Ako vyčistiť práčku? Štyri kroky, ktoré predĺžia jej životnosť

  • 03.11.2023

Ako každý väčší spotrebič, aj práčka patrí medzi nevyhnutné finančné investície. Aby sme túto investíciu neľutovali a ochránili sme svoju práčku, mali by sme sa sústrediť na údržbu a čistenie. Predĺžiť životnosť práčky zvládne každý. Čo by sme mali urobiť preto, aby naše spotrebiče zostali funkčné aj v nasledujúcich rokoch? Prezradíme vám, ako vyčistiť práčku a zbaviť ju tak zápachu a usadenín.

ako vyčistiť práčku

1. Pravidelné čistenie práčky je základom úspešnosti

Čistá práčka nielenže lepšie vyperie vaše oblečenie, ale jej životnosť sa pravidelným čistením značne predlžuje. Ako vyčistiť práčku čo najdôkladnejšie? Ak má vaša práčka už zabudovaný čistiaci cyklus, spustite ho raz mesačne alebo po každých 30 praniach. To pomôže odstrániť zápach a usadeniny.

  • Práčka s predným plnením: Nastriekajte (prípadne nalejte) do bubna prípravok na čistenie práčky, nechajte ho pôsobiť 30 minút a utrite. Nezabudnite na gumové časti. Odstráňte vlasy a zvyšky textílií z gumového tesnenia vo dverách a poriadne ho utrite. Ak má vaša práčka filter, vyberte ho a opláchnite zvyšky alebo nečistoty. Zvyšok prostriedku na čistenie práčky môžete naliať do zásobníka a pustiť prací cyklus podľa návodu na použitie prípravku.
  • Práčka s vrchným plnením: Pri ťažšie dostupných priestoroch a pri gumovom tesnení použite kefku (napríklad zubnú), vyberte zásuvku na prostriedok a všetko poriadne umyte. Keď práčku dlhšie nepoužívate, nechajte ju otvorenú. Rovnako po každom praní nechajte otvorené aj dvierka a zásobník na prostriedok, aby všetko dôkladne vyschlo a nezačali sa vám v práčke tvoriť plesne.
zápach v práčke

2. Odstráňte mokré oblečenie čo najskôr

Stalo sa vám, že ste prišli unavení z práce, dali ste prať pár vecí a skôr, ako sa skončil cyklus, zaspali ste? Prádlo vás tam síce počká, no aróma po otvorení práčky nebude najlepšia. Ponechanie mokrého oblečenia v práčke nie je zlé len pre odevy, ale aj pre samotný spotrebič. Aby ste zabránili vzniku plesní vo vnútri práčky, vždy sa snažte odstrániť prádlo čo najskôr po ukončení pracieho cyklu.

Odporúčame:

Hľadáte tipy a rady do domácnosti? Opýtajte sa vo Fóre, v časti „Upratovanie“
ako odstrániť pleseň v práčke

3. Skontrolujte vrecká!

Pred hodením oblečenia do práčky vždy skontrolujte vrecká. Opratá vreckovka nikoho nepoteší. Preskočenie tohto kroku môže byť zlé aj pre váš spotrebič. Zabudnuté kovové predmety, ako sú mince a kľúče, môžu závažne poškodiť vnútorný priestor práčky. Ak na to omylom zabudnete, vyčistite aj filter, ktorý je navrhnutý na zachytenie väčších nečistôt.

4. Nepoužívajte príliš veľa pracieho prostriedku

Väčšie množstvo pracieho prostriedku a aviváže v skutočnosti vašu práčku ničí. Okrem toho, že na vašom oblečení môžu zanechať zvyšky, príliš veľa pracieho prostriedku môže v práčke v skutočnosti vytvoriť pretrvávajúci zápach. Vaša práčka pracuje dlhšie a na odstránenie prostriedku používa ďalšie cykly, čo ju značne opotrebuváva.

Autor článku: Miška z Modrej strechy

Zdroj foto: iStock, Canva

Diskusie na tému článku