Kúrenie s CLIMATIK A++ EURO 150 TCA

Zobraz úvodný príspevok
Ahoj, uvažujem nad kúrením s týmto TC, plus elektrokotol, podľa tech. listu na stránke elíz by malo mať pri -10 COP 2, čo nie je super, ale okolo 0 by malo byť 2,8 čo pri jeho cene stojí za uváženie. Pri väčších mrazoch / čo môže byť 15-20 dní do roka/ by som pripol elektrokotol a v lete ho používal na ohrev TUV s COP 3,5. Samozrejme cez deň, keď je teplejšie nahriať podlahovku + 150l AKU / čo je v cene TC / a v noci dohriať elektrokotlom. Elektrokotol by som musel kúpiť tak,či tak a TC by to navýšilo o cca 1350€, možno menej, treba pohľadať lepšiu cenu na nete. Čiže ak dobre rátam, keď mi TC ušetrí len 50% / možno viac podľa toho aká bude zima/ tak návratnosť by mala byť do troch rokov. Ešte doplním bungalov TS 3,22 kW. Pri tejto TS nemá podľa mňa dať cez 4000€ za kvalitnejšie TC,
Odpovedať
Nasiel som nieco zaujimave. zaujimal by ma vas nazor. http://www.comklima.hu/svk/klima/540/...
Odpovedať
@pali1711 pocas tanca: "Ked si nastartovala motor, tak by si mala aj dojazdit!" ... tak som mu odpovedala, ze ja jazdim len na bicykli ... No a teraz po rokoch to znie cudne :D... A este jedna, ale to mi asi zmazu... som skor "obdarenejsia" v istych partiach a jeden sa ma pri bare spytal, ci mam bradavky vacsie ako 10-korunacka ... tomu som odvrkla, ze ak ho ma hrubsi ako 5-korunacku, tak mu ukazem .. chudak, urazil sa a odisiel :D ..... to som mala cca 15rokov
Odpovedať
@gabriel1982 prevádzková teplota -3 až 35, čiže na vzduch vo vnútri, na nasávanie vonk. vzduchu nie, iba ak primieševanie, ale to si neviem predstaviť ako spravíš automaticky bez toho aby si okolo toho musel pobehovať a ako tu už zaznelo veľa x ak máš nasávať vzduch na ohriatie z vnútra, tak ho musí najprv zohriať, čiže začarovaný kruh, možno umiestnenie v garáži ??? výkon TC 1,8kW + 1,8kW špirála je dosť málo, takmer stále by si išiel na výkon spolu, iba ak do uplne malých domčekov, ale nevieme nič o tvojom projekte, takže ťažko ti dakto poradí, a ako som čítal, tých tvojich 50€ na prevádzku je nereálnych,to je 600€ veď si zober, že len za istič dáš 7,98€ x 12 = 96€ a varenie, svietenie... ďalších min. 22€ x12=264 a chceš mi povedať, že za kúrenie+TUV ti stači 240€, možno jeden človek v dvoch izbách, alebo potom TC ale v inej cenovej relácii už som ti písal, najprv naštuduj a vyrieš TS, tepelné mosty a kopec iných vecí a podľa toho vyberaj vykurovanie, ktoré sa oplatí a hlavne si daj správne všetko vyrátať
Odpovedať
@mnambodka no vidíš, lepšie ako riešiť odmrazovanie
Odpovedať
@pali1711 ja neriesim rozmrazovanie ..terz pozeram navody ako si spravit vstavanu skrinu :D ..
Odpovedať
@mnambodka momentálne ani ja, lebo máme -10 a hrejem sa pri špirále, nohy v teple
Odpovedať
@kavar ahoj, kúriš s tým Panasonikom, máš ho v garáži, a ako to vychádza, lebo tvoj album už je vymazaný, tak neviem pozrieť, skoro som na teba zabudol, že aj ti si chcel ísť do špeciálneho kúrenia
Odpovedať
@pali1711 nie nekurim, bola to hlupost, nakoniec sme isli do Sinclair SWH-35ERA + SWH-200IRA ma to jednu obrovsku vyhodu oproti Elizu, ze netreba kolo toho pobehovat lebo vonk.jed. funguje do -25st. ale ma to aj jednu nevyhodu, ze to nema v sebe hada cize to funguje cisto na kurenie no, ale za 1.400 eur co sa da cakat a dalsia vec je ta ze ja si na nejake extra vychytavky total nepotrpim, ja som za jednoduche a lacne riesenie, tym je regulacia jak na radiatore chcem teplo otvorim ventil, chcem zimu zatvorim ventil :-D
Odpovedať
@kavar podľa mňa určite lepšia voľba, ako ten bojler a ešte mimo témy oplatí sa z Italie kamienkový koberec, alebo tam si to nikto nedáva, prípadne , čo dávajú okrem dlažby, potrebujem to na cca 80m2, na betón, ale aj pod auto, aj okolo bazéna, chcel by som rovnaké okolo celého domu, môžeš aj súkromne
Odpovedať
@pali1711 kamienkovy koberec tu velmi neleti, skor nejaka protismykova dlazba a na prijazdove cesty pre auta je akysi trend cestu vysypat bielymi kamienkami, ono tu sa uz prislo na to, ze pri troche mokra, alebo namraze sa clovek pri mensej nepozornosti natiahne jak ropucha a s autom sa do mierneho kopca nepohnes, a v dnesnom globalnom svete kupit taliansku dlazbu je presne to iste ako kupit polsku, ono totizto tu taliansku dlazbu aj tak dovazame s ciny s napisom made in italy
Odpovedať
@kavar díky, takže idem dumať ďalej, som mal dať brúsený betón a pokoj, alebo sa ,, nahnevám " zbrúsim to do hladka a natriem epoxidovou farbou a na 5r pokoj
Odpovedať
@kavar cize ty si zvazoval ten Panasonic PAW-DHWM300AE ? lebo ja som momentalne tiez v tej pozicii ze ci zobrat Eliz alebo ten Panasonic. ako citam, okolo elizu je vela behacky, a momentalne neviem ci sa mi to dotoho az tak chce, kedze som povodne chcel este to kombinovat s chladenim zo studne, lebo budeme mat stropne kurenie/chladenie. cize tych prepinani co je v manualnom rezime by bolo mozno uz vela. plus mozno ked tak by stalo na zvazenie to nejako rozumne poprepajat s rekuperaciou .. Sinclair SWH-35ERA + SWH-200IRA ma ale co pozeram elekto-spiralu len 1,5 kW co by bolo uz pre nas teoreticke rizko, kedze tepelne straty su 1,8kW ja inak zistujem, ze ked pojdem do elizu, tak ma este cakaju investicie do stropneho chladenia, aj ked tam ide najma o nerez vymenik, najke tie ventily, obehove cerpaldo so servom, a som aj pri tom na cene omzno 1500 euro. cize ked to naratam som na nejakej cene okolo 3-3,5 tisic euro a to uz som pri hranici lacnych tepelnych cerpadiel vzduch voda ..
Odpovedať
Článok sa načítava...
@m168 dobre uvazujes, pretoze panasonic je total blbost, okolo Elizu sa nabehas a nedokaze chladit, Sinclair tiez nedokaze chladit, ale pri testovani sa ukazal ako ovela lepsie riesenie nez Eliz, ja totizto veci testujem realne nie papierovo vypoctami to prenechavam teoretikom :-), lebo pri 35 rocnych skusenostiach so stavbami domov som dosiel k nazoru, ze teoria a prax su dve diametralne odlisne veci, na druhej strane tie lacnejsie verzie TC okolo 4-5 kW od Dikin alebo Panasonic dokazu aj ohrievat TUV aj kurit aj chladit a pri troche stastia dostanes na to aj dotaciu,
Odpovedať
@m168 aby si mal viac rozmýšlania, tak, je pravda, že okolo Elizu je to behanie, ale ja som v Detve a ti V BA, takže tu je priemerne okolo 7°C chladnejšie, kritická hodnota je pod 3°C, takže v tvojom prípade s toho vyžmýkaš viac dní keď ideš na TC, nie na špirálu ako ja a dokonca cez deň je u vás minimum dní pod 3°C, čiže viac kúriš cez deň a nahreješ,ale zas u nás nepotrebujeme chladiť a ak sa ti nechce pobehovať na tých pár dní dáš na špirálu, a stou TS to nezbadáš na elektromeri, len ja pobehujem, prestavujem, špekulujem, teraz mám nastavenie, že odmrazuje aj okolo 0, ale ešte to nie je vvycibrené ak ideš do TC, jednoznačne,aby dokázal ohrievať aj TUV, teraz radím jednému chlapovi z NR, ide do Elizu+klíma, čo je investícia cca 2000€
Odpovedať
@kavar ono mne stale ten eliz vychadza nejako sympatickejsie ako Sinclair, ale mozno je to len o tom, ze prapovodne sme zacali s tym co tu viacerym poradila @blacksr a teda ze kurit s bojlerom na vodu napriklad take drazice OKCE/160 1m2 .. najma pri nasich tepelnych stratach. ale kedze decka su jak kaceny, tak som sa zacal viac zapodievat aj ohrevom TUV .. @pali1711 hej na to som sa pri elize spoliehal, ze kedze tu je relativne teplo (doslova par dni do roka je pod nulou) s tym, ze by som dal externu jednotku na cisty juh, cize aj s tou namrazou by to bolo snad lepsie a by sla na 95% casu v pohode (teda cca pocitam s "pesimistickym" 3ma tyzdnami bez TC) aj aj pri projekte nam projektant povedal, ze nebude mat problem vykurit, ale uchladit v lete. a aj kedysi som bol hracicka, nejako teraz na stare kolena, neviem ci sa mi chce s tym furt babrat. a urcite nechceme klimu, preto mame aj stropne chladenie/kurenie. cize preto zacinam zvazovat nejake male TC, ale pod 3kW proste TC ktore dokaze aj hriat TUV, aj chladit neni. 2kW vedia len kurit, ale uz nezvladaju TUV a uz vobec nie chaldit. potom su tu hybridy typu Nilan,co su vlastne aktivne rekuperacie, ale tam je zase chladiaci vykon len 1 kW co je zase zufalo malo a aj to peckuju do vzduchotechniky, co zase popiera vyhodu strpnehho chladenia ..
Odpovedať
@m168 tak máš nad čím rozmýšlať, my sme potrebovali chladiť max 2týždne, to sme mali 28°C vo vnútri, inak okolo 25-26, a na menej by som to aj tak nechladil, medzi horami bolo v noci krásnych 15°C
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Máte po zime nejaké nové skúsenosti , dobré či zlé .... Za chvíľu aj mňa čaká toto rozhodnutie a stále váham , navyše je teraz v zľave za 1200....
Odpovedať
@tomas1989 zľava 1200 je nič, ja som mal 1150€ bez zľavy všetko fungovalo, aj TC ,aj špirála druhú zimu, keď rátam, že na TUV som minul 10€ mesačne, tak kúrenie ma stálo 251€, ja som spokojný
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@pali1711 @mnambodka nikde v debate som nenašiel aké veľké domy , a s akými stratami vlastne vykurujete, už to pomaly čaká aj mňa, tak pre porovnanie ak môžem poprosiť , a ak ešte niekto má tento eliz , môže sa pls pridať , dakujem
Odpovedať
@pali1711 momentálne najnižšia cena na nete je 1260 eur...
Odpovedať
@tomas1989 asi som to písal v inej diskusii. Zastavaná 128m2, úžitková 105m2, TS sme sa dostali na 2 s rekuperáciou. Mne ho zohnal priamo vodár, bol jeden z stroch, ktorý sa to nebáli montovať a všetky zľavy čo mal on dal aj mne
Odpovedať
@pali1711 dako mi to nevychadza ale prekurit 250E pri TS2kw cez priemernu zimu je strasne vela. To muselo ist 50% casu na spiralu ci?
Odpovedať
@rkorba áno, ja som to už písal, že 50/50 približne, preto mám DD3 nočný lacnejší, lebo zatiaľ neúspešne bojujem s odmrazovanim V Detve nebola priemerná zima, dokonca som kúril o mesiac dlhšie ako minulú, a máme maleho stopla, čiže na 24 stupňov, ako isto vieš najhoršia zima pre TC je okolo nuly s hmlou, čo bolo teraz veľa dní.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
@pali1711 Dobrý deň, ako Vám to funguje túto zimu? Stále bojujete s odmrazovanim? Mohli by ste mi poslať nejaké foto ako to máte zapojené?
Odpovedať
@bigmanik ahoj, stále funguje tretiu zimu, čiže sa vrátila investícia, Odmrazovanie už neriešim, keď je zlé počasie ide špirála, keď dobré ide TC, pre porovnanie kúrenie pri 9 hod.spolu s TÚV, spirálou cca 30kW, TC 12kW, ak dobre rátam úspora 64% Keď ide len ohrev TÚV, tak mesačne okolo 65 kW, nemám merač na vodu, ale keď sme bývali v byte, tak sme minuli okolo 45 kubikov TÚV, Ale ako som písal nie je to pre domy s veľkou plochou a veľkou TS
Odpovedať
@kavar pre tych co sa tomu rozumeju, da sa tento ohrievac tuv pripojit aj na podlahove kurenie tak ako eliz? dakujem https://teplozima.sk/sinclair-swh-35/...
Odpovedať
@ultrarecall podla mna da, ma v sebe hada na solar a pod., krtory sa da pouzit aj opacne na kurenie. tiez momentalnne studujem tuto problematiku :)
Odpovedať
@ultrarecall vymennik ma, takze ano .
Odpovedať
@ultrarecall samozrejme, ze sa da, s kazdym bojlerom na ohrev TUV sa da kurit, vsetko zalezi od stvorakov a TS, akurat ze tento konkretny je hlupost ako hadove nohy, pretoze nasava vzduch z vnutra objektu a perpetum mobile este nik nevymyslel, daj ELIZ a nespekuluj a ked chces usetrit na investicii do kurenia tak tam napchaj podparapetnu klimu a mas to vyriesene za tretinu od podlahovky
Odpovedať
@kavar a co ak by bol tento typ umiesteny v nevykurovanej pivnici, ktora je pod urovnou terenu? Plus ma napadla moznost priviest do takejto pivnice vystup z rekuperacie, len neviem ci by to bolo dobre riesenie, kedze je jen odpadový vzduch dost vlhky.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?