Lacné a efektné DIY halloweenske dekorácie: Vyzdobte si s nami domácnosť

  • 25.10.2022

K jeseni počas posledných rokov neodmysliteľne patrí aj Halloween. Masky, dekorácie, strašidlá a tekvice k nám v priebehu rokov postupne prišli zo západu. Dnes sa však aj v našich končinách mnohí kreatívci v tomto období radi vyžívajú v tvorení. Ak aj vy patríte medzi nadšencov Halloweenu alebo máte doma ratolesti, ktoré chcete spoločným dekorovaním domácnosti potešiť či zabaviť, v tomto článku vám predstavíme niekoľko zaujímavých tipov na DIY halloweenske dekorácie.

DIY halloweenske dekorácie
Zdroj: Canva

Maľované tekvice vo fúriku

Ak bývate v dome a chcete si tematicky vyzdobiť exteriér, pričom nepatríte medzi fanúšikov strašidiel, máme pre vás zaujímavý, no zároveň veľmi decentný a lacný tip. Postačia vám k tomu tri nasledovné veci:

  • špecializované farby
  • tekvice
  • fúrik

Na tekvice farbami, ktoré sú určené na rôzne povrchy a vydržia v podmienkach exteriéru, namaľujte akékoľvek vzory, uložte tekvice do fúrika a umiestnite pred dom! Jednoduché, no pritom veľmi vkusné. Tekvice môžu byť v rôznych farbách a množstvách. Najviac viditeľné môžete pomiešať s obyčajnými, nepomaľovanými. Vhodné sú vzory rôznych listov, ale aj kvetov či abstraktných tvarov. Úplne postačia dve či tri farby, ktorými vytvoríte krásne a oku lahodiace vzory.

Odporúčame:

Hľadáte inšpirácie na dekorácie počas rôznych ročných období? Prezrite si fotoalbumy našich Strecháčov.
Maľované tekvice vo fúriku
Zdroj: Canva

Svietidlá na milión spôsobov

Halloween je aj o svetielkach. Každý si ako prvé pri tomto sviatku predstaví vyrezávané tekvice so sviečkami vo vnútri. Čo však v prípade, ak vám tekvice nestačia a túžite po ďalších svetelných dekoráciách, ktoré vhodne doplnia vaše tematické zdobenie?

  • Ak máte k dispozícii plechovky, úplne vám bude stačiť vŕtačka s tenším vrtákom. Plechovky nafarbite na čierno či oranžovo alebo pridajte aj rôzne vzory a vŕtačkou si urobte dierkovanie v tvaroch, ktoré si na ne vopred predkreslíte ceruzkou. Následne stačí do vnútra umiestniť sviečku a dekorácia je hotová. Ľahké a lacné! Navyše – svetlo sa cez dierky v plechovke bude efektne premietať na okolité prostredie.
  • Poháre od zaváranín stačí vymaľovať akrylovými farbami a nakresliť na ne čiernou fixkou tváre strašidiel či klasické „tekvicové“ úsmevy, vložiť dnu sviečku a ďalšie svetelné dekorácie sú na svete. Druhou možnosťou je naplniť pohár vatou, umiestniť doňho svietidlo na baterku a k tomu pomedzi vatu umelých čiernych pavúkov. Poháre zatvoríte viečkami, ktoré môžu byť namaľované na čierno a hotovo.
  • Sklenené fľaše majú síce úzke hrdlo, cez ktoré vám sviečka dovnútra pravdepodobne nevojde, stačiť vám v tomto prípade bude aj akákoľvek menšia svetelná reťaz, ktorú je možné umiestniť dnu. Fľaše dokreslite a nadekorujte podľa potreby a ďalšia svetielkujúca dekorácia môže skrášliť váš príbytok, pokojne aj v interiéri. Ak už máte iné svetelné dekorácie, ktoré ste maľovali, môžete popustiť uzdu svojej kreativity, fľaše zľahka obaliť napríklad obväzom, nakresliť alebo prilepiť na ne oči a máte hotovo. Na dozdobenie môžete použiť napríklad aj povraz.
  • Bandasky bývajú samy o sebe väčšinou práve biele, čo sa pre ďalšiu halloweensku svetelnú dekoráciu veľmi hodí. Postavte ich úchopom k stene a na prednú časť čiernou fixkou namaľujte tváre strašidlám. Dovnútra umiestnite svetelnú reťaz.
  • Plastové poháre viete veľmi efektívne využiť ak na ne nakreslíte fixkou oči a každý jeden pohár predierujete, aby mohol byť umiestnený k svetielku na svetelnej reťazi, ktorú používate napríklad na Vianoce pri zdobení stromčeka.
halloweenske girlandy
Zdroj: Canva

DIY halloweenske dekorácie z papiera a girlandy

Papier je veľmi dobrým pomocníkom pri jednoduchých halloweenskych dekoráciách. Nájdite si na internete vzory strihania pre rôzne girlandy či pavučiny a bude vám stačiť iba farebný papier a nožnice. Fantázii sa medze nekladú. Z papiera môžete vyrobiť takmer čokoľvek, dokonca i origami pavúky. Takéto DIY halloweenske dekorácie môžete následne lepiť na okná či dvere, ale aj zavesiť na stenu alebo voľne do priestoru.

Z papiera môžete napríklad povystrihovať vzory tekvíc, netopierov či lebiek a následne ich nalepiť na dlhé špajdle, ktoré potom popicháte trebárs do kvetináčov, ale i koláčikov na halloweenskej párty.

DIY halloweenske dekorácie z papiera
Zdroj: Canva

Veľmi jednoducho však vyrobíte z papierov väčších rozmerov (napríklad A3 formát) aj čarodejnícke čiapky, ktoré môžete použiť nielen v rámci kostýmu, ale aj dekorovania vašej domácnosti.

Nemusíte sa ale sústrediť výlučne na papier ako taký. Skúste využiť aj kartón či rolky od kuchynských utierok alebo toaletného papiera, z ktorých môžete vytvoriť mnoho zaujímavých dekorácií a postavičiek. Tým sa potešia hlavne tí najmenší, ktorí môžu zároveň aj pomôcť s ich výrobou.

Balóny

Väčšie biele balóny naplnené héliom budú veľmi efektným základom pre strašidlá. Ťažidlom ich šnúrky pripevnite o podlahu, nakreslite alebo nalepte čierne oči a ústa, preveste cez ne staré kusy záclon z ľahkého materiálu a strašidielka sú na svete! Pozor, táto dekorácia je pre citlivosť balónov na poveternostné podmienky či prítomnosť zvierat vhodná skôr do interiéru.

Balóny sú však celkovo veľmi použiteľnou dekoráciou pre interiérové halloweenske párty, keďže ich jednoduchým pokreslením môžete vytvoriť veľmi efektné tematické zdobenie. Navyše – stačia tri základné farby: biela, čierna a oranžová.

Poháre s výplňou

Na záver sa ešte vráťme späť k zaváraninovým pohárom, ktoré nemusia byť vhodné len pre svetelné dekorácie. Ak hľadáte čosi, čo bude pôsobiť aj trochu strašidelne, naplňte poháre prostriedkom na riad. Ak máte k dispozícii viac pohárov, zvoľte prostriedky rôznych farieb (žltá, modrá, zelená, atď). Do nich následne vložte umelé pavúky, hady, prípadne pingpongové loptičky, ktoré pokreslíte tak, aby vyzerali ako oči.

Pre tých, čo doma nemajú malé deti, určite vhodne poslúžia aj umelé ruky využívané v rámci halloweenskych kostýmov (pozor však na veľkosť pohárov, keďže pri takejto vnútornej „ozdobe“ pohára potrebujete siahnuť po väčšej veľkosti nádoby).

Veríme, že sme vás našimi tipmi inšpirovali. Tak šup do sveta strašidiel a tekvíc! 😉

P.S. – Vedeli ste, že Modrú strechu nájdete aj u našich susedov? Navštívte českú Modrú střechu a poraďte sa s ďalšími „strecháčmi“. 

Autorka článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: Canva

Diskusie na tému článku