Kúrenie s CLIMATIK A++ EURO 150 TCA

Zobraz úvodný príspevok
Ahoj, uvažujem nad kúrením s týmto TC, plus elektrokotol, podľa tech. listu na stránke elíz by malo mať pri -10 COP 2, čo nie je super, ale okolo 0 by malo byť 2,8 čo pri jeho cene stojí za uváženie. Pri väčších mrazoch / čo môže byť 15-20 dní do roka/ by som pripol elektrokotol a v lete ho používal na ohrev TUV s COP 3,5. Samozrejme cez deň, keď je teplejšie nahriať podlahovku + 150l AKU / čo je v cene TC / a v noci dohriať elektrokotlom. Elektrokotol by som musel kúpiť tak,či tak a TC by to navýšilo o cca 1350€, možno menej, treba pohľadať lepšiu cenu na nete. Čiže ak dobre rátam, keď mi TC ušetrí len 50% / možno viac podľa toho aká bude zima/ tak návratnosť by mala byť do troch rokov. Ešte doplním bungalov TS 3,22 kW. Pri tejto TS nemá podľa mňa dať cez 4000€ za kvalitnejšie TC,
Odpovedať
@jano88 @pali1711 mozeme skusit. Ja budem teraz chodit na dom kazde rano, tak mozem vzdy pozriet, ci sa nieco zmeni. Treba poriadne prestudovat navod, lebo tam boli pokreslene nejake krivky, aby sme to nepokazili. Moje chudatko nestiha ani udrzat teplu vodu :D .. teraz som to bola skontrolovat a TUV-cka mala len 20°C. Takze ja budem asi trosku taky extrem v tomto teste.
Odpovedať
@mnambodka ako som už písal, musíš ho nechať, aby si aj odýchlo, nech nejde non-stop, aby vodu aj nahrialo, aby nešla do podlahy 15°C, lebo ju aj tak neohrieva, nemá význam púšťať chladnú vodu, treba nahriať na teplejšiu, skús to cez termostat, napr 2hod. kúr, potom až za tri hodky, aby dohrialo, a aj si chvílu odýchlo a znova pôjde do podlahy aspoň 30°C, a samozrejme odmraz vonkajšiu jednotku, ale treba to skúsiť nastaviť, na tvoj dom
Odpovedať
@pali1711 teraz som ju nahriala (aj ked len cez rychloohrev)... podlahovka bola vypnuta. A cez den budem vypinat uplne a zapnem opat az na noc. Aj tak nechcem vyhriat dom...budu mi robit omietky a behat hore dole. takze by to ani nemalo zmysel. Poriadne nastavim, ked budu omietky hotove, nech sa mozu susit. Mozno este mam nadej na stahovanie do Vianoc :D
Odpovedať
@mnambodka prave naopak cez deň máš lepšie COP, a aj námraza hrozí viac v noci
Odpovedať
@pali1711 chapem..ale cez den budu dvere dokoran, robotnici budu behat hore dole a nechem vtedy vykurovat. Co sa ohreje, to razom vyfuci von. Tento tyzden mi staci take 'temperovanie' .. a potom, ked dorobia omietky, uz nastavim kurenie cez den .. a na noc len 'teperovanie' ..
Odpovedať
@pali1711 @jano88 no, dnes som bola rano pozriet. Jednotka cela zamrznuta a na boileri mi svieti error S6E2, S6E1 :D
Odpovedať
@mnambodka S6E1 je snímač okolitej teploty je prerušený, S6E2 je snímač okolitej teplota je skratovaný, čiže môže to byť snímač vonku, že je namrznutý, alebo je odpojený vo vnútri, skús vypnúť a zapnúť, či to nabehne ešte raz, či len niečo nezblblo,mne stále dávalo chybu vysokého napätia a vypnutím sa to zmazalo, bolo to len 1x za mesiac, ale elektronika si chybu pamätala, SSE-d vymenila trafo a už je to OK
Odpovedať
@pali1711 hej, nasla som to v navode. Som to cele vypla a bezala do prace :D .. Akurat som stihla trochu ozametat vonkajsiu jednotku od snehu. Uvidim poobede, ze ci prirodzene aspon trochu odmrzne a bude ok. Pre istotu som volala do servisu :D .. maju mi volat, ze co s tym ... a na noc zapnem asi len spiralu, nech len temperuje vodu
Odpovedať
Profilova fotka
urcite to treba nejako priebezne odmrazovat.ked sa to necha dlhsie tak je to hrozne.sam lad.ja na nov tuez davam spiralu zatim
Odpovedať
@mnambodka @pali1711 @jano88 ahojte, no ako to funguje teraz? Rozmýšľam aj ja nad týmto systémom...mohol by som dať výduch z rekuperacky z domu za vonkajšiu jednotku a takto ju akoze ohrieval?...čo vy na to?
Odpovedať
@hokomi ja mam vyduch rekuperacky v blizkosti jednotky.. ale nie je hned za jednotkou, takze u mna to nefunguje. ... teraz je vonku teplo a nie je hmla, tak to pracuje ako ma. A ak budete davat TC, ci uz obycajne alebo nieco ako climatik nezabudnite si od hlavnej rozvodnej skrinky natiahnut do domu 'blokovaci' kabel. Mne to povedali v elektrarnach az ked som isla prepisovat tarifu a samozrejme, ze ziaden blokovaci kabel natiahnuty nemam.
Odpovedať
@mnambodka ahoj, neviem si predstaviť ako sa bude spávať , keď ho budeš blokovať, či celá riadice jednotka nezblbne, ja by som blokoval, len el. kotol a dali ti nakoniec NT
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mnambodka vedela by si ten prieduch z reku potiahnuť maximálne k jednotke, a skúsiť zakryť boky, a max rozšíriť aby ofukovalo čo najväčšiu plochu vonkajšej jednotky, len tak provizórne, zo zvyšku EPS, na skúšku, či by pomohlo a vedela by si zmerať teplotu a vlhkosť vzduchu vývodu rekuperácie
Odpovedať
@hokomi správanie včera : ráno sme mali -1, na vonkajšej jednotke bolo -7 voda nahriata a bola trochu namrznutá, tak som to nechal a o 13-tej som volal manželke aby pozrela po kúrení od 9-11-tej a bolo vonku +7 a na jednotke -12 a namrznutá, voda nenahriata, musela vypnúť a odmraziť odporovým káblom 20min. tak fakt neviem, asi ju neodmrazovalo vôbec, keď som to min. rok riešil priamo z Elizom, tak tvrdil, že je to normálne, pri -10 pochopím, ale pri -1, prečo nespustilo spätné odmrazenie, ale 4dni dozadu išlo len TC, a dnes bez problémov len TC s tou rekuperačkou to som dávno chcel len sa mi to nadá bez búrania, mám výduch cez strechu, a ak by to namŕzalo viac, ostala by diera v novostavbe, a bol som sám z Elizom jano88 to chce skúsiť, tak uvidíme výsledok
Odpovedať
@pali1711 vidis, to ma nenapadlo, ze ako sa to bude spravat. Snad sa tym castym vypinanim/zapinanim nepokazi. Inac, ved to sa bude vypinat cely boiler, nie? .. vonkajsia jednotka je napajana od neho.
Odpovedať
@mnambodka áno vypne všetko, zap/vyp nebude časté, buď bude NT 2, alebo 4hod. podľa tarify, len či si bude pamätať všetky nastavenia po 2 hod. vypnutia a tá reku sa ti dá skúsiť
Odpovedať
@pali1711 no, s tou rekuperociu chces aby som vyrobila nieco ako tunel k tc? ..lebo fyzicky neviem uz posunut vyvod rekuperacie k jednotke. A hodila by sa na to nejaka zateplena flexi rura. hmmm ... porozmyslam, ci by to takto neslo
Odpovedať
@mnambodka presne to, tunel a na konci ho dáko rozšíriť, aby ofukoval čo najväčšiu časť ale nechať troška aby si to pri tej jednotke neuzatvorila, aby mala dostatočný prietok vzduchu stači to len tak z hočoho a ak to bude fungovať potom by sa dala zateplená rúra a podľa mňa je to 50/50, buď to bude odmrazovať, alebo viac namrazovať vlhkosťou z domu, ale ja verí, že odmrazovať a porazíme námrazu a potom si to dáme patentovať hahaha
Odpovedať
@pali1711 :D ... teba to normalne bavi ....normalne som prekvapena, ze preco si to este nevyskusal?
