Mravce v trávniku a na stromoch: Ako sa ich účinne zbaviť?

  • 07.08.2023

Mravce sú skutočne pozoruhodným hmyzom. Vedeli ste, že patria medzi najstaršie živočíchy na Zemi? Odborníci odhadujú, že prvé jedince sa pohybovali po našej planéte už pred viac ako 130 miliónmi rokov. Podarilo sa im prežiť apokalypsu, ktorá vyhubila dinosaurov a dodnes žijú aj v mimoriadne nehostinných častiach sveta. Ich odolnosť a inteligencia však veľakrát robí vrásky na čele záhradkárom.

Ak sa mravce premnožili aj vo vašej záhrade a začínajú vám znepríjemňovať život, mali by ste čo najskôr zakročiť. Poradíme vám, ako sa ich zbaviť rýchlo a jednoducho.

Mravce v záhrade v trávniku a na stromoch
Zdroj: iStock

Ako mravce poškodzujú záhradu?

Niektorí záhradkári nevnímajú mravce ako škodcov. Mravce totiž dokážu aj pomáhať. Tým, že lozia po rastlinách, slúžia ako opeľovači. Okrem toho konzumujú vajíčka niektorých škodcov a keďže si do zeme vŕtajú diery, pomáhajú prekypriť pôdu. Vďaka tomu môžu prispieť k lepšej úrode.

Bohužiaľ, tieto schopnosti mravcov dokáže oceniť len málokto. Keď sa raz udomácnia v záhrade, zvyčajne prinesú so sebou aj niekoľko problémov.

Rýchlejšie množenie vošiek

Predpokladáme, že žiadnemu záhradkárovi nemusíme špeciálne predstavovať vošky. Tento drobný hmyz cicia šťavy rastlín, čím spôsobuje ich poškodenie a veľakrát aj úhyn. Zapríčiňuje kučeravosť listov a svojimi slinami prenáša vírusy, ktoré vedia zničiť celú úrodu.

Záhradkári majú vošky „v zuboch“, no mravce ich doslova milujú. Produkujú totiž sladké výlučky označované ako medovica, ktoré sú pre mravce perfektným zdrojom potravy. A keďže mravce sú veľmi inteligentné, robia všetko pre to, aby sa voškám darilo a produkovali im viac sladkej šťavy.

Vedeli ste, že mravce v záhrade roznášajú vošky z rastliny na rastlinu, aby mali vždy dostatok výživy? V dôsledku toho sa rýchlo premnožujú a dokážu zlikvidovať veľkú časť úrody.

Ako mravce poškodzujú záhradu?
Zdroj: iStock

Obhrýzanie rastlín

Mravce poškodzujú rastliny aj priamo – tým, že obhrýzajú listy alebo plody. V obľube majú napríklad sladké dozreté jahody. Ak sa vo vašej záhrade premnožia, veľkú časť úrody zničia skôr, ako ju stihnete obrať.

Nehovoriac o tom, že mravce v záhrade vedia byť poriadne otravné. Neustále po vás lozia a keď sa dostanete do blízkosti ich mraveniska alebo k zdroju potravy, bývajú celkom agresívne. Pohryznutie mravcom síce nepredstavuje žiadne riziko, no je nepríjemné.

Tipy, ako sa zbaviť mravcov v trávniku

Existuje veľa rôznych chemických postrekov, ktoré odpudzujú mravce. S týmto otravným hmyzom sa však dá účinne bojovať aj čisto prírodnou cestou, bez chémie. Osvedčeným trikom je napríklad vysadenie mäty. Mravce jednoducho neznášajú jej vôňu. Podobné účinky má aj škorica. Stačí ju nasypať do blízkosti záhonov alebo na miesta, z ktorých potrebujete vyhnať mravce.

Zaujímavosť: Mravce sa vracajú do vašej záhrady vďaka tomu, že si nechávajú na zemi feromónové stopy. Tieto stopy im viete prerušiť, keď nakreslíte kriedou hrubú čiaru cez ich cestičku. Na vašej záhrade sa tak už nebudú vedieť dobre orientovať. Tento trik však dlhodobo nefunguje. Keď mravcom zahradíte jednu cestu, skôr či neskôr si nájdu inú.

Tipy, ako sa zbaviť mravcov v trávniku
Zdroj: iStock

Pasca na mravce v záhrade

Ak odpudzovanie mravcov vo vašej záhrade dobre nefunguje, vyskúšajte si vyrobiť účinnú pascu. Jednu šálku cukru zmiešajte s lyžičkou bóraxu a zmes zalejte polovicou šálky horúcej vody. Táto sladká zmes rýchlo priláka mravce z celého okolia. Následne ju zjedia a otrávia sa.

Praktický tip: Pre dosiahnutie najlepších účinkov umiestnite pascu čo najbližšie k mravenisku.  

Vyhubenie mravcov na záhrade

V prípade, že sa chcete mravcov zbaviť čo najrýchlejšie a nevadia vám tak trochu drastické metódy, vyskúšajte tento jednoduchý spôsob likvidácie. Motykou rozkopte mravenisko a zalejte ho aspoň litrom vriacej vody. Zneškodníte tým väčšinu mravcov a samotnú kráľovnú, ktorá kladie vajíčka. S veľkou pravdepodobnosťou tak vyhubíte celú kolóniu a od mravcov na záhrade budete mať dlho pokoj.

Mnohí záhradkári odporúčajú použiť na likvidáciu mravcov roztok sódy bikarbóny. 500 gramov sódy zalejte 10 litrami vody a poriadne premiešajte. Touto zmesou stačí následne poliať mraveniská vo vašej záhrade.

Čo zaberá na mravce na stromoch?
Zdroj: iStock

Čo zaberá na mravce na stromoch?

Mravce spôsobujú veľké škody nielen na menších rastlinách, ale aj na stromoch. Roznášajú na ne vošky a priamo napádajú listy či plody. Aby ste im v tejto aktivite zabránili, najlepším riešením je použiť špeciálne lepiace pasce na kmeň. Každý mravec, ktorý sa bude snažiť vyliezť po strome, sa prilepí na pasci a nebude schopný pokračovať ďalej.

Lepiace pasce na mravce kúpite napríklad v záhradkárskych potrebách. Vyrobiť si ich ale môžete aj svojpomocne – z kvalitnej obojstrannej lepiacej pásky.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor: Dominik Parajka

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku