som len slabsiu pociatocnu prilnavost, potom to uz drzi ako sa patri a urcite lepsie ako vsetky cementove lepidla dokopy. Dom mame z Heluz STI 44, co dnes uz povazujem za chybu, dnes by som volil tehla 25 cm (pevnost P12 oproti klasickej P a EPS aspon 30 cm, predsadene okna...atd. Ale aspon som dost vela tehiel vysypal perlitom, prvy rad na zakladovej doske, stity a tak...
Verim, ze to PU lepidlo bude drzat aj na tehle, ale prve pokusy koncom jesene ukazali, ze isto ano! Mas pravdu, skor sa odtrhne EPS ako lepidlo od steny.
stefancabakČo? Divná skladba muriva? Uznávam, 44 cm tehla + 18 cm EPS Neo je dosť divné ale náklady na kúrenie nepustia...a manželke sa páčia široké vnútorné parapety, zmestí sa na ne veľa fialiek...
svoraaa@mio23 Vdaka za rychlost! . ..a cena - taka uz kompletka?
patrick207Zdravím, tiež by som chcel dať vlnu medzi krokvy a ďalšiu vrstvu nalepiť EPS, ale mám otázky bez odpovedí.1-čím lepiť EPS o krokvy 2-ako kotviť 3-ako prichytiť parozábranu 4-ako spraviť konštrukciu pod tatraňák. Pomôžeš?
marcihSkadial si objednaval čierny polystyren,priamo od Polyformu?Ci zo stavebnin?V zime chceme nakupit,ale len 20cm aby nam neplesnelo a dačo sme aj ušetrili na teple.Dik
marcihV stavebninah ked sme sa pytali na biely 20cm polystyren pozerali na nas ako na čudakov,že taky hruby A to nechceme nič zvlaštne
@marcih cim tensi pokystyren ty viac plesneje mur. Cim hrubsi polystyren tym mensia pravdepodobnost pliesni. Na hrubo povedane. Je to aj o tepelnych mostoch sa mozrejme.
vankusik29tie posledne dnes pridane fotografie, su super @mio23. Konecne viem jak to ide step by step. Len som sa chcela opytat nedaval si pod vsetok ten polystyren v zakladovej doske aj nejake folie proti vlhkosti?
@vankusik29 ziadne zvlastne folie, taku modru som daval ale to len aby sa mi nespinil xps pri lepeni od strku, ale je to inac to runo co sa dava pod laminatovu podlahu...
pedrisitomio ako pokracuje stavba ? nejake nove fotecky prihodit
@pedrisito pokracujem na stavbe, mam nejake fotky co tu niesu, ale nic zaujimave k teme.. upravujeme mierne teren a robim si terasu, vstupne schody atd... teraz okolo domu take fyzikalne tazsie veci..
majka8858máš super album, dobré pripomienky a vidno že sa vyznáš, si trieda takže čakaj, keď začneme stavať, že ťa budem častejšie otravovať Lebo čo som tak zisťovala u "odborníkov " tak neopor stačí 25 cm a musí sa kotviť a keď som spomenula 40cm, tak taký sa nevyrába
@idom Nie nie, ale trosku mam uz bordel vo fotkach.. nie su v casovom slede... zaujimala sa jeden kamos ako som poriesil schody a ja som si myslel ze ich tu uz mam.. tie som robil asi zaciatkom leta... teraz by som chcel dosietkovat 2 strany, sokel, staplon, ryny... ale neviem ako postiham.. neviem tam byt nonstop.. vela prace za pc..
idom@mio23 som zvedavy ked tam budes byvat na vysledok, lebo co sledujem tak dost si sa s tym vyhral a myslim, ze ta to aj bavi. No zatial to je asi iba v teoretickej rovine, nie? Drzim ti ale palce nakolko podla prispevkov si si dal fakt zalezat.
