Originálne jesenné dekorácie z tekvice

  • 27.10.2022

Svojou farbou je tekvica priam predurčená na rôzne jesenné dekorácie. Do jesenných aranžmánov ju môžete použiť nielen v živej podobe. Môže vám byť skvelou inšpiráciou pre výrobu tekvicových dekorácií z iných materiálov. Inšpirujte sa našimi tipmi, nech váš domov zútulnia jesenné dekorácie z tekvice.  

jesenný tekvicový aranžmán s kvetmi
Zdroj: iStock

Váza z tekvice

Z jesennej vychádzky si prineste domov vetvičky jarabiny, šípky, zabudnuté makovice z poľa, ihličie, gaštany, šišky či farebné listy a použite ich na výrobu jesennej dekorácie. Použiť môžete aj sušené kvety, bylinky, ale aj umelé dekoratívne trsy trávy.

  • vrchnú časť tekvice odrežte a tekvicu vydlabte
  • do prázdnej tekvice vložte kus aranžovacej hmoty
  • postupne do nej napichujte vetvičky podľa vlastnej fantázie
  • gaštany, šišky alebo žalude prilepte taviacou pištoľou
  • vrchnú časť tekvice, ktorú ste odrezali, môžete použiť ako „čiapočku na dekoráciu

Takéto jesenné dekorácie z tekvice sa hodia na jedálenský stôl, alebo kdekoľvek inde ako interiérová i exteriérová dekorácia.

žena dekoruje jesenné plody do tekvice
Zdroj: iStock

Tip od Modrej strechy!

Aranžovaciu hmotu namočte len trochu, aby tekvica nezačala zvnútra plesnivieť. Jesenné tekvicové dekorácie vám tak vydržia o niečo dlhší čas.

mladá žena drží veľkú tekvicu, v ktorej sú kvety
Zdroj: iStock

Textilné tekvice

Máte doma zvyšky akejkoľvek látky či deravú kuchynskú utierku s jesenným motívom? Nevyhadzujte ich! Ušite si z nich originálne textilné tekvice alebo vankúše. Punc luxusu dodajú vášmu interiéru tekvice ušité zo zamatu alebo velúru. Na dozdobenie môžete použiť kúsky drevených konárikov, gombíky, brošne, špagáty, mašle, nášivky… Skrátka, prehľadajte doma zásuvky a zakomponujte do jesennej dekorácie znovuobjavené „poklady“. Trendovým kúskom, ktorý dodá šmrnc každej jesennej dekorácii, sú pletené alebo háčkované tekvice.

háčkované tekvice krémové
Zdroj: iStock
vankúše tekvice položené na posteli
Zdroj: iStock

Tekvicový veniec

Malé a pestrofarebné tekvičky rôznych tvarov sú tým pravým materiálom na výrobu venca na dvere, krb alebo na stôl. Ako podložka pre veniec vám môže poslúžiť hrubší kartón alebo polystyrénový kruh. Tekvice by nemali byť príliš veľké a ťažké, aby sa udržali lepidlom z tavnej pištole a aby si veniec držal svoj tvar. Prázdne medzery medzi tekvicami vyplňte rôznymi konárikmi alebo plodmi jesene. Pekný farebný kontrast vencu dodajú napríklad šípky a machovka.

tekvicový veniec na dverách
Zdroj: iStock

Maľované tekvice

Nechce sa vám vyrezávať tekvice? Nemusíte. Ozdobte si ich maľovaním. Nechajte naplno pracovať svoju fantáziu a kreativitu a urobte si z tekvíc svoje maliarske plátno. Použite akékoľvek farby, vzory a štýly. Dajte tekviciam folklórny, abstraktný či jesenný dekor. Namaľujte, alebo fixkou napíšte na tekvicu váš obľúbený citát, či slovo, ktoré vo vás evokuje jeseň. Rovnako aj tu platí, že nemusí ostať iba pri maľovaní. Takto vymaľovanú tekvicu môžete dozdobiť mašľami, gombíkmi alebo inými dekoračnými prvkami, ktoré sú dostupné v obchodoch s kreatívnymi potrebami.

žena maľuje tekvicu
Zdroj: iStock

Tekvice z papiera

Ak je vonku sychravé jesenné počasie a vy a vaše ratolesti nemáte program, urobte si spolu kreatívnu chvíľku a vyrobte si tekvice z papiera. Z farebného, bieleho alebo vopred vymaľovaného papiera nastrihajte ľubovoľne veľké a hrubé pásiky, ktoré trochu natočíte nožnicami. Z papiera vystrihnite dva malé kúsky v tvare štvorca. Každý pásik papiera potom prilepíte z oboch strán na oba kúsky papiera tak, aby ste napodobnili tvar tekvice. Postupne takto nalepíte všetky pásiky, až vám vznikne tekvica. Na vrch môžete tekviciam vyrobiť stonky a listy z papiera.

tekvice z papiera na stole
Zdroj: iStock

Kvetináč z tekvice

Tú pravú jesennú atmosféru dodá vášmu interiéru, ale hlavne záhrade kvetináč z tekvice. Sú dve možnosti, ako ho urobiť. Prvou je, že do vydlabanej tekvice nasypete zeminu a presadíte do nej záhon kvetov alebo iných jesenných rastlín.

Druhou možnosťou je, že do vydlabanej tekvice len preložíte kvety, ktoré ste kúpili v obyčajnom plastovom kvetináči. Praktickejšou sa však zdá byť práve druhá možnosť, nakoľko po sezóne plastový kvetináč s kvetmi jednoducho vyberiete. Pri prvej možnosti je potrebné kvety znova presadiť. Ale pokiaľ milujete prácu s pôdou, určite sa vám zapáči aj prvý tip.

kvetináč z tekvice
Zdroj: iStock

Stolovanie s tekvicami

Slávnostný obed s rodinou alebo priateľmi podčiarkne stolovanie, do ktorého zakomponujete aj dekorácie z tekvice. Doplňte ich svetielkami, sviečkami, farebnými listami stromov, slamienkami a typickými jesennými kvetmi – chryzantémami. Ak bude pri vašom stole viac hostí, urobte z menších tekvíc rozkošné menovky. Varili ste pre hostí obľúbenú hokkaido polievku? Myslite na detaily a servírujte ju priamo z vydlabaných hokkaido tekvíc.

jesenné stolovanie s tekvicami
Zdroj: iStock
stolovanie s tekvicami a svetielkami
Zdroj: iStock

Tip od Modrej strechy!

Skombinujte jednoduché dekorácie a živé alebo umelé tekvice vložte napríklad do domčeka, štvorca alebo ihlanu. Použiť môžete aj veľké sklenené vázy alebo malé okrúhle akvárium, ktoré už roky zíva prázdnotou.

tekvice v dekorácii
Zdroj: iStock

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku