Ako odstrániť vodný kameň zo spotrebičov?

  • 18.11.2022

Bez ohľadu na tvrdosť vody, vodný kameň bude vždy nepríjemnou súčasťou domácnosti. Nájdeme ho na batériách, v drezoch, na sprchovej hlavici. Veľkým magnetom je aj rýchlovarná kanvica. Ako odstrániť vodný kameň zo spotrebičov?

Trh je preplnený najrôznejšími prostriedkami určenými na odstránenie vodného kameňa. Niektoré fungujú efektívne, s ďalšími sa trochu potrápite. V ťažkých časoch, kedy je šetrenie financií pre mnohé slovenské domácnosti základom, však viacerí z nás nechcú vyhadzovať zbytočne veľké peniaze za špeciálne prostriedky, pri ktorých nikdy nedostanete stopercentnú záruku ich funkčnosti. Čo tak skúsiť lacné a osvedčené domáce „recepty“? Zhrnuli sme pre vás niekoľko zaujímavých tipov.

ako odstrániť vodný kameň zo spotrebičov
Zdroj: iStock

Kyselina citrónová

Kyselina citrónová alebo citrónová šťava dokážu vo vašej domácnosti zázraky! Ak potrebujete odstrániť vodný kameň z práčky, do bubna alebo zásobníku na aviváž nasypte 100-200g kyseliny citrónovej a spustite prací cyklus na ľubovoľnom programe. Pri rýchlovarnej kanvici zmiešajte 1 polievkovú lyžicu citrónovej šťavy alebo kyseliny citrónovej s dostatočným množstvom vody, aby bolo pokryté dno kanvice, priveďte tekutinu do varu a nechajte postáť aspoň 20 minút. Následne kanvicu vypláchnite čistou vodou.

kyselina citrónová na vodný kameň
Zdroj: iStock

Ocot

V porovnaní s citrónom je táto verzia o niečo aromatickejšia a menej príjemná, no veľmi účinná! Ocot dôkladne čistí aj tú najodolnejšiu špinu a napomáha proti opätovnému usadzovaniu mastnoty. Pripravte si roztok s vodou v pomere 1:1, aplikujte na akýkoľvek povrch a nechajte niekoľko hodín pôsobiť.

Rýchlovarná kanvica sa dá octom vyčistiť, keď destilovaný ocot zmiešate s čerstvou vodou v pomere 1:3. Kanvicu postačí naplniť do tretiny jej obsahu (vzhľadom na to, že usadeniny vodného kameňa sa nachádzajú najmä na spodku). Priveďte do varu, nechajte 20 minút pôsobiť, niekoľkokrát dôkladne prepláchnite, nechajte prevrieť čistú vodu a môžete spotrebič znovu smelo používať.

Odporúčame:

Hľadáte domáce tipy na efektívne upratovanie? Opýtajte sa v najväčšom diskusnom Fóre o bývani na Slovensku.
ocot so sódou bikarbonou
Zdroj: iStock

Sóda bikarbóna

Tento dobre známy pomocník v domácnosti skvelo funguje pri čistení rôznych povrchov. Efektívne funguje pri odstraňovaní vodného kameňa napríklad z kanvice. Odstraňuje však aj mastnotu a lepkavé nečistoty od varenia.

Ako odstrániť vodný kameň zo spotrebičov s pomocou sódy bikarbóny? Zmiešajte ½ šálky sódy bikarbóny s niekoľkými lyžicami vody, naneste na sporák či do rúry a nechajte pôsobiť počas noci. Pasta následne zhnedne vďaka nasiaknutiu mastnotou. Miesta postriekajte octom – sóda zareaguje na kyslosť octu a vytvorí penu. Tento spôsob čistenia je efektívny, no pomerne časovo náročný a funguje skôr pri pravidelnom čistení.

Tip na diskusiu:

Čím umyť sklo v sprchovom kúte?
sóda bikarbona na čistenie vodného kameňa
Zdroj: iStock

Coca-Cola

Áno, aj obyčajný bublinkový nápoj dokáže čistiť. Cola totiž obsahuje kyselinu fosforečnú a kyselinu citrónovú, preto funguje efektívne aj pri vodnom kameni. Keď nalejete minimálne jednu 2l fľašu do záchodovej misy a necháte pôsobiť 10-12 hodín, po spláchnutí budete veľmi milo prekvapení výsledkami, ktoré dosiahnete.

Autor článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku