7 účinných a lacných tipov na čistenie škár

  • 28.01.2024

Azda najmenej obľúbená a zároveň najnáročnejšia činnosť v domácnosti. Všetci poznáme nekonečné drhnutie škár v dlažbe alebo kachličkách. Predtým, ako zamierite do obchodu po drahé čistiace prostriedky, vyskúšajte použiť to, čo máte doma. Vyskúšajte naše tipy na čistenie škár.

čistenie škár
Foto: iStock

Odporúčame diskusiu vo Fóre:

Ako vyčistiť hnedú škárovačku?

Horúca voda v spreji

Tento najmenej agresívny spôsob funguje na stredne špinavé škáry. Stačí horúcou vodou naplniť sprej a rozprášiť na kachličky. Potom prechádzať jemnou kefou. Na podobnom princípe, ale s parou, fungujú parné čističe, ktoré sú vysoko efektívne.

Voda a ocot

  • Zmiešajte v rovnakom pomere vodu a ocot a nastriekajte na škáry.
  • Nechajte pôsobiť aspoň 5 minút.
  • Následne s jemnou kefou umyte škáry  a celé okolie s použitím teplej vody.

Čistenie škár octom a sódou bikarbónou

Prvým krokom je vytvorenie si pasty zmiešaním sódy s vodou. Túto pastu aplikujte na škáry. Následne si zmiešajte v rovnakom pomere ocot a vodu a nastriekajte na aplikovanú pastu. Táto kombinácia vytvorí reakciu a zmes začne bublinkovať. Po skončení procesu bublinkovania môžete umývať kefou a poriadne opláchnuť vodou. Ďalšou možnosťou je priame zmiešanie sódy a octu tak, aby sa vytvorila hustá pasta. Tú naneste na škáry a nechajte pôsobiť 30 minút.

Peroxid alebo bielidlo

Ak máte príliš začernené škáry, môžete siahnuť aj po tomto radikálnom riešení. Musíte však dávať pozor, aby ste škáry nepoškodili a nespôsobili tak zatekanie vody. Stačí jednoducho nastriekať peroxid alebo jemne naniesť bielidlo, prebehnúť kefou a poriadne umyť teplou vodou. Takisto si dajte pozor na výpary z týchto chemikálií a udržujte v miestnosti stály prívod čerstvého vzduchu.

fixka na škáry
Foto: iStock

Tip od Modrej strechy!

Po čistení škár je občas dobré im prinavrátiť pôvodný vzhľad. Nemusíte ich premaľovať, stačí použiť praktický obnovovač škár v podobe fixky.

Zubná pasta

Zubná pasta je naozaj všestranným pomocníkom v domácnosti, ktorý neposlúži len na čistenie zubov. Jej bieliace účinky výborne fungujú aj na čistenie škár. Špinavý povrch navlhčite, naneste zubnú pastu, pre lepší efekt nechajte pôsobiť aspoň 5 minút. Následne pomocou jemnej kefy čistite, opláchnite a utrite.

Čistiaca pasta na škáry

Medzi najefektívnejšie a zároveň najlacnejšie spôsoby, ako naozaj dôsledne vyčistiť škáry, patrí čistiaca pasta. Vysokoúčinná čistiaca pasta s hustou konzistenciou je vyrobená na princípe povrchovoaktívnych látok a abrazívnej zložky. Je všestranným pomocníkom na vyčistenie prakticky akejkoľvek špiny v domácnosti. Jej hlavnou zložkou je totiž kyselina fosforečná, vďaka ktorej ľahko vyčistíte pripálený hrniec, mastnotu, špinavé tenisky, sanitu a čokoľvek iné.

Čistenie škár odlakovačom na nechty

Acetón je rovnako dobrým pomocníkom na čistenie škár, ak doma nemáte špeciálne čistiace prostriedky. Pri jeho používaní nezabudnite na dôkladné vetranie. Na handričku naneste odlakovač na nechty a potrite ním špinavé škáry. Acetón na čistenie škár nepoužívajte pravidelne, iba vo výnimočných prípadoch, kedy si neviete so špinou poradiť. Jeho pravidelným používaním by ste mohli poškodiť škárovaciu hmotu, obklady a kachličky.

ocot a sóda bikarbóna čistenie škár
Foto: iStock

Pleseň v škárach

Častým sprievodným javom špinavých škár je pleseň. Na jej odstránenie nemusíte použiť len klasické čistiace prostriedky. Netoxickým a prírodným spôsobom na čistenie plesne sú esenciálne oleje. Na čistenie v domácnosti sa najviac hodia citrusové esenciálne oleje, eukalyptus, čajovník a levanduľa. Je potrebné ich zmiešať s boraxom, octom a vodou.

Pripravený roztok aplikujte rozprašovačom na plesnivé miesta, nechajte pôsobiť a vyčistite. Aby sa pleseň znova nešírila, vytrite čistou handrou do sucha.

Autor článku: Nina Macáková

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku