Kúrenie s CLIMATIK A++ EURO 150 TCA

Zobraz úvodný príspevok
Ahoj, uvažujem nad kúrením s týmto TC, plus elektrokotol, podľa tech. listu na stránke elíz by malo mať pri -10 COP 2, čo nie je super, ale okolo 0 by malo byť 2,8 čo pri jeho cene stojí za uváženie. Pri väčších mrazoch / čo môže byť 15-20 dní do roka/ by som pripol elektrokotol a v lete ho používal na ohrev TUV s COP 3,5. Samozrejme cez deň, keď je teplejšie nahriať podlahovku + 150l AKU / čo je v cene TC / a v noci dohriať elektrokotlom. Elektrokotol by som musel kúpiť tak,či tak a TC by to navýšilo o cca 1350€, možno menej, treba pohľadať lepšiu cenu na nete. Čiže ak dobre rátam, keď mi TC ušetrí len 50% / možno viac podľa toho aká bude zima/ tak návratnosť by mala byť do troch rokov. Ešte doplním bungalov TS 3,22 kW. Pri tejto TS nemá podľa mňa dať cez 4000€ za kvalitnejšie TC,
Odpovedať
@nicearty Tak výkon je super ten by stíhal aj kúriť aj ohrievať vodu ak by sa na neho dala napojiť podlahovka ale škoda je že nemá vonkajšiu jednotku. Podľa mňa to nie je najlepšie riešenie odoberať teplo z pivnice. Ale možno to bude fungovať.
Odpovedať
@nicearty naši sa jedná o väčší dom keď pivnica ma 60m2
Odpovedať
@pali1711 pri tomto sa spirala vypne az po dosiahnuti nastavenej teploty
Odpovedať
@pali1711 @bigmanik uzitkova plocha 114m2, len ten max vykon asi nebude bezne 6kW,mozno tak v lete :-) lebo spirala sice da 3kW ale TC ide vykonom s klesajucou teplotou dole
Odpovedať
@nicearty a potom ju musíš znova ručne zapnúť, či? Čiže ak je - 10 a ideš na víkend preč musis nechať EL, čiže 3 je, alebo Ek tiež len 3 kw Nenapísal si o aký veľký dom sa jedná
Odpovedať
@nicearty tu plochu by to malo stíhať, v pivnici nebude pod nulou, ak ju nevychladis, ale často by nemalo ísť, ale či to bude fungovať zistíš až po zapojení
Odpovedať
@pali1711 budem citovat zaujimavy prispevok puxa kory to pouziva len na TUV, z inej diskusie tu na MS: "moja spotreba na TÚV je zatiaľ takáto: 07/2014 - 79,38kW 08/2014 - 73,14kW 09/2014 - 67,00kW 10/2014 - 69,90kW 11/2014 - 77,30kW 12/2014 - 82,30kW 01/2015 - 83,80kW pre info sme 4-členná rodina - dvaja dospelí a dvaja puberťáci, ale máme iba sprcháč - žiadna vaňa. Čo sa týka hlučnosti, tak to je strašne relatívna vec - podľa mňa to hučí dosť na to aby som to mal niekde v byte, ale určite sa to vydržať dá - ale asi by som to nechcel mať v byte skôr kvôli tomu ochladzovaniu ako kvôli hlučnosti. Ja to mám v technickej miestnosti o rozmere 2,6x2,5m a zatiaľ mi nasáva aj vyfukuje len tam, ale dvere do ďalšej miestnosti a do garáže mám samozrejme otvorené. Bojler mám zapnutý denne od 11hod. doobeda a to tam býva tak cca 9-10C. Kým mi nahraje vodu na 45C, tak to trvá do 15-16hod. a ochladí to tú miestnosť na cca 5-6C, takže kebyže mám toto dokurovať v byte, tak by to bola podľa mňa blbosť." v najhorsom pripade to bude len na TUV a kedze je voda zo studne, tak sa budeme kazdy den povinne kupat :-)
Odpovedať
@nicearty alebo ak nestíha TC , dopomáha si elektrikou automaticky A určite potrebuje určitý prietok vzduchu
Odpovedať
@nicearty ťažko z toho zistiť z akej teploty vody nahrieval na 45 st., Ale ak z 30, tak 4 hodiny ohrevu je dosť, Skús si nasimulovat podľa plochy o koľko by ti vychladilo pivnicu pri prevádzke cca 16 hodín, dostaneš sa pod 0, lebo ak budeš celú zimu pod 0, tak veľa neusetris, a je možné, že bude pivnica vychladena A prečo nechceš ísť do vonkajšej jednotky ?
Odpovedať
@pali1711 @nicearty Ono by to nemusela byť blbosť pokiaľ by ta jednotka bola niekde v technickej miestnosti na rohu domu kde je väčšia plocha + zároveň pri nej rekuperacka. Na rekuperaciu treba robiť otvor do fasády tak či tak na nasávanie a výfuk. Možno by som dal nejaký väčší priemer 160-200 a spojil privodne potrubia pre TC aj RJ a vo vnútri to rozdelil. Tak isto by som to urobil na výfuku. Takže TC by síce bolo umiestnenie v dome ale nasavalo by zvonku. Zohrievalo by to vodu, kúrilo a v lete ak by si nejak vyspekuloval potrubie pre nasávanie a výfuk tak by sa dal dom aj chladiť. Či už jednoducho nasávať a výfukovat vzduch v technickej alebo ešte lepšie by bolo napojiť výfuk z TC na nasávanie RJ. Fungovať by to málo ten tie rozvody 🙄😁 Výkon je podľa mňa postačujúci pokiaľ máš dobré zaizolovany dom. A možno by to malo jednú veľkú výhodu že by to TC nemuselo zamrzat. Ale tie rozvody na nasávanie by museli byť dobre zaizolovane.
Odpovedať
@bigmanik áno, v pivnici odizolovanej od domu je to v pohode, len koľko to pôjde a či sa nedostane v pivnici pod nulu,ak bude musieť byť otvorené aj okno, keď to už pomaly nebude mať zmysel pôjde len na el., to zistí až keď namontuje, nik to nevie Ale malo by to ušetriť min polovicu nákladov na kúrenie + TÚV Tak isto môžme len špekulovať, či by vonkajšia jednotka fungovala v pivnici, či by nenamrzala Inak Eliz má najmenšiu spotrebu +5 až +13 tých 670W, iná do 800W
Odpovedať
@pali1711 ale ja som písal že by TC bolo v technickej pri rekuperacke a nasávanie aj výfuk by bol zvonku spolu s rozvodmi od rekuperacie
Odpovedať
Článok sa načítava...
@bigmanik pozri a porovnaj si ake prietoky vzduchu su pri rekuperacii a pri TC na ohrev vody a pochopis, ze je to blbost pchat do jedneho potrubia.
Odpovedať
@rkorba áno máš pravdu to by bola blbosť. Ale blbosť by bola podľa mňa aj umiestniť to TC do pivnice alebo garáže. Tie prietoky sú rozdielne máš pravdu. Skôr som to myslel tak že každé zariadenie by si potiahlo potrebné množstvo koľko potrebuje a netrebalo by prevrtavat celý dom.
Odpovedať
@bigmanik nasavanie planujem nechat normalne z pivnice, bojler bude umiestneny pri okne, cize ked otvorim okno, bude tahat akoby z vonku a ked bude zatvorene bude vysavat interier. RJ budem mat v komore priamo nad bajlorem, tiez ma napadlo zviest vyvod odpadoveho vzduchu z RJ k bojleru, ale nie priamo na sanie, ale len tak volne do priestoru, aby sa ten vzduch stihol zmiesat s ostatnym vzduchom v pivnici. No neviem ci to nebude robit problemy s namrzanim TC, kedze ten odpad z RJ je pomerne vlhky.
Odpovedať
@nicearty tak pokiaľ bude otvorene non-stop okno tak to bude ako keby si ho mal umiestnené vonku. Len musíš rátať s tým že aj samotná nádoba má nejaké tepelné straty. Čím je okolitá teplota prostredia nižšia tým tie straty budú vyššie.
Odpovedať
@bigmanik to je pravda. ale ak ma mat toto zariadenie realne vyuzitie, tak myslim ze idealnejsie podmienky ako u mna tazko najst, preto sa nechcem tejto myslienky len tak vzdat.
Odpovedať
Vsetko co tu vymyslate s umiestnenim externej jednotky v interiery a samotne ochladzovanie interieru pocas vykurovacej sezony all in one jednotkami je blbost. Taktiez kombinacie s rekuperaciou atd. Stiahnite si manualy vyrobcov, precitajte si ich, zamyslite sa zistite ze vymyslate nefunkcne blbosti.
