Kúpa pozemku a prepis

Dobrý deň. S manželkou mame možnosť odkúpiť od starkých pozemok (600m2) za super cenu ale neviem kde všade mame isť na úrady vie nám niekto poradiť od A po Z? Ďalšia vec je že veľmi malú čiastku pozemku ma rodinná príslušníčka, ktorá žila niekde v Austrálii kde zomrela a potom to zdedil jej syn ktorý tiež zomrel. Teraz to majú vo vlastníctve jeho vnúčatá ku ktorým sa nevieme dopátrať. Na úrade sa vyjadrili že to vôbec nemám riešiť že to nebude problém že sa to už takto stavalo veľakrát. Keď by sme už išli stavať dom nebol by problém z povoleniami? ďakujem
Odpovedať
@majop94 NA samotnú kúpu ti stačí spísať kúpno predajnú zmluvu medzi tebou (+ manželka) a starkými. Podpisy predávajúcich musia byť overené notárom alebo na miestnom úrade (matrike). Potom 2 originály zmluvy zanesieš na kataster spolu so žiadosťou o vklad a na katastrálnom úrade zaplatíš v atuomate poplatok za vklad (základný poplatok 66 €, zrýchlený zápis 266 €). Cca po mesiaci (pri zrýchlenom zápise do 15 dní) ti kataster urobí vklad a pozemok je tvoj. Píšeš ale, že je tam aj nejaký iný vlastník. Tým pádom ty nebudeš 100%-ným vlastníkom, ale len v podiele, aký kúpiš od tých starkých. Stále tam bude nejaký iný spoluvlastník, čo ti môže komplikovať proces stav. povolenia. Ak to podľa stav. úradu nie je problém, tak fajn. Štandardne sa ale pre povolenie na výstavbu požaduje súhlas všetkých vlastníkov a ten ty nebudeš schopný získať. Potom by si musel vypátrať tie vnúčatá a od nich okúpiť tie malé podiely.
Odpovedať
@chrobak7 dakujem pekne zase som o nieco mudrejsi
Odpovedať
Vypátrať ich nebude potrebné. Dá sa to vyriešiť aj zrušením a vyporiadaním podielového spoluvlastníctva, aj keď nejaký čas to potrvá skrz formality a doručenie prostredníctvom úradnej tabule súdu. Osobne by som sa do vybavovania stavebného povolenia nepúšťal, ak nemáte podchytených všetkých spoluvlastníkov.
Odpovedať
kupit sa da, no so stavebkom to moze byt potom problem, kedze tam mas este nejakeho vlastnika. mas isto prislusny stavebny urad, treba to poriesit tam ako co bude najlepsie spravit, aby si sa nechytil do pasce
Odpovedať
Profilova fotka
@majop94 treba si to veru este prezistit na stavebnom urade, ci to problem nebude. lebo k stavebnemu povoleniu potrebujes suhlas vsetkym spoluvlastnikov, tak aby ste potom nenatrafili na problem.
Odpovedať
predam vam pozemok pri BA / okolie Vajnor 7 ha / po 10,- eur za stvorak bo vraj tam je to drahe a kazdemu sa ozyva nejake slniecko, ze mne sa neozvali? bo mne je to fakt na ostaru a nie na uzitok, su to, luky, vinice, lesy ale podmienka je !!! jedine v celku na jeden sup nech mam pokoj svaty od toho vstekeho, ludia kludne aj vekslakovy mne je to fakt u prdele jedno co si s tym kto urobi !!!
Odpovedať
@draik Mohol by si to trochu rozviesť, ako je možné vysporiadať podielové spoluvlastníctvo, pokiaľ sa s vlastníkom nedá spojiť? Alebo ak vlastník je mŕtvy? Lebo doteraz som bol v tom, že najprv treba vysporiadať dedičstvo a potom tie podiely od dedičov odkúpiť. Je možný aj iný spôsob?
Odpovedať
Ja som toto mala na pozemku. Dedic bezdomovec niekde v cechach. Takze som musela podat navrh na sud, aby on za neho rozhodol. Sud stanovi cenu za podiel, ta sa potom vyplati do notarskej uschovy, kde bude mat dedic, cas vybrat si tie peniaze. Pokial ich nevyberie,prepadaju v prospech statu. Moj dedic v case, ked som to podala na sud zomrel, sudca tych par m uznal v moj prospech bez financneho vysporiadania. Riesila som to cca 8 rokov dozadu, mozno sa casom nieco zmenilo. No kazdopadne, ked som chcela riesit srav.povolenie musela som pozemok riadne vysporiadat, inak by mi stavebne povolenie nedali. Drzim palce!
Odpovedať
@chrobak7 Ak sa nedá s vlastníkom spojiť, je potrebné podať žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva na súd. Ten si pri občanoch musí dať prácu a skúmať cez registre jeho pobyt (ak ide o Slovensko) a ak sa to nepodarí, následne sa využije doručovanie prostredníctvom úradnej tabule.
Odpovedať
@draik Aha, čiže tak, ako to popisovala vyššie zuzcek1988?
Odpovedať
@chrobak7 Zhruba tak
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?