Tepelné čerpadlo Ariston Nuos Evo 110

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň. Má niekto z vás takýto ohrievač vody? Mame dom len na tuhé palivo tak uvažujem nad letnou alternatívou ohrevom vody. Ďakujem za rady a skúsenosti , či sa do toho oplatí investovať.
Odpovedať
@supiiik nepouzivas ochranu proti legionele? spirala sa spusta nad 55 stupnov, niekde pises, ze ohrievas na 60. Spirala sa zapina takto denne.
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik to nema vymenik vnutri ale ohrieva nadobu z von ? ehm...
Odpovedať
@peto99 Zohrievam vodu na 60°C a mam GREEN rezim, vtedy ide iba kompresor, za poslednych 9 mesiacov nebola spirala pustena, kompresor zvladne myslim 62°C. Ochranu pri takych teplotach nie je treba, legionella myslim zacina kapat od 45°C vyssie. @majkoj Presne tak, kuk foto
Odpovedať
@supiiik mozno mam chybne info, ale green rezim dokaze nahriat iba 55 stupnov. Tych 60 na legionelu staci, ale bez spiraly to bojler nezvladne. preco potrebujes 60?
Odpovedať
@peto99 Od vyroby je nastaveny limit 55°C pre kompresor ale v servisnom menu sa da tento limit posunut na 62°C. 60°C potrebujem preto, lebo ako 4 clenna rodina (zatial s malymi detmi) som narazil na kapacitne limity 110l bojlera. Ak sa pokazi, tak zvazujem 200l zasobnik. Predpokladal som, ze ako prva odide nadrz a chladiaci okruh este vyuzijem v inom vacsom bojleri, ale po vcerajsku zacinam tusit, ze ta nadrz ma mozno aj prezije :-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@supiiik pozrel som zhora, takisto mi koroduje a dokonca aj tecie vyparnik. Kde najdem navod do servisneho menu? Bojler som restartoval, zapol sa a dalej ohrieva vodu, ale po 2 dnoch znova vypisal poruchu H2. Neviem sa dopatrat, co s tym. Vdaka za info.
Odpovedať
@peto99 H2 znamena "Circuit in low pressure or fan fault", Riesenie: "Turn off the appliance. Check that the fan is not broken and that the evaporator is not obstructed. Check whether the hot gas valve functions properly and replace it if necessary. Check or replace the evaporator sensor." Cize bud je niecim upchaty vyparnik a teda cez neho nemoze prudit vzduch, ale to by vyhodilo tu chybu relativne rychlo, nie po 2 dnoch. Alebo mas pokazeny ventilator, alebo TEV, alebo teplotny senzor, alebo poskodeny vyparnik pripadne ti niekde fuci chladivo. Skus pozriet, ci ho nemas upchaty prachom, alebo mozno zamrznuty. Mas nasavanie z interieru, alebo exterieru? Ako to myslis, ze tecie vyparnik? To, ze na nom kondenzuje voda je normalne. Alebo sa na nom objavili mastne stopy ako po oleji?
Odpovedať
@supiiik pod vyparnikom je trochu vody, a skrutky tam koroduju. Mozno je to normalne, mastne flaky nie su. Trocha prachu tam je, ale dost malo na upchatie funkcie. Nasavam z interieru, nezamrzol urcite. Boljer fungoval 2 dni po restarte normalne. Teraz naskocil znova a ohrieva.
Odpovedať
@supiiik ventilatory funguju normalne. Korozia ma serie, nemusel hrdzaviet tak skoro.
Odpovedať
@peto99 Mne minuly rok tiez vyhodilo chybu, myslim, ze to bolo tiez H2. Bolo to v case, ked som pouzival bojler na susenie poteru a teda bol pripojeny na podlahovku a pusteny stale. Na vstup som dal filter, aby sa nezanasal vyparnik prachom. Stalo sa to, ze filter sa zaniesol prachom, prietok vzduchu bol maly a tak zacal vyparnik podchladzovat a vytvarat lad na lamelach, cim sa prietok este viac znizil a este viac mrzol. Kedze som nasaval interierovy vzduch a jeho teplota bola relativne vysoka, tak nezareagovala protimrazova ochrana, ktoru by mal tento bojler mat a jednoducho zamrzol a vyhodilo tuto chybu. Tebe mozno tiez zamrzol, ale medzicasom, ako si nasiel chybove hlasenie ubehol nejaky cas a stihol sa rozmrazit, preto si si lad nevsimol. Kedze mas nasavanie zvonku, moze sa stat, ze pri vysokej vonkajsej vlhkosti a relativne teplom pocasi zacne mrznut, ale teplota je natolko vysoka, ze odmrazovanie je mimo cinnost. Ta voda pod vyparnikom je normalna a prirodzena. To mas ako klimu, tiez ma odvod kondenzu na strane vyparnika.
Odpovedať
@peto99 Co som si vsimol, tak koroduju len tie bocne nosne plechy, vyparnik je z hlinika a potrubie je medene. Cize keby aj skoroduje na prach, tak vyparnik by mal ostat stat. Na funkciu bojlera by ta korozia nemala mat vplyv. Ale uznavam, ze tie 2 plechy mohli dat z niecoho nehrdzavejuceho :-D
Odpovedať
@supiiik mne koroduje prava strana plechu po vyparnikom. Kondenz sa robi na rurkach a mal by odtekat. Nasavanie je zvnutra, zamrznut nemal ako.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@peto99 Skus este pozriet teplotu na vyfuku. Mne fuka asi o 20°C menej ako nasava. Ak je tento rozdiel vacsi, tak je problem s prietokom vzduchu.
Odpovedať
@supiiik odtah mam napojeny, musel by som odpojit, zmerat ho neviem, da sa najst niekde v menu?
Odpovedať
Profilova fotka
Legionella - doporucuje sa 70C na najvzdialenejsej (najchladnejsej) casti vytok.armatury -vid STN EN 806-2. Metoda dezinfekcie tepelnym razom (existuje SK vyraz??) vsak v EU nie je zjednotena, napr. holandania maju toto: Teplota vody: 60°C, doba dezinfekce: 20 min Teplota vody: 65°C, doba dezinfekce: 10 min Teplota vody: 70°C, doba dezinfekce: 5 min Oblast teplot 45C je pre legionellu uplne idealne. Problemom nie je ju vypit, problem je ju pri sprchovani vdychnut...
Odpovedať
@peto99 Da, je to hodnota "T EVAP"
Odpovedať
@mgx Pocul si uz o pripade, ze by zdravy clovek zomrel na otravu legionellou?
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik pomerne aktualny pripad http://zlin.idnes.cz/nakaza-legionell...
Odpovedať
@majkoj Ten hotel mal 1500 nasobne dlhodobo prekroceny povoleny pocet legionelly vo vode. V tom hotely sa muselo prestriedat stovky ludi. Zomrel jeden clovek a jeden mal zdravotne problemy a ktovie ako na tom boli zdravotne pred tym. Nehovorim, ze legionella nie je problem, ale netreba z toho robit strasiaka. 45°C voda v bojleri hned neznamena smrt pre pouzivatelov takejto TUV. Pri teplote 45-50°C sice preziva, ale nemnozi sa. https://en.wikipedia.org/wiki/Legione...
Odpovedať
@supiiik nasiel som, teraz neohrieva je tam 18, kolko ma byt hodnota v poriadku?
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik - predstav si, bezne sa to vyskytuje. ak neveris, zavolaj si na NUTPCH Vysne Hagy (vacsinou terminalne pracovisko) a pytaj si OAIM - MUDr. Milovu, ktora ti rada vysvetli ze vobec nejde o "kniznu" nemoc. Posledna potvrdena smrt v Brne myslim 7.7 tohto roku :). Mne osobne je uplne jedno, ze ako laik to podcenujes a kludne maj nastavene max na 45c. Ak mas neustalu spotrebu teplej vody, nemusi sa ti nikdy nic stat. Ale best-practice to urcite nie je a nejaka forma ochrany, ci uz chemicka, striebrom alebo tepl.sokom je doporucena. Ja z legionelly strasiaka nerobim, len tvrdim, ze 1x za tyzden priehratie vody na 70C nikoho nezabije :). Rovnaky pripad je otrava CO, CO2, alarm stoji par eur, ale ludia su skratka ludia, radsej si kupia cigy...
Odpovedať
Profilova fotka
dalsia vec, ze 45c voda v boljeri znamena, ze dalej blizsie k vytoku ma menej, kludne okolo 40C. Staci jedna slepa vetva (alebo menej pouzivana, kde voda stoji) a liahen legionelly je na svete.
Odpovedať
@supiiik teraz ho mam T EVAP je minus 11, T AIR je 24. Vyparnik vyzera cisto, ale mal sa vraj po roku vycistit. Ako?
Odpovedať
@mgx Ja mam momentalne nastavenu teplotu 62°C, ale minimum, kam by som isiel je asi 50°C. To ze nastavis dajme tomu aj 80°C este neznamena, ze v slepych vetvach ti to legionellu znici... @peto99 tych -11°C je jednoznacne malo. Ja som pozeral pred chvilou a mal som tam +6°C. Skus ho vyfukat nejakym kompresorom, alebo niecim podobnym. Este by som vyskusal uplne odpojit nasavacie a vyfukove potrubie, ci tam nie je upchate, alebo nie su v nom vysoke tlakove straty a tie nesposobuju nizky prietok. Mas vyfuk vyvedeny do exterieru, alebo ti fuka do interieru? Tie medene slucky na boku vymennika su zaprasne, alebo je na nich srien?
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik , jasne, 100% istotu nemas, len ked das 80C tak pravdepodobnost ze aj v bocnej vetve je na konci 55-60C je radovo vyssia, ako ked mas v bojleri 45C, vtedy je ta pravdepodobnost limitujuca k 0. Samotna bakteria legionelly je viac menej nic, kym nemas dieta alebo osobu s oslabenou imunitou. Symptomy su uplne nespecificke a pri nasom zdravotnictve to radsej nemat :).
Odpovedať
Profilova fotka
Pri tych fotkach zacinam chapat tu cenu ;-)
Odpovedať
@supiiik na trubkach bola namraza. Vyparnik som pred chvilou posuchal trocha makkou zubnou kefkou a uz ukazuje T EVAP +7 :-) . Ani namraza sa uz nerobi. Naozaj toto stacilo???
Odpovedať
@majkoj lacna Cina, ale ved to dobre vieme :-S
Odpovedať
@peto99 Poriadne to vicisti, lebo sa to zopakuje a ak mas moznost, tak daj na vstup filter. Je jednoduchsie vymenit filter (alebo vyprasit) ako cistit vyparnik @majkoj Kompresor Toshiba, na 4-cestnom ventile cinske nalepky a ani ten TEV nevizera doverihodne (aspon je tam TEV a nie kapilara), filterdehydrator hore nohami, ale co by sme chceli za tie peniaze :-D Ale zase, aby som len nehanil, tak ma 2 ochrany proti korozii, mnozstvo teplotnych cidiel koly ochrane a minimalnu hlucnost. @mgx Pokial by islo o mna a chcel by som mat 100% istotu, tak do potrubia davkujem oxid chloricity, ale kedze mam rozvody z PPR tak to nejde. Vodu hrejem na 62°C a o legionellu sa nestaram.
Odpovedať
@supiiik odisiel ventilator, s tym si sam neporadim. Vyparnik je asi v poriadku. Da sa v menu zapojit priamo na spiralu? Ako kontaktovat servis?
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?