Kúrenie s CLIMATIK A++ EURO 150 TCA

Zobraz úvodný príspevok
Ahoj, uvažujem nad kúrením s týmto TC, plus elektrokotol, podľa tech. listu na stránke elíz by malo mať pri -10 COP 2, čo nie je super, ale okolo 0 by malo byť 2,8 čo pri jeho cene stojí za uváženie. Pri väčších mrazoch / čo môže byť 15-20 dní do roka/ by som pripol elektrokotol a v lete ho používal na ohrev TUV s COP 3,5. Samozrejme cez deň, keď je teplejšie nahriať podlahovku + 150l AKU / čo je v cene TC / a v noci dohriať elektrokotlom. Elektrokotol by som musel kúpiť tak,či tak a TC by to navýšilo o cca 1350€, možno menej, treba pohľadať lepšiu cenu na nete. Čiže ak dobre rátam, keď mi TC ušetrí len 50% / možno viac podľa toho aká bude zima/ tak návratnosť by mala byť do troch rokov. Ešte doplním bungalov TS 3,22 kW. Pri tejto TS nemá podľa mňa dať cez 4000€ za kvalitnejšie TC,
Odpovedať
@pali1711 http://www.climex.sk/kategoria/tepeln...
Odpovedať
@pali1711 piše tam necelych 6KWh
Odpovedať
@matusdentik Akciova cena 2800€ za TC na TUV ???? To sa moze oplatit len tomu, kto v lete polieva travnik teplou vodou :-D
Odpovedať
@mnambodka podla foto to vyzera dobre zapojene, mna jedine co napada a to je asi fakt asi blbost ... ze ziaden okruh na podlahovke nemas otvoreny a tym padom sa tam voda netoci .. o to viac ked su vsetky ventilky na 0 .. ja mam v najvyssom bode odvzdusnovaci ventil, co tu nevidim .. ale to by asi nemalo sposobit to ze to vobec nepojde ... asi by som dal cerpadlo na 3 stupen a nechal ho tak chvilu bezat, ta horna trubka musi byt tepla .. ak nie je .. ta tepla voda tam proste nejde, 50 stupnovu vodu citit ako dost teplu :) .. a tie ventily na podlahovke sa musia tiez pohnut .. zavri vsetky okrem jedneho a musi sa pohnut ked v nom je voda :)
Odpovedať
@jarosujo ja s tym nechcem polievat travnik ale vyhrievat dom:) aletych 6kw vykon je asi fikcia. Pri tej cene som myslel ze to moze byt pravda ale ....
Odpovedať
@gorgar skusala som aj to, co pises. Nechala som len jeden okruh zapnuty a zvysila cerpadlo. Bez zmeny. A voda v podlahovke je, lebo som znizovala tlak a normalne tiekla. Tepla voda z boileru mi zatial ani raz neprisla k zmiesavaciemu ventilu.
Odpovedať
@matusdentik Ak s tym budes aj kurit, tak potom fajn. Reagujem skor na ten produkt ako taky, co je TC na ohrev teplej vody. 2800€ tak to je ulet. Dokonca este vacsi, ako fotovoltaika. A tu tromfnut v "nenavratnosti", to uz je umenie :-)
Odpovedať
@jarosujo chxel som stym kurit ale prisiel som na to ze sa asi sekli v popise a pridali mu vo vykone par kwatov...... papier znesie vsetko
Odpovedať
@matusdentik pozeral som tech. list priamo výrobcu, tam o tom nepíšu, len denná spotreba je okolo 6kW, podľa mňa si to zamenili, lebo sa mi nezdá , že pri príkone 490W dá 6kW, ak sa nemýlim to by muselo byť riadne COP,
Odpovedať
@mnambodka mohol by byť na nič aj zmiešavací,že ho neotvorí @gorgar
Odpovedať
@pali1711 @mnambodka ak by ho aj neotvorilo, bojler ak ma 50 stupnovu vodu postupne by ohrial vodu vo vnutornom hadovi a tym padom by bola rurka tepla az po ten zavrety ventil, ja mam kusok od vnutorneho vymennika uzatvaraci ventil a cez leto ked nekurime, tak bojler ohrieva aj tu vonkajsiu rurku az po ten uzatvaraci ventil ...
Odpovedať
@gorgar @pali1711 mne tie rurky z boilera, ci uz vstup do kurenia, ci spiatocka, nahrialo cca 15cm od boilera. Dalej su uz studene.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@mnambodka neni proste len cela podlahovka riadne zavzdusnena?odvzdusnoval kurenar na rozdelovaci kazdy okruh samostatne?
Odpovedať
@jano88 kurenar sa na to vykaslal.. ze si to mam odvzdusnit, alebo mi to odvzdusni, ale ze to nie je v cene. On bol najata osobou, co mi montovala boiler .. na zapojenie kurenia a aj na pojenie na boiler. Ked som odvzdusnovala... tak to dost "pukalo" ..cez ten ventil..ale po chvile uz nic .. Mozno by som to mala skusit etse raz. Akurat pozeram videa, ako sa to robi..ale mala som rovnaky postup.
Odpovedať
@pali1711 @gorgar @jano88 ... tak pani, dnes bol konecne na to pozriet kurenar. Dve hodiny skusal vseliake nastavenia, odmontoval zmiesavaci ventil a prefukol, ci to nahodou nieco neupchalo, tak isto aj obehove cerpadlo. Vsetko bolo OK, Nakoniec skusil este jedno zapojenie .... a vysledok bol, ze dopustilo vodu do kurenarskeho obehu. Proste chybala voda v celom hadovi v boileri. Takze najblizsie problemu bol jano88 ... bolo to pooooooriadne zavzdusnene :D ... Voda sa teda dopusila do obehu, este raz som vsetko poriadne odvzdusnila... a podlahovka kuri :) .. sice zatial len malicko, lebo chudak TC nestiha (nemam zateplene a druha polka domu este nekuri, takze chudatko taha nezateplenu, vlhku novostabu), ale kuri! Dakujem za rady a aj podporu
Odpovedať
Profilova fotka
@mnambodka super.mne to tiez pomaly velmi nabieha a ani nehovorim aka bola rano namrznuta vonk.jednotka.dnes som narychlo spravil striesku zo styroduru tak som zvedavy na rano ci to aspon troska pomoze.
Odpovedať
@matusdentik Pouzit v linku uvedeny boiler s TC na kurenie by bolo celkom slusne perpetum mobile :D S tym Elizom co tu spominaju to mozne je, nakolko je to split, cize ma externu jednotku ako splitova klimatizacia, cize teplo odcerpava z vonkajsieho prostredia a dava ho do vody v nadrzi (preto tu aj spominaju, ze pod -5 prestava fungovat a a zacina kurit ako elektrokotol - spiralou). Ta Aquarea podla pohladu funguje podobne ako Tatramat TEC - berie teplo z okoliteho prostredia (aktivne ho chladi) a dava ho do vody, preto su tieto typy logicky nezmysel, napriek tomu su masivne marketovane. Inak povedane, teplo, ktore ti v priestore, kde mas takyto boiler umiestneny, vytvori kurenie, ti tento boiler zoberie a da ho do vody. A v tvojej predstave, by si takto vyrobenym teplom chcel opat vykurit. Ako vravim, perpetum mobile :) Vies co je mobilna klimatizacia? Tiez je to male TC, kde na jednej strane fuka studeny vzduch, na druhej fuka teply, ten sa rurou odvadza do vonkajsieho prostredia. To co vlastne chces spravit je, ze zoberes takuto mobilnu klimatizaciu bez tej rury a otocis si ju teplym vyfukom na seba, ze "kurenie", len z druhej strany ti aktivne chladi, vysledok sa neguje a len to zerie elektrinu..
Odpovedať
@jano88 @mnambodka treba to nahrievať pomaly, cez termostat, aby ste dostali do podlahovky čo najteplejšiu vodu, čiže treba aj vypnúť kúrenie a nechať dohriať vodu v bojleri, mne sa osvedčilo 2hod. kúriť a 2 hod nahrievať, ja teraz kúrim Tc cez deň a v noci 2 hod špirálou, lebo myslím, že keď je namrznutá vonkajšia jednotka aj tak nemám žiadne COP. ale zas už máme nahriaty dom, som rád , že už sme štyria
Odpovedať
@jano88 vidis...vonkajsiu jednotku som ani nepozerala :D.. zajtra pojdem omrknut .. a od pondelka mi bude prikurovat omietaci stroj ... tiez pomoze. A to si tiez teraz nedavno spustil kurenie climatikom?
Odpovedať
@pali1711 :) .. ale ked ja som len taka polovicna. Druhu polku mam elektriku. Takze ani tam ani tam :-D ... jooj, ale mi odlahlo, ze to uz ide.
Odpovedať
@cache Je tu i ina alternativa a to, ze si kupis TC na ohrev TUV a napojis ho na vzduchotechniku, podobne ako rekuperaciu a s "vzduchotesnymi" klapkami si prepinas zdroj vzduchu, cim docielis vyssiu ucinnost i pozitivne chladenie priestoru v letnych mesiacoch ;-) Na obrazku mas jednoduce zapojenie bez klapiek atd.
Odpovedať
@rkorba Uhm, jasne, paradne riesenie, toto zjednodusene napojenie.. A na zimu, aby ti to neochladzovalo vykureny priestor, spravis druhu dieru do steny na vyfuk. Jaka fajnota, taka tepelnocerpadlova dvojgamatka.. Skvely to vynalez, urcite to prejde aj blower door testom, aby si si potvrdil vzduchotesnost a TS do 2kW aby si s tym dokazal vykurit.. Pred rekuperaciou, v lete na nasavani a vzime na vyfuku by to malo vacsi zmysel, otazne je ci to ma dostatocny prietok vzduchu - podla mna nie, cize to takto nezapojis a nadalej je to nezmysel.. Btw, mnou spominany Tatramat TEC takto napojit ani nedokazes.
Odpovedať
@cache Eliz kúri aj pri -10°C s COP okolo 2, meral som pri rôznych teplotách, čas ohrevu , a porovnával, ale nesmie namŕzať vonkajšia jednotka, keď je namrznutá nekúri ani pri 0°C, dokonca by som povedal, že keď je namrznutá, je to horšie ako el. kotol, ako keby odoberalo viac tepla na odmrazenie ako dokáže vyrobiť, ono nemá špirálu na odmrazenie, má to riešené raverzne, ani neprikuruje špirálou, má len 2kW špirálu v bojleri, ale tú nezapína automaticky my s Elizom kúrime vyše roka, nemáme vzduchotesný dom, ani žiadne testy, dokonca prevŕtanú vonk. stenu zásuvkou na terasu,TS vypočítanú na 2, min. rok sme minuli 305€ na kúrenie a to sme v júli robili poter, v auguste omietky a v októbri sa sťahovali do mokrej stavby, a v lete sme minuli okol 80kW na TUV, štyri osoby, preto som názoru, že za tú cenu ako je Eliz nič lepšie nie je, aj keď je s chybičkami
Odpovedať
@cache vstupy a vystupy cez fasadu mozes vyuzivat rekuperacne, tazke ziadne navyse nemusis robyt. Jedine obmedzenie podla manualu je v dlzke rozvodov, lebo pouzite ventilatory su trochu slabsie. Ten tatramat to nema, to je pravda, ale na trhu su alternativy, kde su skoro rovnake parametre ,ako by ich jedna mater mala :-o @pali1711 diky za postrehy z realneho zivota ,lebo inac by to bolo dalsie testovanie pokus omyl :-p
Odpovedať
@rkorba už len vymyslieť to odmrazovanie, preto som rád, že nás je viac, a to namŕzanie ich bude hnevať a niečo niekto vymyslí, a bude to kúrenie na 100%
Odpovedať
@pali1711 to namrzanie bude trapit kazdeho kto ma tc vzduch ... , takze si len treba zvyknut :-) :-(
Odpovedať
@rkorba ja si aj poviem, že si zvyknem, ale v podvedomí chcem šetriť, a aj pri hmle zapnem len TC, v myšlienke, že možno nezamrzne, a potom zistím, že kúrim o 3 hod. viac ako pri špirále a v konečnom dôsledku som minul viac ako keby som rovno zapol špirálu. ale v októbri som prešiel na DD3, tak šetrím aj v noci špirálou, hahaha, a mám doma čo sledovať, mám svoju hračku, kým nebude trávnik a bude iná starosť
Odpovedať
@pali1711 Mal si dat DD6, pri SSE draha tarifa 0:00-2:00 a zvysok dna za 9 centov ;-) Pri 90 kWh celkovej spotreby som mal 3kWh v drahej tarife.
Odpovedať
@jarosujo v SSE distribúcii nie sú jednotné časy,tie sú v ZSE, sú podelené podľa miesta napojenia na 22 kV a každý môže mať iný kod na elektromery, podľa toho prepína HDO signál, časy majú uvedené na stránke, @pali1711 má ako @majkoj a ten nemá VT len v noci, ja som tiež z toho istého napojenia a mám úplne iné časy a som len iný okres
Odpovedať
Profilova fotka
@jarosujo pokia lviem SSE garantuje, ze VT nebude dlhsie ako 1h s min prestavkou 1h, takze 0:00-2:00 sa mi zda cudne...
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?