Larvy tipule v trávniku: Takto sa ich zbavíte!

  • 23.05.2023

Larvy tipule, známej aj ako pakomár, dokážu narobiť veľké nepríjemnosti v záhrade. Tieto červy sa živia koreňmi trávy a môžu spôsobiť poškodenie, žltnutie a odumieranie trávnika. V článku vám predstavíme niekoľko účinných spôsobov, ako sa zbaviť lariev tipule a obnoviť váš trávnik.

larvy tipule v tráve
Zdroj foto: iStock

Tipuľa bahenná (Tipula paludosa) a tipuľa kapustová (Tipula oleracea) sú veľké dvojkrídlovce s dlhými nohami. Pripomínajú komáre. Ich larvy spôsobujú škody na rastlinách nad zemou aj pod ňou. Najčastejšie sa vyskytujú vo vlhkých pôdach s vysokým obsahom organických látok.

Na začiatku sa larvy živia klíčiacimi semenami, neskôr prechádzajú na jemné i hrubšie korene. V noci poškodzujú nadzemné časti mladých rastlín a klíčky. Vo výsadbách zeleniny môžu vytvoriť úplne prázdne miesta. Najviac im chutia kapustové plodiny, pór, zeler, strukoviny, koreňová zelenina a obilniny. Niektoré larvy dokážu poškodiť korene aj počas zimy. Pokiaľ objavíte žlté škvrny na trávniku, zbystrite pozornosť.

Prečítajte si rady od členov nášho Fóra a zapojte sa do diskusie:

Larvy tipule (pakomára) v tráve
Ako sa zbaviť molí v domácnosti

Prečítajte si tiež:

Ako sa zbaviť molí v domácnosti

Tipuľa bahenná a tipuľa kapustová

Tipule bahenné (Tipula paludosa) sa zakukľujú v júli a auguste. Následne vyletujú počas augusta a septembra a kladú vajíčka do pôdy. Naklásť ich dokážu až 300. Po 2 – 3 týždňoch sa liahnu larvy, ktoré po vyliahnutí intenzívne žerú. Prezimujú v pôde. Tento typ tipule má len jednu generáciu za rok.

Dospelé jedince tipule kapustovej (Tipula oleracea) lietajú od apríla do júna a neskôr aj od augusta do októbra. Počas leta samičky kladú vajíčka na nízke rastliny a priamo na zem. Larvy tipule kapustovej sa vyskytujú od mája do júla a následne od augusta do apríla. Najväčšie škody zvyčajne napáchajú s príchodom jari, medzi aprílom a májom. Larvy tipule v trávniku lákajú napríklad škorce či drozdy, ktoré svojim ďobaním poškodia trávnik ešte viac.

Správne zavlažovanie trávnika

Jedným zo spôsobov, ako sa vyhnúť problémom s larvami tipule, je udržiavať trávnik dostatočne zavlažovaný. Tipule síce uprednostňujú kladenie vajíčok do vlhkej pôdy, no larvy naopak nemajú v obľube suché a slabo zavlažované prostredie. Ak zlepšíte odvodnenie vášho trávnika, môžete odstrašiť dospelé samičky od kladenia.

Pravidelné a dôsledné zavlažovanie zase môže znížiť populáciu lariev tým, že vytvára nepríjemné prostredie pre ich rast. Je preto dôležité nájsť si ten správny systém a prispôsobiť ho fázam vývoja tipule.

Prevzdušňovanie trávnika

Dobrým opatrením je aj prevzdušnenie trávnika. Týmto spôsobom odstránite vrstvu trávnika, kde sa larvy zvyčajne nachádzajú. Po odstránení tejto vrstvy môžete aplikovať preventívne prostriedky, ktoré znemožnia ďalší vývoj lariev.

Tip od Modrej strechy:

Prvý „útok“ by ste mali zahájiť na jar, najmä ak na trávniku objavíte prvé známky poškodenia. Väčšinou však nie je efektívne aplikovať prostriedky na už dospelé jedince, pretože dospelé tipule nemajú tendenciu požierať rastliny. Skutočné škody spôsobujú larvy tipúľ.
prevzdušňovanie a zavlažovanie trávnika
Zdroj foto: iStock

Poznáte nematódy?

Nematódy sú mikroskopické hlísty, ktoré sa živia larvami hmyzu, vrátane lariev tipule. Môžete ich zakúpiť v rôznych formách a aplikovať ich na postihnuté miesta v trávniku.

Vyskúšajte biologické prípravky a postrek na tipule

Na trhu existujú viaceré biologické prípravky, ktoré môžu pomôcť pri eliminácii lariev tipule. Obsahujú prírodné zložky, ktoré pôsobia na larvy tipule bez ohrozenia ostatných živočíchov alebo životného prostredia. Je však dôležité dodržiavať pokyny na obale prípravku a aplikovať ho správne.

mospilan postrek na larvy tipule v trávniku
Zdroj foto: iStock

Konzultácia s odborníkom

Ak sa vám nedarí účinne zvládnuť problém s larvami tipule, odporúčame konzultáciu s odborníkom na trávnaté plochy.

Zbaviť sa lariev tipule v trávniku môže byť náročné, ale nie nemožné. Správnym zavlažovaním, prevzdušňovaním, použitím nematódov, biologickými prípravkami či prípadnou konzultáciou s odborníkom budete mať väčšiu šancu na úspešné odstránenie lariev a obnovenie trávnika. Nezabúdajte, že trpezlivosť a pravidelná starostlivosť o trávnik sú kľúčom pre jeho dlhodobé zdravie a krásu.

P.S. – Vedeli ste, že originálne interiérové inšpirácie, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor článku: Michaela z Modrej strechy

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku