Bývanie v retro štýle: Inšpirácie a nápady

 • 09.08.2022

Tak ako v móde, aj v bývaní sa neustále vraciame k tomu starému. Chceme dodať minulosti moderný nádych a dopriať si pár vintage prvkov. Nové štýly v kombinácii so starými materiálmi vytvárajú dokonalú súhru, v ktorej hlavnú úlohu hrá bývanie v retro štýle. Aj vy túžite vniesť do svojej domácnosti nový šmrnc vďaka retro prvkom?

Bývanie v retro štýle
Zdroj: iStock

Charakteristické črty retro štýlu:

 • návrat do obdobia 60., 70. a 80. rokov
 • sýte farby, pastelové odtiene, biela, výrazné kontrasty
 • geometrické a kvetinové vzory
 • nábytok s čistými tvarmi a líniami
 • materiály ako plast, preglejka, lamino, umakart či koženka
 • tapety a výrazné, často až gýčové doplnky
 • nadčasový dizajn a kvalitné prevedenie

Pohľad do minulosti

50. a 60. roky

Dôraz sa kládol na funkčnosť a tvar nábytku, pričom vzhľad išiel v istej miere do úzadia. Rovnako dôležitým bolo pohodlie, a to tak pri kreslách, ako aj stoloch. 60. roky výrazne poznačil vplyv hippie štýlu, preto sú pre toto obdobie typické sýte farby, kvetinové vzory, výrazné kontrasty a doplnky, ktoré by sme mohli nazvať až gýčovými. V kurze bolo batikovanie a grafika inšpirovaná pop-art štýlom.

obývačka v retro štýle
Zdroj: Canva
retro nábytok
Zdroj: iStock

70. roky v retro štýle

Typické boli svojou divokosťou, v čom sa opäť odráža prítomnosť pestrých farieb. Stále prevládali aj kvetinové vzory alebo celkovo vzory ako také. Tento štýl v sebe spája gýčovosť v kombinácii s eleganciou. Nadmerne sa používali textílie a veľmi populárne boli koberce, ktoré pokrývali väčšinu podlahy v miestnosti. Populárne boli lampy a rôzne svietidlá – veľké, kovové, plastové, s oblúkovými tvarmi.

Odporúčame:

Hľadáte tipy na interiérové dekorácie, prípadne chcete vidieť reálne fotografie retro bývania našich používateľov? Opýtajte sa v najväčšom diskusnom Fóre o bývaní na Slovensku.
retro interiérový dizajn
Zdroj: Canva
mid century obývačka
Zdroj: iStock

80. roky

Drzosť a rebélia charakterizujú toto obdobie. Do popredia sa dostávali hudobné štýly ako rock, punk rock či metal. Hudba sa stala jedným zo základných prvkov interiéru tohto obdobia. Či už išlo o samotné hudobné nástroje, plagáty svetoznámych kapiel alebo stereo súpravy – všetko úzko súviselo práve s hudbou. Nábytok už nehýril farbami. Práve naopak.

Hľadáte retro nábytok?

Načerpajte inšpirácie v albumoch našich používateľov, prípadne vyhľadajte zaujímavé kúsky v Bazári na Modrej streche.
spálňa v retro štýle
Zdroj: Canva

Využitie dôležitých prvkov

Najjednoduchšou cestou ako využiť retro štýl vo vašej domácnosti je vyfarbiť steny. Siahnite po žltej, horčicovej, avokádovej, hnedej, červenej či pastelových odtieňoch modrej. Ak sa vám nepáči myšlienka maľovania stien, zvoľte tapety. Geometrické a kvetinové vzory výborným spôsobom ozvláštnia retro domácnosť. Navyše, nemusíte tapetovať všetky steny – pre želaný efekt úplne stačí jedna vytapetovaná stena v miestnosti.

Textilné dekorácie sú ďalším výrazným retro prvkom, na ktorý by ste rozhodne nemali zabúdať. Obrusy, „dečky“, dekoračné vankúše, závesy a záclony ale aj koberce sú dôležitými detailmi, ktoré v konečnom dôsledku výrazne ovplyvnia vaše bývanie v retro štýle. Parkety a koberce sú veľmi dôležité. Môžete ich kombinovať alebo staviť na výrazný koberec zakrývajúci väčšiu časť dlážky či ponechať dominantnosť parketovej podlahe.

Doplnky vždy dotvárajú celok. Najčastejšie využívanými je klasika v podobe nástenných hodín, plagátov, ceduliek, stolových lámp či starých fotografií v rámikoch.

retro jedáleň
Zdroj: Canva

Základ pre jednotlivé retro miestnosti

 • Obývačka – Stolíky na nožičkách charakterizujú zaoblené a obdĺžnikové tvary. Nábytok je často z masívu (s výraznými doplnkami ako napríklad rúčky) a kreslá a sedacie súpravy sa vynímajú v sýtych farbách (obvykle na drevených nožičkách). Nezabudnite na dekoračné vankúše s výraznými vzormi a charakteristickými farbami. Lustre sú v zaoblených tvaroch a stolové či iné lampy a svietidlá charakterizuje napríklad textilné tienidlo. Vhodným doplnkom sú izbové rastliny a otvorené policové systémy.
interiérové doplnky v retro štýle
Zdroj: iStock
 • Retro kuchyňa – Jednoduchým základným prvkom sú pastelové farby a priehľadné vitríny. Farebné plastové alebo kovové stoličky vyniknú pri barovom pulte alebo masívnom jedálenskom stole. Z doplnkov stavte na plechové dózy na rôzne suroviny, ktoré ihneď upútajú pozornosť a splnia aj praktickosť. Výrazné vázy či nástenné obrazy a koláže fotografií taktiež nebudú krokom vedľa. Mikrovlnka, rúra či digestor s keramickými gombíkmi perfektne dotvoria vašu retro kuchyňu.
 • Spálňa v retro štýle – Pevná masívna posteľ s čelom potiahnutým koženkou je vynikajúcim základom. Komody na vysokých nožičkách sú vhodnou voľbou. Kozmetický stolík v retro štýle bude skvelou súčasťou vašej spálne najmä v kombinácii s romantickým kvetinovým vzorom. Prázdne steny bez tapiet výborne dotvoria obrazy v pop-art štýle. Na nočné stolíky umiestnite malé lampy s textilnými tienidlami.

Autorka článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: Canva

Diskusie na tému článku