Ako sa zbaviť rybičiek v domácnosti?

  • 1 deň

Určite ste niekedy malé striebristé potvorky, zvláštnym spôsobom sa pohybujúce po podlahe kúpeľne či toalety, zaregistrovali už aj vy. Hmyz s oficiálnym názvom Lepisma Saccharina dokáže svojou prítomnosťou ľahko znepríjemniť útulný dojem z upratanej kúpeľne.

Rybičky, rybenky, švehly či silver fish požierajú roztoče, oblečenie, záclony, omrvinky, ale aj tapety a knihy. Obľubujú polysacharidy, ktoré sa nachádzajú napríklad v kobercových vláknach, lepidlách vo viazaní kníh, ale aj farbách a nábytku. Chutia im škrobové a sladké potraviny, preto môžu „zaútočiť“ napríklad aj na cukor. Pokiaľ s nimi pravidelne bojujete, nezúfajte. Prezradíme vám, ako sa zbaviť rybičiek v domácnosti.

Ako sa zbaviť „rybičiek“ v domácnosti
Zdroj: iStock

S rybami ako takými však nemajú nič spoločné. Tento názov im prischol hlavne kvôli tvaru a farbe tela a spôsobu ich pohybu. Ich pôvodom sú tropické krajiny, čo ich predurčuje na výskyt v teplých a vlhkých priestoroch. Tieto drobné potvorky, kladúce maličké biele a žlté vajíčka, sú neobvykle odolné. Bez potravy vydržia až rok a v ideálnych podmienkach sa dožívajú až osem rokov.

Zo svojich úkrytov vychádzajú najmä za tmy. Lákavé je pre nich vlhké prostredie v podobe rohožiek a koberčekov alebo napríklad vlhké uteráky. Keďže obľubujú vlhké miesta, snažte sa v kúpeľni čo najviac vetrať, prípadne používajte ventilátor, aby u vás nemali ideálne podmienky. Ani tak ale úplne nezabránite ich prítomnosti. Nie sú síce prenášačmi chorôb a dokonca ani neštípu, no v domácnosti ich ako ďalších členov určite nepotrebujeme. Ako sa ich teda zbaviť?

Rybičky, rybenky, švehly či silver fish
Zdroj: iStock

Sklenená nádoba ako pasca

Do sklenenej misky alebo pohára pripravte návnadu. Ideálne škrobovú potravinu ako je zemiak, no môžete použiť aj chlieb, múku či cukor. Z vonkajšej strany celý pohár alebo nádobu oblepte lepiacou páskou s drsnejším povrchom – napríklad maliarskou. Tá rybičkám zjednoduší prístup dovnútra k návnade, no po hladkých stenách pohára sa nebudú vedieť vyšplhať nazad von. Nádobu uložte na miesto, kde sa tento hmyz vyskytuje najčastejšie.

Vlhké noviny

Ďalšou vhodnou formou pasce pre tieto tvory môžu byť napríklad vlhké noviny, ktoré stačí zrolovať a uložiť na vhodné miesto. Vlhkosť a zároveň skrýša budú skvelým lákadlom.

Esenciálne oleje a koreniny

V jednom z článkov sme vám už spomínali, že esenciálne oleje sú vhodným „repelentom“ pre pavúky. Platí to však aj na mnohé ďalšie druhy hmyzu – rovnako aj rybičky, ktoré esenciálne oleje doslova neznášajú. Najviac im prekáža vôňa levandule a citrónu, no vhodný je napríklad aj cédrový olej. Esenciálny olej zmiešajte s vodou (aby bola zmes primerane koncentrovaná) a postriekajte ňou rozprašovačom miesta, kde sa švehly nachádzajú.

Nie každý ale doma nájde esenciálne oleje. Použiť preto môžete napríklad koreniny, ktoré sa bežne nachádzajú v domácnosti každého z nás. Čo rybičkám veľmi prekáža je napríklad škorica, bobkový list alebo klinček. Skúsiť ale pokojne smiete aj akékoľvek iné koreniny. Všeobecne totiž korenie odpudzuje hmyz. Rozmiestnite ho do priestorov, kde sa potvorky nachádzajú a uvidíte, že ich to raz-dva prestane baviť.

Kremelina

Stačí ju rozsypať na inkriminované miesta a neskôr pozbierať/povysávať. Pri tejto verzii však nezabudnite na prítomnosť detí a domácich miláčikov, aby nedošlo k nepríjemným nehodám. Opatrne s ňou!

Praktické rady na záver

Pýtate sa, ako sa zbaviť rybičiek v domácnosti raz a navždy? Ak chcete rybičky vyhnať zo svojho domu, nezabudnite na hygienu a poriadok – nie iba v kúpeľni, ale aj celej domácnosti. Pravidelné upratovanie a dezinfekcia sú kľúčom k úspechu. Pri umývaní podlahy môžete použiť trochu octu a vyhýbajte sa prítomnosti omrviniek z potravín. Suché potraviny skladujte v uzatvorených nádobách. V domácnosti zbytočne neskladujte väčšie množstvo papiera ani prázdne kartónové krabice, kde sa tieto potvorky rady zdržujú. Pravidelne vysávajte a ak máte v dome či byte vyššiu vlhkosť, používajte odvlhčovače.

Autor článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku