Smrteľné nárazy vtákov do okien – toto im zachráni život

  • 13.06.2023

Každý rok sa po celom svete zabije nárazom do okna viac ako miliarda vtákov. Napriek tomu, že majú oveľa lepší zrak ako človek, sklo nevidia. Vnímajú ho ako medzeru, v dôsledku čoho do neho narazia v plnej rýchlosti. V lepšom prípade sa len zrania, v horšom uhynú. Ako eliminovať nárazy vtákov do okien? Jedným z riešení sú UV samolepky proti nárazu vtákov na okná.

nárazy vtákov do okien
Foto: iStock

Vedeli ste, že…

Podľa Zákona č. 534/2002 Z.z. o ochrane prírody patria všetky druhy vtákov až na niektoré výnimky medzi chránené živočíchy?
Rekuperácia v dome: Oplatí sa alebo nie? Radia odborníci

Prečítajte si tiež:

Rekuperácia v dome: Oplatí sa alebo nie? Radia odborníci

Nálepky proti nárazu vtákov

Vtáky majú na rozdiel od ľudí schopnosť vidieť ultrafialové svetlo. UV samolepky na okná ho odrážajú, vďaka čomu ich oko vtákov vníma ako svietivé modré objekty. Farba a tvar UV nálepky nie sú až také podstatné. Vtáky vnímajú viac štruktúru povrchu. Ak je však reflektovaný povrch tmavý (napríklad, ak sa v okne odráža samá zeleň), je lepšie vybrať svetlé alebo biele nálepky. V prípade, že je reflektovaný povrch svetlý (odráža sa obloha), sú vhodné skôr tmavé nálepky.

Alfou a omegou účinnosti nálepiek je správny odstup medzi UV samolepkami. Ideálny odstup medzi umiestnením jednotlivých nálepiek je 10 – 15 centimetrov. Neplatí, že čím je UV samolepka väčšia, tým menší môže byť odstup medzi nálepkami. Čím je vzdialenosť medzi samolepkami väčšia, tým nižšia je účinnosť samolepiek a naopak. Nižšia vzdialenosť medzi UV samolepkami ich účinnosť zvyšuje.

Nálepky proti nárazu vtákov
Foto: iStock

Tip na diskusiu vo Fóre:

Vtáky narážajúce do okien

Účinnosť UV farbiva v nálepkách sa stráca približne po 1,5 roku, u UV fixky už po pol roku. Preto je dôležité, aby sme nálepky proti nárazu vtákov pravidelne na oknách menili. Samolepky nepôsobia neesteticky a sú dostupné v rôznych tvaroch a veľkostiach.

Tip od Modrej strechy!

Nárazy vtákov do okien môžeme eliminovať už v procese stavby domu. To, že v dome ešte nebývame neznamená, že do okna nenarazia vtáky. Už po montáži okien môžeme na sklá nalepiť UV samolepky proti nárazu vtákov.

Nárazy vtákov do okien – toto im nezabráni

Občas na oknách budov vídame nálepky v podobe dravcov. Toto opatrenie je však kontraproduktívne. Vtáky ich môžu vnímať ako nebezpečenstvo alebo soka, ktorý narušil ich teritórium. Takto označenému oknu sa nevyhnú, naopak, na siluetu vtáka môžu zaútočiť a naraziť do skla. Dôvodom je vrodená agresia voči predátorom a snaha o prežitie.

Nárazy vtákov do okien sú častým javom nielen na rodinných domoch. Ide najmä o výškové sklenené budovy, sklenené zastávky verejnej dopravy, rôzne zábrany v okolí ciest a podobne. Súčasná architektúra myslí aj na tento problém. Mnohí odborníci do stavieb implementujú UV sklo, ktoré znižuje možnosť nárazu vtákov.

nárazy vtákov do okien – toto im nezabráni
Foto: iStock

Efektívnejšou ochranou vtákov by mohlo byť systémové riešenie a vzájomná kooperácia medzi štátom, architektmi, výrobcami skiel a ochrancami prírody. Dovtedy môžeme k ochrane vtáčích životov prispieť aspoň malou mierou, t.j. označiť naše okná UV samolepkami. Každý náraz do okna a život sa počíta.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku