Moderné druhy fasád, ktoré si získajú vašu pozornosť

  • 03.10.2023

Fasáda je niečo ako oblek, do ktorého obliekate váš dom. Rovnako ako pri oblečení, jej význam nie je len estetický, ale aj funkčný. Do značnej miery dokáže ovplyvniť životnosť domu, náklady a odolnosť voči rôznym poveternostným vplyvom. Pri výbere novej fasády preto zvážte viacero dôležitých faktorov. Čo konkrétne by ste si mali všímať? A aké druhy fasád sa dnes tešia najväčšej obľube?

druhy fasád
Zdroj: iStock

Základné parametre fasád

Pri výbere fasády si v prvom rade všímajte jej vzhľad. Svojou farbou a štruktúrou by mala ladiť k celkovej koncepcii vašej nehnuteľnosti. Napríklad, ak máte ekologický dom postavený v súlade s prírodou, zaujímavou voľbou môže byť drevená fasáda. Pokiaľ chcete vašej nehnuteľnosti dodať exkluzívny a originálny charakter, zvážte kovové obklady alebo špeciálne druhy omietok.

Praktický tip: V dnešnej dobe už nie sú v móde výrazné farby fasád – modrá, žltá, oranžová či zelená. Do popredia sa tlačia skôr jemnejšie odtiene. Ak sa neviete rozhodnúť, aká farba fasády by sa najlepšie hodila vášmu domu, poraďte sa so skúseným architektom.

drevený obklad na fasáde domu
Zdroj: iStock

Odolnosť a ochrana

Dôležitou úlohou fasády je chrániť steny nehnuteľnosti pred pôsobením vonkajších vplyvov – dažďa, vetra, krúp či silného slnečného žiarenia. Taktiež je podstatné, aby fasáda odolala aj určitému mechanickému namáhaniu. Napríklad, keď do nej narazí lopta, nemala by sa viditeľne poškodiť. Pri výbere konkrétneho materiálu si preto zvážte, ako veľmi je váš dom namáhaný a čo všetko by mal zvládať. Dôraz klaďte aj na životnosť a nutnosť pravidelnej údržby.

Cena

Niektoré druhy fasád môžu byť aj niekoľkonásobne drahšie ako iné. Pri kalkulácii ceny berte do úvahy nielen cenu za samotný materiál, ale aj za inštaláciu. Zároveň však myslite na životnosť. Drahšie fasády majú obvykle oveľa dlhšiu životnosť ako lacnejšie alternatívy. Z dlhodobého hľadiska sa vám tak pravdepodobne oplatia viac.

Bezpečnosť

Existujú materiály, z ktorých sa do prostredia postupne uvoľňujú ťažké kovy a iné chemikálie. S takýmito problémami sa viete stretnúť v prípade cenovo dostupných fasádnych materiálov vyrábaných s dôrazom na čo najnižšiu cenu.

Naša rada: Ak chcete mať istotu, že z fasády vášho domu sa nebudú uvoľňovať škodlivé chemikálie, zainvestujte do kvalitných materiálov. Mnohí výrobcovia majú aj rôzne ekologické certifikáty, ktoré potvrdzujú, že ich fasády sú vyrábané s ohľadom na ochranu životného prostredia.

Izolačné vlastnosti

Fasáda do značnej miery ovplyvňuje zvukovú a tepelnú izoláciu stien. Keď si teda budete porovnávať viacero rôznych fasád, berte ohľad aj na ich izolačné vlastnosti.

Obľúbené druhy fasád

Výrobcovia neustále vyvíjajú a modifikujú jednotlivé materiály fasád, aby mali čo najlepšie vlastnosti. Prinášame vám prehľad najpopulárnejších druhov fasád, ktoré sa v dnešnej dobe tešia obľube po celom svete.

Fasádne omietky

Tento typ fasády je na Slovensku dodnes najobľúbenejší. Moderné exteriérové omietky majú schopnosť odpudzovať vlhkosť z exteriéru a zároveň prepúšťať pary z vnútra. Ich veľkou výhodou je cenová dostupnosť, jednoduchá aplikácia na podklad a dobrá životnosť. Navyše, výber odtieňov je prakticky nekonečný.

Vedeli ste, že existujú aj špeciálne samočistiace omietky, vďaka ktorým nemusíte riešiť čistenie fasády? Postavené sú zvyčajne na silikónovej báze zabraňujúcej hĺbkovému usádzaniu prachových čiastočiek alebo rias. Všetky nečistoty sa tak z povrchu ľahko zmyjú dažďom.   

Drevené obklady

Drevený obklad dodá vášmu domu výnimočný charakter. Okrem toho ale prináša aj viacero benefitov. Má dobré izolačné vlastnosti a bez problémov zvláda aj mechanické namáhanie. Na výrobu obkladov sa používa smrekové, borovicové, agátové či dubové drevo. Nevýhodou je náročnejšia údržba. Ak sa vaša nehnuteľnosť nachádza v oblasti, kde dochádza k častému striedaniu počasia, uprednostnite radšej exotickejšie dreviny s vyššou odolnosťou voči zmenám teplôt a vlhkosti – napríklad céder či sibírsky smrekovec.

Rada odborníka: Zaujímavou voľbou sú špeciálne modelovateľné omietky s priehľadným náterom, ktoré imitujú drevo. Vaša fasáda bude vďaka nim vyzerať tak, ako keby bola obložená drevom, no nemusíte riešiť prácnu montáž obkladov a ich náročnejšiu údržbu.

kovové obklady na fasádu domu
Zdroj: iStock

Kovové obklady

Záleží vám na maximálnej odolnosti voči mechanickému namáhaniu a poveternostným vplyvom? Zároveň chcete vašej nehnuteľnosti dodať exkluzívny charakter? V takom prípade môžu byť skvelou voľbou kovové obklady. Najčastejšie sa vyrábajú z hliníka, ktorý má výbornú odolnosť voči korózii. Stretnúť sa ale viete aj s medenými, oceľovými či zinkovými obkladmi. Kovové obklady sú drahšie ako mnohé iné druhy fasád, no odmenia sa vám dlhou životnosťou a skvelými izolačnými vlastnosťami.

Keďže kovové obklady na fasády majú zabudovaný systém odvetrávania, nemusíte sa obávať, že steny nebudú priepustné a vo vašej domácnosti bude narastať vlhkosť.

Tehlová fasáda

Tehlová fasáda má dlhú životnosť a perfektnú odolnosť. Váš dom bude zdobiť aj niekoľko desiatok rokov bez toho, aby stratila svoju pôvodnú krásu. Poteší výbornými izolačnými vlastnosťami, jednoduchou údržbou a širokým výberom odtieňov. Určite oceníte tiež to, že neobsahuje toxické chemické látky a nepredstavuje nadmernú záťaž na životné prostredie. Staré tehlové obklady sa dajú ľahko recyklovať.

Náš tip: Zaujímavou alternatívou tehlových fasád sú kamenné obklady alebo vláknocementové dosky. Vyznačujú sa obdobne výbornou odolnosťou a ľahkou údržbou.

Keramické obklady

Pokiaľ kladiete dôraz na ochranu životného prostredia a chcete pri výstavbe vášho domu používať čo najmenej škodlivých chemikálií, keramické platne môžu byť pre vás výbornou voľbou. Vyrábajú sa totiž z prírodného ílu bez ťažkých kovov či iných chemických prísad. Pekne oživia vzhľad vášho domu a majú dobré izolačné vlastnosti, dlhú životnosť aj skvelú odolnosť voči vlhkosti i UV žiareniu zo slnka.

Kompozitné obklady

Umelo vyrábané materiály sa dnes v stavebníctve používajú čoraz častejšie. Kompozitné obklady zvyčajne pozostávajú z kombinácie plastu a drevenej múčky, pričom verne napodobňujú vzhľad drevených obkladov. Ich výhodou je veľmi dobrá odolnosť voči poveternostným vplyvom. Navyše, na rozdiel od pravých drevených obkladov nemusíte riešiť prakticky žiadnu údržbu. Potešia vás tiež dobrou životnosťou, nízkou hmotnosťou a jednoduchou inštaláciou. Benefitom je aj veľký výber odtieňov a farebná stálosť.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor: Dominik Parajka

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku