Tepelné čerpadlo Ariston Nuos Evo 110

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň. Má niekto z vás takýto ohrievač vody? Mame dom len na tuhé palivo tak uvažujem nad letnou alternatívou ohrevom vody. Ďakujem za rady a skúsenosti , či sa do toho oplatí investovať.
Odpovedať
@peto99 Vcera ventilator fungoval a dnes uz nie? Priamo na spiralu asi nie, ale pri chybe H2 by malo odpojit kompresor a spirala by mala ist dalej, skus to na programe boost. Servis neviem, ale daj vediet, ked sa ti to podari doriesit, sam som zvedavy, kto tieto servisy riesi, asi by som isiel cez predajcu.
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik @majkoj - cele je to Merloni group, co by ste cakali... V podstate to je zazrak, ze to vobec funguje a prezije zarucnu dobu. Ono kvalitu spoznas az vtedy, ked das dole prvy dekel a vidis, ci to skladali opice alebo niekto, kto chce aby box slapal bez toho, aby sme si ich DIY opravovali :).
Odpovedať
@mgx ja som zazraky necakal, ariston je moj jediny spotrebic s pochybnou povestou, kupil som ho s vedomim rizika poruch. Dufam, ze vymena alebo oprava ventilatora nebude draha. Obcas treba vyskusat aj lacnu Cinu, niekolkonasobne predrazena konkurencia v tomto segmente k tomu nuti. Aj cinske mobily boli na smiech, kde su teraz? Mimochodom, umyvacka Bosch sa mi pokazila do dvoch rokov, uz ide dalsich 8 bez poruchy.
Odpovedať
Profilova fotka
@peto99 - ja cinu nepodcenujem, hrob si v podstate vykopali EU vyrobcovia, ked v honbe za ziskom presunuli vyrobu do PRC a v podstate si vychovali konkurenciu. Teraz uz len nakupuju cinske komponenty a skladaju to alebo si nechaju skladat. Vymena/oprava ventilatora je easy vec, v podstate sa to skor vymiena ako opravuje, pretoze tie ventilatory su smejdy :). Skus si pozriet vyrobne cislo, napatie a mozno sa da kupit aj nejaky lepsi ventilatorik, ktory neodide zasa za 2 roky.
Odpovedať
Profilova fotka
@peto99 ak odisiel len ventilator a nie regulator, to skor vymenis sam, ako sa dopatras na SK k servisakovi aristonu ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@mgx nie zeby honba za ziskom nebola tiez pricinou, ale tou podstatnou sme my spotrebitelia, ktori nutne potrebuju mat vsetko lacnejsie. Velakrat vyrobca inu moznost ani nema.
Odpovedať
@majkoj mozes mi prosim vysvetlit, co je NTC snimac? Vraj ten nefunguje, kontakt na technika uz mam...
Odpovedať
Profilova fotka
@peto99 je to rezistor, ktory meni svoju hodnotu podla teploty, v podstate teplotne cidlo.
Odpovedať
@majkoj servisak tu bude zajtra, ani to nebolelo. Ale vraj este taky bojler nevidel. Musim navrhnut, aby sa vyrabala bojlerochladnicka, usetrilo by sa miesto v dome, a opravil by to chladnickar :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@peto99 ved to, ze nevidel , ale mozno budes mat stastie :). Toto by si ale spravil v pohode aj sam, keby si vedel co tam je za NTC.
Odpovedať
@peto99 To nebude chybne NTC. vyparnik si mal zamrznuty a NTC ukazoval -11°C, co by malo byt vporiadku. Vyparnik zamrzol preto, lebo nebol prietok vzduchu. keby bolo NTC vadne a ventilator by fukal, tak by dajme tomu ukazal nespravne, ze tam mas -11°C namiesto dajme tomu +5°C, ale na vyparniku by nebol lad! Servisak bude obycajny vodar, ktory vie vymenit spiralu, alebo pripojit srobenie. Na toto budes potrebovat chladiara, alebo elektrikara... Ved daj vediet, ako si dopadol.
Odpovedať
@supiiik @mgx @majkoj prva navsteva servisneho technika. Ventilator nefunguje, ale technik menil NTC cidlo vyparnika, bez uspechu. Hlavny technik navrhol vymenit celu dosku elektroniky. Vraj ak to nepomoze, potom budu menit ventilator. Elektroniku zoberu nazad, ale robotu budem musiet zaplatit. Nie ze by som nemal na novu elektroniku, ale neviem, preco najprv nevymenit ventilator. Tepelne cerpadlo funguje, ale po par minutach namrzne vyparnik, lebo nema prietok tepleho vzduchu. To akoze vadne cidlo odstavi TC, a bojler ohrieva veselo na spiralu. Je mozne, ze to naozaj bude elektronika? Ale nejako to nejde do hlavy, ze vsetko ostatne funguje :-| Raz darmo, talianska a francuzska elektronika su bez konkurencie.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@peto99 preco by si mal platit robotu, nemas to v zaruke ?
Odpovedať
@majkoj nie
Odpovedať
Technik bol slusny, navstevu som neplatil. Slubil poslat kod ventilatora, mam ho skusit vymenit sam.
Odpovedať
@peto99 Moze byt chyba aj na doske (vadne rele, ovladanie rele,...), ale na 99% to bude prave ten ventilator. Este ma napadlo, skus v menu zmenit rychlost otacok, myslim ze nieco ako SILENT rezim. Vtedy znizi otacky. Pri troche stastia ma ten ventilator 2 vinutia koly 2 rychlostiam a na to druhe vinutie mozno pojde. Mozes sa ich prosimta opytat, co stoji kompresor (keby nahodou odisiel), vdaka.
Odpovedať
Profilova fotka
@peto99 holt, Merloni group :). Vymen si ventilator a az ked to nepojde tak podumaj co dalej. Servisak je zjavne menic, nie diagnostik ... Skus odfotit ventilator (hlavne napatie, typ), skusim ti pozriet v spare-partoch ci na ebay.
Odpovedať
@peto99 Ako si dopadol? Mas to opravene?
Odpovedať
@supiiik budem menit zakladnu dosku, vraj sa ventilatory nekazia vobec. Zatial veselo ohrieva na spirale. Doska stoji 100, plus robota a doprava. Zaruka neplati, kupoval som v Madarsku. So zarukou by bol stal bojler nie 600, ale min 900 az 1000. V umyvacke pred 8 rokmi odisiel programator, otvtedy umyva az do uplneho rozpadnutia...
Odpovedať
@peto99 Ak to bude skutocne doskou, tak ju vyber a zanes nejakemu opravarovi elektroniky. Za 10Eur ti tam vymeni rele, alebo nejaky zhoreny rezistor a fungujes dalej, ale ja si aj tak myslim, ze je to ventilatorom. Skusal si zmenit rychlost toho ventilatora, ci sa na nizsej rychlosti nerozbehne? Pozeram, by to uz bola druha vada dosky (predtym uz niekomu tu na fore odisla). Moja zatial funguje, ale niektore veci, co sa tyka regulacie mi na tom bojleri nevyhovuju. Rozmyslam, ze budem robit vlastnu regulaciu niekedy v lete a nasledne mi bude navyse jedna funkcna zakladova doska. Mozno bude na predaj, ak by sa tak stalo, tak sa ozvem :) BTW, tie bojlere idu momentalne okolo 850Eur. Ja som ho kupil za 750Eur so zarukou (este 9 mesiacov v zaruke a zatial bez zavady).
Odpovedať
@peto99 Teraz som si vsimol v manuale, ze ide o DC motor, takze zmena rychlosti asi nepomoze, ale v suvislosti s tym ma napadla este jedna vec. Mozno ti nepomoze ani vymena dosky a ani vymena ventilatora, pretoze ten bojler ma este jednu dosku v hornej casti odkial vedu kable do ventilatora, kompresora a 4 cestneho ventilu. Vykasli sa na vymenu dosky a zavolaj elektro opravara (nie takeho, ci ti tahal elektriku a zapajal rozvodnicu, ale taky, ktory otvori TV, pomera, vymeni suciasku a fungujes dalsich 5 rokov) nech zisti, kde je problem.
