Pleseň na stenách v domácnosti: Ako ju rozpoznať a účinne odstrániť?

  • 08.06.2023

Pleseň na stenách predstavuje pomerne častý problém, s ktorým sa stretávajú nielen obyvatelia starších nehnuteľností, ale aj novostavieb. Ako ju viete jednoducho odhaliť, prečo sa vlastne objavuje v interiéroch a čo môžete spraviť, aby ste sa jej účinne zbavili raz a navždy?

Pleseň na stenách v domácnosti
Zdroj: iStock

Ako odhaliť pleseň na stenách?

Jedným z najvýraznejších signálov plesní v domácnosti je zvyčajne typický zatuchnutý zápach. Ak ste v poslednom čase postrehli, že po návrate domov cítite akúsi zvláštnu arómu pripomínajúcu huby, zbystrite pozornosť. S najväčšou pravdepodobnosťou je to znak, že u vás vyčíňajú plesne. Začnite preto čo najskôr hľadať známky čiernych bodiek na stenách či nábytku.

Najčastejšie miesta, kde sa objavuje pleseň

Pleseň sa zvyčajne objavuje v rohoch miestností – buď pri strope, alebo podlahe. Veľmi často ju však nájdete aj za väčšími kusmi nábytku – sedačkou, posteľou či skriňami. Pri hľadaní plesnivých miest sa zamerajte na časti vašej domácnosti, ktoré nie sú dobre vetrané a je v nich prirodzene zvýšená vlhkosť. Narážame najmä na kúpeľňu, špajzu a pivnicu.

pleseň na matraci
Zdroj: iStock

V rodinných domoch sa pleseň často objavuje aj v podkrovných priestoroch. Špeciálnu pozornosť venujte tiež oblasti okien. Plesne totiž veľakrát nájdete v blízkosti rámu okna alebo pod parapetom.

Zapamätajte si:

Pleseň má najčastejšie podobu čiernych alebo tmavozelených bodiek, ktoré sa postupne rozrastajú a vytvárajú veľké viditeľné škvrny. 

Základom je nájdenie príčiny

Podarilo sa vám lokalizovať pleseň vo vašej domácnosti? Teraz prichádza rad na ťažšiu časť – nájdenie jej príčiny. Existuje veľa rôznych dôvodov, prečo sa u vás môže vyskytovať. Tým najčastejším je vo všeobecnosti zvýšená vlhkosť, ktorá dokáže byť spôsobená viacerými faktormi.

Naša rada:

Vlhkosť v domácnosti by sa mala v ideálnom prípade hýbať na úrovni 40 až 60 %. Dlhodobo vyššie hodnoty už významne zvyšujú riziko výskytu plesní.

Nedostatočné vetranie

Najmenej závažnou príčinou nadmernej vlhkosti v interiéri je nedostatočné vetranie. Po správnosti by ste mali vetrať aspoň po dobu 5 minút, najlepšie niekoľkokrát denne. Dbajte hlavne na poriadne vyvetranie kúpeľne po sprchovaní. Mokrú bielizeň sa snažte sušiť vonku, keďže aj tá dokáže významne ovplyvniť vlhkosť v domácnosti.

So znížením vlhkosti v interiéri vám pomôžu aj špeciálne odvlhčovače, ktoré pohlcujú vodnú paru. Praktickým moderným riešením je tiež inštalácia rekuperácie, ktorá zabezpečuje neustálu výmenu vzduchu medzi exteriérom a interiérom, pričom minimalizuje tepelné straty. V neposlednom rade, vlhkosť vám pomôže regulovať aj klimatizácia.

Slabá tepelná izolácia stien

Príčinou zvýšenej vlhkosti v interiéri môže byť aj slabá tepelná izolácia stien. Totižto, čím väčší je rozdiel medzi teplotou steny a vzduchu v interiéri, tým viac narastá riziko kondenzácie vody. V dôsledku toho stena vlhne a vznikajú ideálne podmienky pre rast plesní. Ak bývate v starom dome, ktorý je v pôvodnom stave, pouvažujte nad jeho zateplením.

Prenikanie vody do interiéru

Jednou z vážnejších príčin vzniku plesní v domácnosti je zatekanie vody do interiéru a s ním spojené vlhnutie stien. V lepšom prípade voda preniká cez slabo tesniace okná. V tom horšom presakuje cez netesniacu strechu, prípadne zle odvodnené a izolované základy. Práve nesprávne zhotovené základy či nekvalitné stavebné materiály sú častým dôvodom, prečo sa pleseň objavuje aj v novostavbách.

Ak máte podozrenie, že príčinou vysokej vlhkosti v domácnosti sú zle izolované časti strechy, základov či samotných obvodových múrov, nechajte si stav vašej nehnuteľnosti skontrolovať odborníkmi. V prípade, že tieto vady nevyriešite, vám odstránenie plesne nepomôže. Do niekoľkých týždňov sa totiž opätovne vráti.

Praktický tip:

Steny môžu nasakovať vodu aj v dôsledku upchatých alebo nesprávne nainštalovaných odkvapov. Poriadne preto skontrolujte ich stav.

Prečo je pleseň tak nebezpečná?

Pleseň v domácnosti by ste rozhodne nemali podceňovať. Nebezpečné sú najmä mikroskopické výtrusy, ktoré sa prirodzene uvoľňujú do vzduchu. Spôsobujú podráždenie horných dýchacích ciest, vyvolávajú alergické reakcie a môžu spôsobiť zápaly priedušiek či zhoršovať prejavy astmy.

Okrem toho dokážu výtrusy plesní spôsobovať bolesti hlavy, žalúdočné ťažkosti, prípadne kožné ochorenia – psoriázu či ekzém. Obzvlášť nebezpečné sú pre ľudí so slabšou imunitou, staršie osoby a deti. Ak teda zbadáte pleseň vo vaše domácnosti, začnite sa čo najskôr venovať jej odstraňovaniu.

Ako sa zbaviť plesne na stenách
Zdroj: iStock

Ako sa zbaviť plesne na stenách?

Ak je pleseň na stenách ešte v počiatočných štádiách rozvoja a nestihla preniknúť hlboko do omietky, jej odstránenie je celkom jednoduché. Na jej eliminovanie budete potrebovať odolnú špachtľu alebo drôtenú kefu, ktorou pleseň jednoducho zoškriabete. Predtým ju však postriekajte vodou, prípadne špeciálnym fungicídnym prípravkom, aby sa pri zoškrabovaní výtrusy nerozptýlili do vzduchu. Pri práci používajte kvalitné gumené rukavice a odporúčame tiež respirátor.

Po zoškrabaní plesne aplikujte na dané miesto fungicídny prípravok, ktorý vyhubí prípadné mikroskopické zvyšky. Následne postihnutú oblasť potrite špeciálnym náterom, resp. farbou s proti-plesňovými účinkami.

Naša rada:

Ak chcete znížiť riziko plesnivenia stien, aplikujte na ne omietku s vyšším podielom vápna, ktorá je prirodzene hygienická a odolná voči plesniam.

Odstránenie väčších plesní na stenách

Ak sa pleseň stihla rozrásť a pravdepodobne prenikla hlbšie do omietky, obyčajné zoškrabanie pomocou kefy či špachtle zrejme nebude postačovať. V takomto prípade je najlepšie celé postihnuté miesto vyrezať aj s hrubšou nepoškodenou vrstvou omietky. Radšej vyrežte širšiu plochu v okolí plesnivého miesta, keďže mikroskopické zárodky sa môžu nachádzať aj na nej. Následne podľa návodu aplikujte kvalitný prípravok proti plesniam a nechajte ho pôsobiť.

Po ošetrení postihnutého miesta naneste protiplesňový náter a kvalitnú omietku, ktorá dokáže odolávať plesniam. Výbornou voľbou sú nátery s čiastočkami striebra. Prirodzene usmrcujú plesne a na rozdiel od náterov s obsahom rôznych chemikálií majú dlhotrvajúci účinok. Látky z nich totiž postupne nevyprchajú.

Tip na záver:

Ak pleseň napadla aj matrace, časti dreveného nábytku či koberce, najlepšie spravíte, keď ich rovno vyhodíte. Pokusy o jej odstraňovanie zvyčajne nie sú rentabilné a dostatočne účinné.

P.S. – Vedeli ste, že originálne nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor článku: Dominik Parajka, dominiccars.sk

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku