Kúrenie s CLIMATIK A++ EURO 150 TCA

Zobraz úvodný príspevok
Ahoj, uvažujem nad kúrením s týmto TC, plus elektrokotol, podľa tech. listu na stránke elíz by malo mať pri -10 COP 2, čo nie je super, ale okolo 0 by malo byť 2,8 čo pri jeho cene stojí za uváženie. Pri väčších mrazoch / čo môže byť 15-20 dní do roka/ by som pripol elektrokotol a v lete ho používal na ohrev TUV s COP 3,5. Samozrejme cez deň, keď je teplejšie nahriať podlahovku + 150l AKU / čo je v cene TC / a v noci dohriať elektrokotlom. Elektrokotol by som musel kúpiť tak,či tak a TC by to navýšilo o cca 1350€, možno menej, treba pohľadať lepšiu cenu na nete. Čiže ak dobre rátam, keď mi TC ušetrí len 50% / možno viac podľa toho aká bude zima/ tak návratnosť by mala byť do troch rokov. Ešte doplním bungalov TS 3,22 kW. Pri tejto TS nemá podľa mňa dať cez 4000€ za kvalitnejšie TC,
Odpovedať
@majkoj @duzu Tiez som sa cudoval, preco mi VT naskakuje len v noci, tak som zavolal na sse-d a pani mi povedala, ze mam ten novy inteligentny merac a tam uz hdd vobec nie je. A ze vt mam 0:00-2:00. Divny cas, ale nestazujem sa x-)
Odpovedať
Profilova fotka
@jarosujo tebe sa daju na ich stranke prezriet IMS data ?
Odpovedať
@majkoj Hej, daju. Ale je to zobrota, vidis tam len hodnotu prikonu (kW) kazdych 15 minut. Teta na telefone vravela, ze to je maximalna hodnota namerana za danu stvrthodinu. Vies to dat do excelu a z toho priemerovo vyratat priblizne spotrebu, ale preco ju neukazuje priamo v kWh, to fakt netusim. Ked sa dostanem za PC, hodim sem tu tabulku.
Odpovedať
Profilova fotka
@jarosujo mne to nejde. Neda sa mi nastavit rok a vyhlasi, ze dane obdobie neexistuje...A spotreba tam nie je ?
Odpovedať
Profilova fotka
inac mate vonkajsiu jednotku na dome ci samostatne stojacu na betonovom zaklade? extremne to namrza.rozmyslam ze ci ju nemam prilis blizko fasady a tym padom sa zhorsuje nasavanie vzduchu.aj ked nevyzera zeby sa trapila.
Odpovedať
@majkoj Spotreba nie, pozri dole. Iba prikon kazdych 15 minut. Ono sa to da spriemerovat a potom z toho vyratat spotreba, ale uplne presne to nebude. Vies si z toho potom spravit napriklad prikony pocas dna, na modro som vyznacil vysoku tarifu.
Odpovedať
Profilova fotka
@jarosujo to mi je na prd, otazka aky pruser vyrobim, ked to budem citat cez IR port z elektromera :)
Odpovedať
Kto potrebuje, tu je návod na eliz-climatic TCA ++ http://fastshare.cz/8141026/eliz-clim... http://fastshare.cz/8141027/eliz-clim...
Odpovedať
@jano88 ja to mam vo vyske okna a od steny vzdialene podla navodu na montaz + 22cm, co ostalo na zateplenie a omietku. Zas som zabudla pozriet, ci mi mrzne :D .. A co ty to mas hned pri fasade?
Odpovedať
Profilova fotka
@mnambodka ja urcite menej ako 20cm.skusim to zajtra pozriet ale uz teraz vecer to namrza.prsi u nas tak jemne.hruza.
Odpovedať
@jano88 knizocku s navodom mam na dome. ale mari sa mi, ze to bolo nieco okolo 40cm .. ale nie som si ista
Odpovedať
@jarosujo ale pri dd3 mám lacnejšiu aj VT ako pri dd6, DD3 VT 0,105€ NT 0,081€, DD6 VT 0,139€ NT 0,090€ istič navyše pri dd3 + 0,624 € a nemusím blokovať Eliz, ktorý by sa nemal úplne vypínať, vypnutím HDO ho nedám do standby režimu, ani revízie/ 100€ / a lacnú potrebujem v noci , keď mi namŕza vonkajšia jednotka /cez deň idem s dobrým COP / a keď dohrieva rekuperácia, podľa mňa je pre mňa je dd3 výhodnejšia
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jano88 netráp ho daj špirálu, alebo ručne odmrazuj, neboj za dva dni bude pekne, ešte TC využiješ dosť,
Odpovedať
Profilova fotka
@pali1711 rucne akym sposobom odmrazujes?
Odpovedať
@jano88 začínal som fénom,alebo teplovzdušnou pištolou z dalej, teraz tam mám namotaný odporový kábel a ten vo vnútri zapnem do zásuvky, ale keď je veľmi namrazený, musím aj vypnúť TC, aby neprúdil cez rebrá vzduch
Odpovedať
@jano88 @pali1711 a mozete mi odfotit, ako vyzera jednotka, ked je zamrznuta? Len by som chcela vediet, ze co presne mam pozerat, co je primrznute. .. Dnes som to prvy krat nechala bezat na noc same. Snad sa nic nestane a do rana bude vsetko ok. Lebo z jedneho spoja na privode do obehoveho cerpadla mi kvapka voda. Zabudol tam dat tesnenie a pride to urobit az niekedy buduci tyzden. Bol aj dnes, ale nemal take velke tesnenie :D :D .. som myslela, ze vodar/kurenar ma tesneni habadej, no ocividne nie.
Odpovedať
@mnambodka to určite zbadáš, že je namrznutá, vonkajšie rebrovanie, celá zadná časť a ozaj, dal ti odvzdušnovací ventil na najvyšší bod podlahovky, mal by byť na bojlery na rúre, ktorá ide do podlahy z hada, aby ti náhodou neostával vzduch v hadovi, ja som odvzdušnoval 3x
Odpovedať
@pali1711 to mi este nedal, az buduci tyzden. To ho napadlo vtedy, ked zistil, ze v hadovi nebola voda. Takze este budem musiet chvilku vydrzat.
Odpovedať
@majkoj Tak som dnes porovnal vypocet spotreby podla priemerneho vykonu z IMS dat s realnym stavom elektromera. Ratal som za 9 dni a vysledok 190kWh elektromer vs 188 kWh podla IMS. Rozdiel 2 kWh je zanedbatelny, takze je to pouzitelne.
Odpovedať
Profilova fotka
@mnambodka @pali1711 takto to vyzeralo.dnes som ju odtiahol kus viac od steny.inac nemas nafotene tie odporove kable?resp.kolko metrov?myslis ze nemozu byt zapnute pocas prevadzky vonk.jednotky?
Odpovedať
@jano88 tá strieška asi nepomohla, či , tých odporových mám 7m, ale dal by som viac, aby to rýchlejšie odmrazilo, dá sa tam zmestiť 10m, odtrhol som tú čiernu plastovú, a normálne som namotal horizontálne, z druhej strany, od vrtuli som zhodil kryt a drôtom prichytil cez rebrovanie a vo vnútri domu zapínam do zásuvky mal som to zapnuté aj počas chodu TC, niekedy pomohlo, ale keď už toho bolo veľa musel som vypnúť, lebo ten odporový je len 200W ,a v tom prietoku vrtulou je oveľa chladnejšie, chcelo by to 2kW a počas hmly to zapnúť dajme tomu každé 2hod. na 10 min a je po probléme, len izolovaný 2kW nevie nik vyrobiť inak aj mne zamŕza presne najviac dolu a v trištvrte, ako tebe nepočuť vybrácie vo vnútri, keď je prirobená na stene, je ju mám na pilieroch, vybetónovaných, len pre info, inak vonku je tichá aj mne
Odpovedať
Profilova fotka
@pali1711 nie vobec ju nepocut.takze ked su hmly prepinas len na spiralu?kolko casovo trva to rozmrazenie kablami?mozno za nu dostat klasicky ventilator teplovzdusny 2kw by nepomohlo?
Odpovedať
@jano88 nie vždy na špirálu, keď sa namrazí a som doma, vypnem TC, do standby, odmrazím za cca 45min, a potom znova idem TC, s ventilátorom je to v pohode, ale ak má ísť stále nemá to význam lebo 2000+800 W, je viac ako špirála 2000W, možno skús ten ventilátor zapínať časovo každé 2 hod. na 5-10 min a uvidíš, či pomôže, treba len skúšať a nájsť systém nastavenia, nie je problém cez spínacie hodiny lebo keď sa namrazí, kým ohreje vodu o 5°C a potom z nej minie 3°C na odmrazenie sa a pri veľkej hmle ju ani na 100% neodmarazí, nemá to význam lebo tam nie je žiadne COP, dokonca je to horšie ako el. kotol, čiže vtedy treba ísť na špirálu
Odpovedať
Profilova fotka
@pali1711 inac ten rozmrazovaci cyklus sa mi aj tak nejako nepozdava.zapina to dost neskoro a mam pocit ze to aj tak nerozmrazi dokonale.si tam menil nastavenia ci mas povodne?myslim tych rozmrazovacich cyklov
Odpovedať
@jano88 aj som menil, asi som ho skracoval, aj u mňa to nerozmrazí úplne, práve preto sa to pri veľkej hmle nabaluje, a keď je námrazy veľa musím ručne, ak budeš chcieť ísť do nastavenia, musí byť stadby, nie je to nikde napísané
Odpovedať
Profilova fotka
@pali1711 naposledy som pozeral ked bola totalne namrznuta tak na dispeji ukazovalo jej teplotu -16° a nic sa nedialo.ktorym sensorom sa riadi odmrazovanie nevies?asi vonkajsou teplotou co?
Odpovedať
@pali1711 je to tam napisane. Pred chvilou som to citala, Pri tychto zmenach ma byt kotol vypnuty. Inac, uz som videla, co znamena zamrnuta vonkajsia jednotka :D.. rukou som vedela davat dole 'sneh' z tej mriezky. A neskusal si to rozmrazovanie predlzit na max?.. myslim na tych 12 minut?
Odpovedať
@jano88 v navode je, ze je prednastavene odmrazovanie od vyroby pri -7 ako spodna hranica .. neviem, ci to je vonkajsi vzduch alebo jednotka
Odpovedať
Profilova fotka
@mnambodka -7 je uz neskoro si myslim.najviac to mrzne medzi 3°az -5
Odpovedať
@jano88 @mnambodka neviem ako to mám nastavené, budem doma pozriem, ale možno by sme mali skúsiť každý inak, na cca 7 dní, robiť si záznamy a uvidíme kto bude na tom najlepšie
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?