@idom Inac dik par ludi co sa profesionalne venuje pasivnym domom tak mi pritvrdili bez pocitania, ze ten moj bude urcite pasiv... Dufam, ze blow door test bude prve moje uspesne vysvedcenie Lebo ja som tie pasky fakt pedantne lepil
idom@mio23 aj u mna ich davali a tiez som to viac krat kontroloval, ale robili velmi pedantne tak uvidim. Budem v zime skusat termokameru tak tam sa vsetko uvidi.
@milan637 a ked sa nepustia budes tiez zvedavy? A niekomu sa pustili mysi? Min 3x budem mat tahane lepidlo aby sa mi dalo o dom aj opriet. Len nech nemam lastovicky.
@mio23 ako netvrdim ze nie nulovy....ale minimalne naklady tam budu stale nie vseto funguje bez podpornych mechanizmov. ale je to super idea.a verim ze naklady na byvanie su minimalne priblizujuce sa k nule.
@rikaskcz Aby neboli preto ten dom musim ciastocne mat ako kativny, aby bol prebytok, ale aktivny to nechcem volat, mozno ze aj tam skoncim ak na strechce budem mat 10kW solaru.. Co je taky plan.
Definicia nuloveho domu je ak dom spotrebuje pod <5kW na 1m2 za 1 rok.. Bez aktivnych prvkov mi dom vychadza na 8kW... Mam iba minimalny investycny krocik od toho aby nulovy urcite bol.. Nulovy neznamena ze je uplne na nule.. Staci ze mesacny naklad za kurenie bude 5eur a to uz moze znamenat ze je nulovy..
@jozeftr Infra je prijemne a neni drahe, ci je? 500eur na cely dom.. Nevysuju vzduch, staci nizsia teplota kurenia atd atd.. Iny pocit to dava. Ale vykonovo to bude ako olejovy radiator z Tesca..
jarunale ti tu píse lidiciek vela, mne sa pácila macicka a kvietky a to je asi vsetko, mám dom s komínom, takze tento nie je moj typ, ale inác si chlapec snazivý, to sa musí nechat, taký by sa vzdy po ruke zisiel, pekne si si porobil domcek, len tak dalej, kto umí ten umí a... a uz asi viete ako to pokracuje
izirajderAko si na to prisiel, ze dom s kominom nema buducnost? Vies nebodaj predpovedat buducnost? Nebudu si ludia kupovat byty v 40 rocnych panelakoch a budu radsej dochadzat do mesta z ekologickych domcekov? Ta "ekologia" znie pekne, ale nie kazdy je ochotny si za nu priplacat. To co mna zaujima je nejaka realna navratnost, len pre dobry pocit by som sa na ekologa nehral. Na papieri a na fotkach to vyzera pekne, ale ak niekto stavia na uver (vacsian ludi) tak za ten "ekologicky priplatok" co ho taky dom vyjde drahsie zaplati viac na urokoch ako naklady na kurenie lacnejsieho domceka. Hlavne dnesnej dobe ked nikto nic zadarmo nedostane, su dolezitejsie celkove naklady. Zavislost ceny od znizovania tepelnych strat nie je linearna, a od istej hodnoty je to uz len vyhadzovanie penazi. To s cim asi nekalkulujes su naklady na udrzbu takeho prototypu, nejake "detske choroby" sa coskoro prejavia. Nulove naklady na kurenie su fajn ak by boli nerealne ceny plynu, dreva, elektriny. Inak je to pekny sen. Ako fuzny reaktor, znie to pekne, ze z vody vyrabat nekonecne mnozstvo eketriny, ale ma vysiiu spotrebu ako dokaze vyrabat a na udrzbu potrebuje viac financii ako by na seba zarobil. Ale vyskum ide dalej, vzdy sa najdu nejaki investori a vedci co to maju ako vysnivany zdroj buducnosti. tak drzim palce
daniela.u.Mio prosím ťa taká otázočka , neviem to tu nájsť...ako si riešil odvetrávanie kanalizácie? A ešte by ma zaujímalo, ako si riešil vstup káblov na internet a satelit do domu?Dík
@daniela.u. Este nemam kanalizaciu preto to nevies najst.. asi to budem vetrat interne, ale uz si nepamatam presne ako sa vola ta hlavica.. nietko mozno dopise. Ale este neviem ako sa rozhodnem. Rurku mam stale kadial pretrcit..
daniela.u.@mio23 ďakujem, takže "interne vetrať" znamená vnútri domu? Myslela som, že to musí ísť cez strechu....som z toho jeleň...
dedo758Nemusí... Ide o to, aby opačný koniec toho, ktorý končí v žumpe, bol pri spláchnutí WC schopný uvoľniť do potrubia toľko vzduchu, aby nevycuclo z ostatných sifónov vodu. Drobnú nevýhodu, oproti "otvorenému" systému, to má asi takú, že pri zmene tlaku vzduchu má hladina vo WC a v sifónoch tendenciu viac kolísať... Asi tak...
cvoky8@mio23 od rána čítam celú tvoju stránku, fotku za fotkou.. sila.. inšpiratívne..môžem ešte do IP položkový rozpočet? alebo aspoň celkovú cenu čo ta to komplet stálo? a časový horizont ako si to robil?
mako_mm@mio23 co urobis v zime ked treba otvorit dvere napr. na terasu na 5 minut a viac? ako ti pomoze 0 spotreba, ked je von -15?!
@mako_mm otvorim ich... a naco by som ich otvaral, nerozumiem.. Sme nefajciarska rodina...
mako_mm@mio23 v pasivnom dome len s el. /infra vykurovanim a rekuperackou by sa nemalo dlhsie otvarat okna, inak to nemoze efektivne fungovat. Mas pravdu, ze vacsinou nie je ziadny dovod ich otvarat, ale minimalne pocitovo mi pride dost nekomfortne obmedzit otvaranie na 15 min tyzdene (ked je vonku zima). Napr. chces na terasu vyniest stol, v kuchyni sa nieco spali a digestor nestiha, pri suseni 5 pracok naraz nebude stihat rekuperacka odvlhcovat, alebo len bude treba vyvetrat wc po velkom vykone Na nete moc referencii nie je, takze ma zaujima nazor niekoho, u koho skutocne funguje vykurovanie vyhrade cez infrapanely a rekuperacku za par MWh rocne. Nemam skusenosti, ale som zvedavy, pri takom pomere cena/vykon+komfort teplovodnej podlahovky mi to pripada odvazne
mako_mm@mio23 chapem tu vyhodu, ale infra ako primarny a dokonca jediny zdroj? Ohrieva len to, co je 'vidno', za skirnou a pod. nie. Riesenie je umiestnenie na strop, ale malokto ma tu moznost, treba to zohladnit uz pri hrubej stavbe vcitane el.rozvodov. Je mi jasne, ze pri tvojom dome mas 100% komfort len pri infra, bez komina ci podlahovky, ale treba si priznat, to co si urobil na svojom dome nie je komercne moc pouzitelne Dom je sice dokonaly, ale na to musis mat okrem nadsenia aj ludi a ti nie su.
@mako_mm Poznam viac ludi co si dali aj infra, aj klasicke radiatoriky na elektrinu.. a lutuju ze vasde nedali infra... Aj tu na modrej mas kopec ludi z infa v podlahách a su spokojni. Ja idem do stropu, mam tu moznost + experimentalne kurenie v rozvodoch rekuperacky... Tu dokazujem, ze secko sa da ked sa chce nehadam sa Komu sa nechce ma to co chce
mako_mm@mio23 pisem emotivne lebo rok som planoval dat len infra+mastencova pec+rekuperacka+sucha podlaha(2xsadrovlakno+25cm xps), ale za mesiac sa z praktickeho hladiska chystam polozit a zaliat podlahovku + hlavny zdroj TC. Pri celkovej strate 4kW je to na hrane, takze sam seba presviedcam, ze infapanely su hlupost, aj ked podlahovka reaguje 2-6h Tych nevyhod podlahovky je vlastne viac, ale nemam referencie ako funguje infra na stene (dokopy 7x1kW). Pri 20kWh/m²a sa mi zda odvazne riskovat
mako_mm@mio23 nemyslel som dopyt, chyba ponuka, 0 dom vie malokto urobit, zrucni remeselnici chybaju. "secko sa da ked sa chce", viem si predstavit stavat 0 domy so 40cm sedeho eps v zapadnej EU, 20 ks rocne Veris tomu, ze mas/poznas ludi co to dokazu?
Vsimol som si tento fotoblog este pred mesiacmi, vtedy ked bol zalozeny, vyslovene ma tesilo, ze to bude dobra ukazka toho, ze energeticky pasivny dom moze vyzerat aj uplne tradicne, cize moze to inspirovat aj tych, ktorym sa trebars nepacia moderne tvary. (..."nizkoenergeticke domy", ktore su clenite ako nejaky "chladic"... no comment...) . Vtedy som sa ale pozastavil na jednej veci, a to ze budu na tomto dome fakt male okna a to este osadene vo velmi hrubom mure... a bal som sa, ze to ludi odradi, budu sa obavat, ze nebude v miestnostiach dost svetla a podobne... Ale vidim, ze si to nepodcenil. Zosikmene ostenia a nadprazia je urcite velkym prinosom v tejto veci.
Drzim palce aj nadalej, nech vsetko ide podla planu.
JF
ako by to bolo stym neoporom a rosenim/plesnami. kde by bol rosny bod?
ten system som myslel konkretne tento - len namiesto slamy dat neopor
http://www.svepomocnastaveni.cz/?p=81
potreboval by som radu odbornika
1. Ako napravit chybu, ked sa pomurnica polozila priamo na zelezobetonovy veniec a nie na XPS, heraklit alebo nieco podobne?
2. Kondenzat z okien ti cez vyrobene kanaliky v XPS bude tiect na fasadu alebo ako?
3. Kde zozeniem rezacku na EPS, hrubka od 12 do 20 cm? Odporucas odporovy drot alebo mechanicke delenie?
Inak, tento fotoblok je jednym obrovskym prinosom, dakujem!
Verim, ze to PU lepidlo bude drzat aj na tehle, ale prve pokusy koncom jesene ukazali, ze isto ano! Mas pravdu, skor sa odtrhne EPS ako lepidlo od steny.
niekdem ito asi je aj vidiet
@idom
Definicia nuloveho domu je ak dom spotrebuje pod <5kW na 1m2 za 1 rok.. Bez aktivnych prvkov mi dom vychadza na 8kW... Mam iba minimalny investycny krocik od toho aby nulovy urcite bol.. Nulovy neznamena ze je uplne na nule.. Staci ze mesacny naklad za kurenie bude 5eur a to uz moze znamenat ze je nulovy..
http://www.tvarplast.sk/sk/privzdusnovacia-hlavica/15007/
http://www.empiriask.sk/katalog/product_list?vendor_contact=K0000024&category_id=149
Na nete moc referencii nie je, takze ma zaujima nazor niekoho, u koho skutocne funguje vykurovanie vyhrade cez infrapanely a rekuperacku za par MWh rocne. Nemam skusenosti, ale som zvedavy, pri takom pomere cena/vykon+komfort teplovodnej podlahovky mi to pripada odvazne
Je mi jasne, ze pri tvojom dome mas 100% komfort len pri infra, bez komina ci podlahovky, ale treba si priznat, to co si urobil na svojom dome nie je komercne moc pouzitelne
Pri celkovej strate 4kW je to na hrane, takze sam seba presviedcam, ze infapanely su hlupost, aj ked podlahovka reaguje 2-6h
"secko sa da ked sa chce", viem si predstavit stavat 0 domy so 40cm sedeho eps v zapadnej EU, 20 ks rocne