Otestovali sme umývanie okien pudingom! Funguje to?

  • 21.03.2023

Možno ste si po prečítaní nadpisu povedali, že sme sa zbláznili. Verte, mali sme podobné pocity, keď sme sa dozvedeli, že niekto takto umýva okná. Marketingová agentúra zverejnila rebríček zaujímavých vyhľadávaných slov na Google za rok 2022 a medzi nimi bolo aj „umývanie okien pudingom“. V prvom momente sme si vôbec nevedeli predstaviť, ako také umývanie vyzerá. Treba puding najprv uvariť alebo pudingový prášok prisypať k čistiacemu prostriedku na okná? Ani jedno. Otestovali sme pre vás umývanie okien pudingom! Funguje to?

Ak patríte k tým, ktorí si potrpia na jarné upratovanie a vyblýskané okná, ste tu správne. Hľadali sme pre vás spôsob, ako vám spríjemniť umývanie okien. Predstavte si sladkú vôňu vanilky, ktorá sa rozlieha po celom vašom príbytku… Nie, nie je to veľkonočným pečením, ale umývaním okien.

umývanie okien pudingom
Foto: iStock

Ako umyť okná pudingom

Aby sme dôkladne otestovali účinnosť pudingu, vybrali sme to najšpinavšie okno v dome. Každý, kto ešte nemá trávnik vie, aké ťažké je udržiavať čisté okná. Stačí, aby pršalo, alebo aby zafúkal vietor a hneď je špina na okne.

špinavé okno pred umytím
Foto: Redakcia Modrej strechy. Takto vyzerá špinavé okno pred umytím.
špinavé okno
Foto: Redakcia Modrej strechy. Detail špinavého okna.

Podľa tipov na umývanie okien pudingom, ktoré sme našli, sme do 5 litrov teplej vody vysypali jedno balenie pudingu. Odporúča sa vanilkový alebo iný puding bielej farby. My sme mali v komore len kokosový, tak sme použili ten. Čokoládový puding radšej neskúšajte. 🙂

umývanie okna pudingom test
Foto: Redakcia Modrej strechy

Puding sme vo vode dôkladne premiešali a pripraveným roztokom pomocou handričky z mikrovlákna umyli špinavé okná. Zvyšnú tekutinu sme z okna neodstránili stierkou na okná, ako pri klasickom umývaní okien. Namiesto toho sme okno vytreli do sucha.

puding na okná
Foto: Redakcia Modrej strechy

Tip od Modrej strechy!

Namiesto pudingu môžete použiť aj kukuričný škrob.

Umývanie okien pudingom – výsledok testu

Je možné umyť okná pudingom? Rozhodne áno. Na fotkách môžete vidieť výsledok. Na pravej strane okna je neumytá sieťka na okná. Pri vytieraní do sucha sa na okne trochu tvorili škvrny zo škrobu. V porovnaní s klasickými čistiacimi prostriedkami trvalo o niečo dlhšie, kým sa rozotreli a stratili. Rozhodne je však možné umyť okná pudingom.

Ak by sme si mali vybrať, čím umyť okná nabudúce, zrejme by sme siahli po klasických čistiacich prostriedkoch na okná. Umývanie okien pudingom ale môže byť dobrou alternatívou, ak vám nečakane dôjdu čistiace prostriedky.

výsledok testu umývanie okien pudingom
Foto: Redakcia Modrej strechy. Okno po umytí pudingom.
okno po umytí pudingom
Foto: Redakcia Modrej strechy. Detail umytého okna pudingom.

Umývanie okien v zime

Pri umývaní okien v zime nezabúdajte, že sklo môže byť oveľa viac citlivejšie na poškodenie. Sklo v okne sa počas zimy nachádza v dvoch teplotných zónach – chladnejší exteriér a teplejší interiér. Vnútornú časť okna môžete smelo umývať aj počas zimy. Pri vonkajšej časti okna sa vyhnite umývaniu okien, ak teplota klesne pod 5 stupňov. Inak by vám voda a čistiaci prostriedok na oknách zamrzli. Teplota vody počas umývania okien v zime by mala mať okolo 30 stupňov. Veľmi horúcu vodu nepoužívajte. 

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock, redakcia

Diskusie na tému článku