Odpovedať
@nicearty stále sme sa nedozvedeli prečo nechceš vonkajšiu jednotku, prečo silou, mocou, toto
Odpovedať
@rkorba Je to diskusia každý má právo vyjadriť svoj názor. Máš pravdu s tými rozvodmi ale nie všetko musí byť hneď hlúposť. Tie TC na TÚV boli skonštruované pre ohrev vody a sú tu ľudia ktorí ich využívajú aj na kúrenie. Na začiatku tiež bol bláznivý nápad použiť bojler na vykurovanie a nakoniec to funguje. V žiadnom z tých manualov sa však nespomína že by tie TC na TÚV vedeli vykurovať.
Odpovedať
@bigmanik ano dokazes kurit cim kolvek i rychlovarnou kanvicou (pokial to pokryje tepelne straty), ale musis mysliet na to, ze na to nebola vyrobena a jej zivotnost a ucinnost je uplne niekde inde ako vykurovaci system na to urceny!
Odpovedať
@pali1711 z tejto diskusie som si urobil nazor ze vonkajsia jednotka ma problem s namrzanim za sychraveho pocasia aj ked je nad nulou. týmto som chcel predlzit dobu pouzitelnosti TC bojlera na kurenie. Koli absencii plynu investujem do izolacii a kurit chcem len elektrikou. Pri malej TS ma klasika TC otaznu navratnost, aj ked sa mu do buducna nebranim. Povodny zamer bol kurit elektrokotlom, ale na TUV by to bolo drahe, a asi ani certifikat by nevysiel. Plus je studna a neplanujem s teplou vodou moc setrit. Cize skusil by som ci to bude fungovat, ak hej tak super a ak nie, tak dopojim elektrokotol na kurenie a TC bude len na TUV a to by malo vpohode zvladat.
Odpovedať
@nicearty áno Eliz má problém, kavarov TC s tým vie bojovať, tak ako iné TC, Ak som dobre pochopil potrebuješ prietok vzduchu 350 m3/h, to ako keď ja zapnem reku na plno a za hod. mám vyvetrany dom, čiže, na tej pivnici budeš mať stále otvorené okno, možno aj dvere, stále budeš tahat do vnútra studený vzduch a ochladzovať pivnicu, to TC je robené na vnútornú teplotu, kto vie ako je tam poriesene odmrazovanie, čiže ,, asi ,, pôjdeš min pol zimy špirálou, a cena je tam tiež nie veľmi super, k tomu musíš prirátať somariny, čiže s inštaláciou si +/- 2300-2500€, za +/- 3000 máš on-off, Ale, mne tiež nikto neveril, že to bude fungovať, ale ja som do toho vrazil ,, len ,, 1500€, Odvážnemu šťastie praje
Odpovedať
Vyrába ( predáva) sa ešte eliz Climatic, v novom katalógu ho už nemajú?
Odpovedať
@adam55 na výstave Aquatherm v Nitre som ho dopytoval u predajcu a bolo mi povedané, že momentálne sa nedá kúpiť, údajne však pripravujú jeho vylepšenú verziu, ktorá pôjde do predaja... termín však nepoznám
Odpovedať
@praktikman vylepšia odmrazovanie, zvýšia výkon na 4 kW, pre pasív by stačil aj tento a ak dajú cenu do 2500, tak to pôjde ako teplé rožky, Oni majú odsledovane, že sa s tým dá kúriť, tak hádam to vymakaju
Odpovedať
@praktikman dúfam že to stihnú fo jesene plánujem ho kúpiť.
Odpovedať
@adam55 ja to tiež teraz riešim, a priamo v Elize mi povedali že v polke júna budú múdrejší, že vraj EU zmenila nejakú normu a tak pripravujú nový koncept tak som zvedavý :-)
Odpovedať
@pali1711 este nakoniec budem so svojim vaillantom mozno aj lutovat :) ale tak stale eliz nema pasivne chladenie. ale na rodicovsky dom to mozno nebude zle. oni maju len klasicku klimu
Odpovedať
@m168 už máš namontovaný, bývate, aké máš skúsenosti, koľko nakoniec vyšiel na komplet ? Neviem, z diskusie mám stále pocit, že je lepšie mať dobrý NED ako pasív, stále si myslím, že čo ušetrím na kúrení, dám na chladenie
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?