Odpovedať
Profilova fotka
@peto99 zmeral ten truhlik aspon napatie na tom ventilatore ? Lebo ak tam je a netoci sa, je to ventilatorom. Na zakladnu diagnostiku fakt netreba doktorat, neviem ci su taki lenivi, alebo naozaj blbi :(
Odpovedať
@supiiik @majkoj dakujem za rady, vymenu dosky som predbezne odvolal. Mam dojem, ze je to o peniazoch. Vyrobok v zaruke je dobry biznis, preto vymenia najprv tu dobru polovicu suciastok :-D . Lenze moj bojler nie je v zaruke. Divim sa, ako sa mohol tak seknut s NTC cidlom. Potom odisiel bez toho, aby vobec vybral merak. Budem to musiet rozobrat sam. Zmena otacok nepomohla. Co nemam robit, aby som neodstavil ohrev TUV?
Odpovedať
@peto99 Doska stoji 100, plus robota a doprava. Že sa na to nevykašleš. Elektrický bojler 80l stojí do 160 EUR. Nastavíš teplotu a ide, nemusíš nič riešiť a aj zabudneš že máš nejaký ohrievač vody. V dnešnej dobe lacnej elektriny, vodu aj tak viacerí tu ohrievajú na menej ako 60-65 C, takže tá ročná prevádzka je aj tak lacná. A ak budeš ohrievať na menej ako 60C, tak sa nemusíš báť ani vodného kameňa. Hento čo máš by muselo bez investície bežať 10 rokov a až vtedy by si mohol začať hovoriť že to začína šetriť oproti elektrickému bojleru.
Odpovedať
Profilova fotka
@peto99 zavolaj znameho co ma merak a zmerajte ci ide do ventilatora nejake napatie. Tym nic neodstavis.
Odpovedať
@stastnyjim chcel som byt progresivny v novych technologiach, a na naozajstne TC nemam peniaze. Novy bojler zatial netreba, TUV ohrieva spirala, nefunguje iba lacny ohrev pomocou TC. Vyhoda tohto je ochladzovanie v lete, potom treba menej pouzivat klimu.
Odpovedať
@peto99 v tom ti rozumiem. len potom je to o výrobcoch a výrobkoch, ktoré používajú nové technológie, či sa vôbec vyrovnajú spoľahlivosťou a životnosť konvenčným výrobkov, ktoré sú už desiatky rokov odskúšané. A v konečnom dôsledku ťa využívanie novej technológie stojí viac prostriedkov a tvojho času ako konvenčnej technológie.
Odpovedať
@stastnyjim obcas je vzrusujuce vyskusat nove technologie, napriek riziku. Vedel som o mizernej kvalite aristonu, riskol som to, inak mam v dome iba siemens.
Odpovedať
@peto99 Prave som mal otvorenu vrchnu cast bojlera. Je tam taka siva plastova skatulka. Pozri si, ktory kabel ide k ventilatoru. Je to 4-zilovy kabel. Myslim, ze tie farby boli modra, hneda, biela a zlta. Tie prve 2 su napajanie 230V (su malinko hrubsie) a druhe 2 signal. Skus ten konektor odpojit a pri zapnutom bojleri pozri, ci ma stavu. POZOR, je tam 230V!!! Netusim, aku logiku ovladania pouziva ten ventilator, takze neviem, ako zmerat tie signalove kontakty, tak ale minimalne mozes pozriet, ci ide do ventilatora stava. Ak mas multimeter, tak mozes pripadne odmerat aj zvysne 2 vodice, zrejme by tam malo byt nejake DC napetie, len neviem ake. Este taka poznamka, pred tym ako budes chciet nieco odmerat, tak vypni a zapni bojler, aby nevyhadzovalo chybu, je mozne, ze pri nej vypne kompresor a aj ventilator, takze by si aj tak nic nenameral.
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik - je to bezne zapojenie na ventilator s 4 vodicom. V podstate asi to iste ako pri PC FAN-e, len ventilator je na 220V. Ak pozries nejaky napis, da sa mrknut tech.spec toho ventilatora. GND a VCC (12v alebo 230V) je jasne, dalsie signaly su PWM a TACH. otacky ventilatora riadis PWM s zakl.frekvenciou obvykle 25kHz, logicke urovne su 0-5V (treba pozriet tech.spec - mozu byt ine...). Z Tach dostavas 2x za otacku signal (cim vies merat otacky). Hocijaky priemerne zrucny elektrotechnik ti to vie rozbehat. S beznym multimetrom na PWM a TACH zial nenameras asi nic. Zaklad je pozriet typ/vyrobne cislo ventilatora a potom sa da dumat dalej.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?