Odpovedať
@mnambodka lebo by som musel vysekať novú dieru, a ak to nebude fungovať, neviem ako to vysvetlím
Odpovedať
@mnambodka mám vývod z reku cez strechu
Odpovedať
@pali1711 aha... to by si fakt tazko vysvetloval, preco "buras" uz postavene...
Odpovedať
@pali1711 @mnambodka Ak Vám ten patent vyjde tak myslite na mňa ;-)...s tou vlhkosťou z domu mám obavy aby to nebolo ešte horšie...mňa už napadlo to skúsiť dať aj do garáže...no chcelo by to ešte poriadne premyslieť to ofukovanie...a hlavne v lete by sa to používalo ako "klíma"
Odpovedať
@hokomi @mnambodka @pali1711 Náhodou som narazil na túto tému a tiež sa s podobnou myšlienkou zaoberám už dlhší čas. Čo sa týka tej vlhkosti tam by som obavy vôbec nemal. Dôvodom je teplota vo vnútri a vonku. Pokiaľ vonku vyfukujete vzduch o teplote cca 18°C a vlhkosti 55% tak každé ochladenie znižuje jeho vlhkosť, inými slovami množstvo vody na m3 vzduchu klesá. https://www.drevari.sk/calc-humidific...
Odpovedať
@vrajoz Až na to, že je to presne opačne, keď vzduch chladne, relatívna vlhkosť sa zvyšuje ;) Prečo sa asi rosia okná alebo vlhnú studené kúty?
Odpovedať
@koenzim Lenže ja nehovorím o rosnom bode ,ale o množstve vody v m3 pri rôznej teplote a v tomto prípade odchádza teplý vzduch do vonkajšieho prostredia. Pozri tú kalkulačku.
Odpovedať
@koenzim Ešte doplním. Vlhkosť vychádzajúca z objektu je konštantná.
Odpovedať
@vrajoz tá kalkulačka je v poriadku, len si ju asi nepochopil. Tá voda zo vzduchu sa jednoducho nestratí, ako bude vzduch chladnúť, relatívna vlhkosť sa bude zvyšovať až dôjde do rosného bodu. Skús v tej kalkulačke nastaviť 100% vlhkosť a teplotu 18st - takýto vzduch môže obsahovať max 15,55g/m3 vody. Ak teplota klesne na 4st, už sa do m3 zmestí len 6,4g vody. Teda zvyšných 9g skondenzuje a vzniknú kvapky.
Odpovedať
@koenzim Stále hovoríme o dvoch rozdielnych veciach. Z domu vypušťam vzduch o 55 % vlhkosti do vonkajšieho prostredia. Vlhkosť je teda konštantná a teplota sa ochladzovaním mení a objem vody v m3 klesá. 100 % vlhkosť vzduchu pri 0°C cca 4 g/m3,.. 55% vlhkosť pri 0°C cca 2,4g/m3. Teda keď vypúšťam teplý vzduch z domu do vonkajšieho prostredia a vonku je povedzme 100 % vlhkosť tak vlastne tú vlhkosť vonku riedim.
Odpovedať
@vrajoz ale vlhkosť NIE JE KONŠTANTNÁ! vlhkosť sa udáva RELATÍVNA, pretože sa s teplotou mení. Ak 18st vzduch má vlhkosť 50%, obsahuje 7,78g/m3 vody. Tá voda sa len tak nikde nestratí, čiže 7,78g/m3 vody vo vzduchu bude znamenať 100% vlhkosť pri teplote cca 7st! Ak sa ochladí na menej ako 7st, voda bude kondenzovať, lebo sa do toho m3 vzduchu "nezmestí".
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?